Kichaj na wiosenną alergię

Wiosna to okres szczególnie dokuczliwy dla alergików. Wtedy najczęściej zaczynają pojawiać się katar, łzawiące oczy i uczulenie. Co prawda z naturą trudno wygrać, ale alergię można wypędzić z domu. Jak to zrobić?

Z Wiesławem Kwiatkowskim, specjalistą alergologiem z poradni alergologicznej MIESZKO w Świdnicy, rozmawia Jacek Krajl.

Na początek zagrajmy w ciepło-zimno - jaka jest idealna temperatura dla alergika?

- W mieszkaniu nie może być gorąco. Unikajmy przesadnego przegrzewania pomieszczeń, gdyż roztocza kurzu domowego lubią ciepło i dużą wilgotność. Optymalnie jest utrzymać ok. 20 st. C.

Co z porządkami domowymi? Czym można zastąpić środki chemiczne, których używamy w trakcie codziennego sprzątania?

- Trudne pytanie. Najlepiej by było, gdyby porządki w domu wykonywała osoba nieuczulona podczas nieobecności osoby cierpiącej na alergię. Jak wiadomo, niełatwo to jednak zorganizować. Zamiast tego można sięgać po środki o małej intensywności zapachowej i szukać ekologicznych zastępników.

Ogromny wpływ na alergie w mieszkaniu mogą mieć meble. Z jakiego materiału powinny być wykonane - drewno czy skóra? Wybrać materac czy kanapę?

- Należy wybierać meble, które nie chłoną kurzu lub chłoną go jak najmniej. Uczulony domownik nie powinien przesiadywać w fotelu tapicerowanym tekstyliami lub spać na wersalce z takiego materiału. Takie meble trudno odkurzyć i nie da się ich porządnie wytrzepać. Do łóżka najlepiej wybrać materac wypełniony np. gąbką i pokrowiec z naturalnej tkaniny. Najważniejsza zasada: używamy rzeczy łatwych do mycia i odkurzania. Dywany, draperie i ciężkie zasłony - odpadają.

A co ze ścianami - zwykła farba, tapety czy boazeria?

- Najlepiej farba z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Takie produkty zwykle nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników.

Czy dodatkowo warto używać np. nawilżaczy powietrza?

- Moda na nawilżanie mija. Zbyt duża wilgotność służy rozwojowi roztoczy kurzu domowego.

Jak jeszcze można zminimalizować alergiczne dolegliwości?

- Przede wszystkim zwalczając kurz i pleśń, czyli sprzątając jak najczęściej. Dobrze by było, gdyby osoby nieuczulone mogły pomóc, czyszcząc mieszkanie przy pomocy odkurzaczy zaopatrzonych w tzw. filtry HEPA. Dodatkowo w okresie pylenia roślin warto pomyśleć o wyjeździe w wysokie góry lub nad morze. Taki wyjazd potrafi czynić cuda.

Czytaj też: Alergie - rodzaje, objawy i leczenie alergii

Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
Lucyna Malec - optymistka z natury [WYWIAD]
Przeczytaj artykuł
Magia świąt: przy wigilijnym stole
Przeczytaj artykuł
5 rzeczy, które chcesz wiedzieć w te Święta
Powiązane artykuły
Taboret pod prysznic - jakie krzesło czy siedzisko wybrać?
Wanna dla niepełnosprawnych i seniora - jaką wybrać?
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Uchwyty dla niepełnosprawnych - informacje o poręczach dla starszych