Cała prawda o plastikowych opakowaniach

To, że należy segregować plastik, każdy wie. Mało kto jednak wie, że nie każde plastikowe opakowanie wykonane jest z takiego samego tworzywa.
Spis treści

Ponieważ trudno jest całkowicie wyeliminować tworzywa sztuczne z naszego życia, wybierajmy te, które są dla naszego zdrowia i dla środowiska najmniej szkodliwe.Idealnym rozwiązaniem, oczywiście, byłoby sięgać po żywność pakowaną w szkło czy papier. Niestety, czasy, kiedy produkty spożywcze zawijano w papier, a mleko czy śmietanę sprzedawano w szklanych butelkach, minęły. Można odnieść wrażenie, że plastik jest wszędzie – wystarczy się rozejrzeć – oprócz żywności opakowuje się nim kosmetyki i wykonuje się z niego wszelkie produkty codziennego użytku, takie jak suszarki, żelazka, odkurzacze czy akcesoria kuchenne.

7 powodów, dla których warto czytać etykiety na plastikowych opakowaniach

Plastikowe opakowania to kolejny powód, aby czytać etykiety. Na każdym opakowaniu z tworzywa sztucznego powinien znajdować się symbol trójkąta, a w jego wnętrzu cyfra od 1 do 7. Oznacza ona, z jakiego tworzywa zostało wykonane opakowanie i na tej podstawie możemy stwierdzić, czy jest ono dla nas bezpieczne.

1, czyli PET, to jedno z najczęściej spotykanych oznaczeń – można je znaleźć na naczyniach jednorazowego użytku oraz wielu opakowaniach, chociażby butelkach wody mineralnej. Niemieccy naukowcy odkryli, że woda przechowywana w butelkach PET zawiera nieznany jeszcze składnik o działaniu zbliżonym do estrogenów. Nawet po dokładnym umyciu butelki PET może ona wydzielać toksyczne substancje przy ponownym użyciu, dlatego warto pamiętać o tym, że nigdy nie powinno używać się dwa razy tego samego opakowania wykonanego z PET.

2 oznacza HDPE (polietylen). Jest to jeden z bezpieczniejszych plastików. Pudełka czy opakowania z tym oznaczeniem bez przeszkód można powtórnie używać.

Kiedy na opakowaniu zauważymy trójkąt z 3 w środku, to lepiej zrezygnować z kupna tego produktu. Symbol ten oznacza PCV, czyli polichlorek winylu, który może wydzielać toksyny szkodliwe dla zdrowia. W procesie spalania PCV wydzielają się dioksyny, czyli związki chemiczne, które są bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż cyjanek. PCV to powszechnie dostępne tworzywo, używane chociażby do wyrobu folii do pakowania żywności!

4 to LDPE, stosunkowo bezpieczny polietylen o małej gęstości, używany do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności. Można stosować go nawet wielokrotnie, jednak nie jest tak bezpieczny jak tworzywa oznaczone cyframi 2 i 5.

Pod cyfrą 5 natomiast kryje się polipropylen (PP). Wraz z tworzywem nr 2, czyli HDPE, uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych plastików. Często spotykany jest w opakowaniach żywności.

6 to nic innego jak popularny styropian (PS, polistyren). Plastik ten wydziela toksyny i nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności. I choć rzadko stosowany jest do tego celu ze względu na mniejszą odporność chemiczną od polietylenu, to jednak obecny jest np. w przykrywkach do jednorazowych kubków na kawę czy w tackach do pakowania warzyw.

Produkty z symbolem 7 najlepiej omijać szerokim łukiem. To kategoria, w której znajdziemy wiele bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia związków, m.in. bardzo toksyczny bisfenol A (BPA). Plastików oznaczonych tym numerem nigdy nie powinniśmy powtórnie używać. Bisfenol to związek, który może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na wiele groźnych chorób, takich jak schizofrenia, depresja czy choroba Alzheimera! Żywność, która miała kontakt z bisfenolem, może powodować zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego. W żadnym wypadku nie można tego plastiku używać w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności.

Co robić, aby uchronić się przed szkodliwym działaniem plastiku? Najlepiej unikać go jak ognia! Jednak, kiedy się nie da zupełnie przed nim uciec, najlepiej wybierać tworzywa sztuczne oznaczone symbolami 2 albo 5, ewentualnie 4. Niezależnie od tego, jakiego plastiku użyliśmy, zawsze pamiętajmy o recyclingu!


Tekst został przygotowany przez redakcje serwisów Ulicaekologiczna.pl i Cyberbaba.pl

Czytaj także:

Co robić z przeterminowanymi lekami?

7 roślin doniczkowych, które oczyszczą powietrze w Twoim domu

Jak płacić mniej za ogrzewanie?

Więcej z kategorii Dom i ogród
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych