Ludzie, którzy mają cel, żyją dłużej!

Zespół naukowców z USA i Kanady przeprowadził obserwacje ponad 7000 ludzi. I potwierdził to, czego domyślaliśmy się od dawna: posiadanie celu przedłuża życie.

Wyniki badania zostały niedawno opublikowane w piśmie "Psychological Science". Kilkanaście lat temu naukowcy zbadali kondycję fizyczną i psychiczną ponad 7000 osób w wieku 20-75 lat. Badanych pytano o to, jaka postawa życiowa jest im najbliższa: nastawienie na realizację kolejnych celów w przyszłości czy np. życie chwilą, bez myślenia o przyszłości.

Po 14 latach naukowcy znów skontaktowali się z badanymi. Jak się okazało, osoby, dla których posiadanie celów w życiu było ważne, żyły dłużej niż ich rówieśnicy skupieni wyłącznie na teraźniejszości lub przeszłości. Nie miał nawet znaczenia rodzaj celu, wiek badanych, zatrudnienie. Tę prawidłowość zaobserwowano we wszystkich grupach. Co więcej, według naukowców cele nie tylko sprzyjają długiemu życiu, ale również poprawiają stan zdrowia.

Już nieraz na CafeSenior pojawiały się różne sposoby na długowieczność. Znamy doniesienia, że żadne krótkotrwałe programy treningowe czy diety nie odmieniają przeznaczenia. Poczucie celu w życiu z pewnością jednak stanowi silny motywator do tego, by cieszyć się nim jak najdłużej. Wyniki badań amerykańskich naukowców to świetna, mobilizująca do aktywności wiadomość!

Polecamy teksty:
Co zrobić, żeby długo żyć?
W czym tkwi sekret motywacji?

Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Na czym polega i kto może skorzystać z psychoterapii online?
Terapia online
Przeczytaj artykuł
Samotność osób starszych - jak warto wspierać seniorów?
Starsza samotna osoba starsza z opiekunką
Przeczytaj artykuł
Znani ojcowie po 50-tce. Świętujemy Dzień Ojca
Ojciec z synem żartują i przytulają się
Powiązane artykuły
Młoda kobieta podająca herbatę starszej pani
Polscy seniorzy to optymiści. Nawet mimo złych warunków
Dzień Babci i Dziadka – zrób sobie prezent!
Wyzwania na nowy rok. Co warto przemyśleć przed zmianą kalendarza?
Jak spędzić święta w dobrej atmosferze?

Reklama