Ludzie, którzy mają cel, żyją dłużej!

Zespół naukowców z USA i Kanady przeprowadził obserwacje ponad 7000 ludzi. I potwierdził to, czego domyślaliśmy się od dawna: posiadanie celu przedłuża życie.

Wyniki badania zostały niedawno opublikowane w piśmie "Psychological Science". Kilkanaście lat temu naukowcy zbadali kondycję fizyczną i psychiczną ponad 7000 osób w wieku 20-75 lat. Badanych pytano o to, jaka postawa życiowa jest im najbliższa: nastawienie na realizację kolejnych celów w przyszłości czy np. życie chwilą, bez myślenia o przyszłości.

Po 14 latach naukowcy znów skontaktowali się z badanymi. Jak się okazało, osoby, dla których posiadanie celów w życiu było ważne, żyły dłużej niż ich rówieśnicy skupieni wyłącznie na teraźniejszości lub przeszłości. Nie miał nawet znaczenia rodzaj celu, wiek badanych, zatrudnienie. Tę prawidłowość zaobserwowano we wszystkich grupach. Co więcej, według naukowców cele nie tylko sprzyjają długiemu życiu, ale również poprawiają stan zdrowia.

Już nieraz na CafeSenior pojawiały się różne sposoby na długowieczność. Znamy doniesienia, że żadne krótkotrwałe programy treningowe czy diety nie odmieniają przeznaczenia. Poczucie celu w życiu z pewnością jednak stanowi silny motywator do tego, by cieszyć się nim jak najdłużej. Wyniki badań amerykańskich naukowców to świetna, mobilizująca do aktywności wiadomość!

Polecamy teksty:
Co zrobić, żeby długo żyć?
W czym tkwi sekret motywacji?

Więcej z kategorii Ze świata
Norwegia najlepszym krajem dla seniorów. A co z Polską?
Gdzie najlepiej się zestarzeć? Polska a Europa
Ciekawe zwyczaje bożonarodzeniowe z innych krajów
Powiązane artykuły
Emerytury w Europie. W których krajach są najwyższe?
Krótka historia roweru
Place zabaw dla seniorów? Tak, seniorzy chcą się bawić!
Studenci w domu spokojnej starości?
Nadzieja na pokonanie alzheimera