Studenci w domu spokojnej starości?

W jednym z holenderskich domów spokojnej starości zamieszkali studenci! Mogą w nim mieszkać za darmo, pod warunkiem że będą dobrymi sąsiadami i zaangażują się w życie seniorów...

Studenci organizują starszym rezydentom okolicznościowe imprezy, oglądają razem z nimi telewizję i dotrzymują towarzystwa w przypadku choroby. Podoba się Państwu ten pomysł?

Zapraszanie studentów do domu spokojnej starości ma na celu zapobieganie izolacji społecznej i samotności seniorów. Studenci wnoszą w ich życie zapał, młodzieńczą energię i stają się swoistym łącznikiem ze światem zewnętrznym. W holenderskim domu spokojnej starości mieszka obecnie 6 studentów i 160 seniorów.

Pomysł narodził się w głowie dyrektora domu spokojnej starości już 2 lata temu, gdy zgłosił się do niego student narzekający na hałas i uciążliwe warunki w akademiku. Wspólnie wymyślili program, z którego korzyści wynoszą zarówno spragnieni kontaktu z młodzieżą seniorzy, jak i studenci ceniący spokój i domową atmosferę bardziej niż uroki akademika.

Podobne programy integracji seniorów ze studentami odbywają się we francuskim Lionie i Cleveland w stanie Ohio. W Hiszpanii takie otwarte dla młodzieży domy spokojnej starości funkcjonują z powodzeniem w ponad 20 miastach!

Chcieliby Państwo takich domów spokojnej starości także w Polsce?
Więcej z kategorii Ze świata
Gdzie najlepiej się zestarzeć? Polska a Europa
Norwegia najlepszym krajem dla seniorów. A co z Polską?
Ludzie, którzy mają cel, żyją dłużej!
Powiązane artykuły
Emerytury w Europie. W których krajach są najwyższe?
Nadzieja na pokonanie alzheimera
Place zabaw dla seniorów? Tak, seniorzy chcą się bawić!
Krótka historia roweru
Ciekawe zwyczaje bożonarodzeniowe z innych krajów