Cechy charakteru człowieka - jak zmieniają się z wiekiem?

Jak z wiekiem zmieniają się cechy charakteru człowieka? Panta rei, czyli „wszystko płynie” – powiedział pięć wieków przed naszą erą Heraklit z Efezu. Ten grecki filozof w centrum świata – jako właściwość mu nieodłączną – postawił zmianę. Chociaż swoje wnioski wysnuł z obserwacji przyrody, śmiało można je również zastosować do ludzi. Zgodnie z głoszonymi przez niego twierdzeniami, byty nie powstają i nie giną, a jedynie się zmieniają. Podobnie dzieje się z cechami charakteru – nie biorą się znikąd, nie są stałe, nie znikają, ale za to podlegają ciągłym przemianom.
Spis treści

Cechy charakteru człowieka

Przemiany te bezsprzecznie związane są z wiekiem. Im człowiek starszy, tym jego doświadczenie jest bogatsze, co wpływa na jego charakter i stosunek do świata. Im człowiek starszy, tym również procesy biochemiczne i fizjologiczne są inne niż w latach wcześniejszych. Czy tego chcemy, czy nie chcemy, każdy element nas zmienia się.

 

Zmiana charakteru

Badania pokazują, że wraz z wiekiem stajemy się bardziej uparci. Szczególnie łatwo można to zaobserwować u ludzi w wieku podeszłym. Niestety, nie jest to wynik konsekwencji i asertywnego trwania przy swoim. To raczej mechanizm obronny wypływający z lęku. Na zmianę charakteru wpływają:

  • dolegliwości zdrowotne,
  • brak zaufania we własne umiejętności,
  • niskie poczucie własnej wartości sprawiają.

Te czynniki sprawiają, że każda zmiana staje się potencjalnie niebezpieczna. To jasny sygnał do jej unikania i obstawania przy własnym widzimisię. Bez względu na wszystko. Mało kto potrafi tak skutecznie postawić na swoim jak senior z wieloletnim doświadczeniem. Cechy charakteru człowieka dzielimy wg prostego podziału na:

  • pozytywne cechy charakteru, tzw. zalety człowieka,
  • negatywne cechy charakteru, tzw. wady człowieka.

 

Cechy charakteru

Powszechnie uważa się, że na starość cechy charakteru wyostrzają się. Nie jesteśmy już wtedy przeciętni na kontinuum nasilenia danej wady lub zalety. Sytuujemy się raczej na którymś z biegunów. Jeśli całe życie byłeś miłym człowiekiem i zawsze chciałeś dobrze dla innych, bardzo możliwe, że na starość będziesz osobą jeszcze życzliwszą. Gorzej, jeśli od wczesnych lat towarzyszy Ci opinia skąpca i dusigrosza. Wtedy najprawdopodobniej nawet na emeryturze nigdy nie zaszalejesz i nie wydasz beztrosko żadnej sumy pieniędzy.

Jak zmienić charakter

Na to, jacy będziemy na starość, duży wpływ mają na pewno okoliczności, w których się znajdziemy:

Trudno w takich warunkach zachować pogodę ducha. Ale czy to oznacza, że nic nie da się zrobić? O nie! Jeśli prowadzisz dzisiaj bogate życie towarzyskie, udzielasz się społecznie, dbasz o swoje zdrowie, regularnie się badasz, zdrowo odżywiasz, pamiętasz o przyjaciołach, to mało prawdopodobne, by czekała Cię smutna starość, w której będziesz marudnym, niezadowolonym, rozgoryczonym i pełnym pretensji człowiekiem. Ba! Jeśli właśnie tak funkcjonujesz, mało prawdopodobne, żeby starość w sensie psychicznym w ogóle Cię dopadła. Ale to już zależy tylko od Ciebie.

Cechy osobowości

Chociaż zmiany są nieuniknione i nikt nas nie pyta, czy się z nimi zgadzamy, czy też nie, to jednak mamy na nie pewien wpływ. Możemy nimi kierować. Jeśli prześladuje Cię wizja, w której za x lat stajesz się „starym ramolem”, bzikujesz albo jesteś ciężarem dla bliskich, już dzisiaj weź sprawy w swoje ręce. Możesz być takim starszym człowiekiem, jakim zechcesz. Jeśli i tak musisz się zmienić, zmień się na lepsze!

Czytaj więcej:

 

Więcej z kategorii Psychologia
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Kryzys wieku średniego - u kobiet, mężczyzn. Ile trwa?
Zegar biologiczny - co to jest? Jak go przestawić?
Powiązane artykuły
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Starsza kobieta smutno spoglądająca przez okno
Nietrzymanie moczu a depresja. Jak pozostać aktywnym towarzysko?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?
Depresja u osób starszych: jak leczyć i zapobiegać?