Co robić z przeterminowanymi lekami?

Źle przechowywane i przeterminowane lekarstwa stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, ale nie tylko – zagrażają także środowisku. Jak więc postępować z lekami, którym minął już termin przydatności do użycia?

Trwałość i sposób przechowywania leków zależą od ich rodzaju – o tym, jak prawidłowo przechowywać lekarstwa w domowej apteczce, czytaj w poradzie nt. terminów ważności leków.

Leki przeterminowane – i co dalej?

Leki i odpady biomedyczne nie powinny trafiać do odpadów komunalnych. Nigdy nie wyrzucaj więc starych leków do kosza na śmieci lub nie spuszczaj ich w toalecie. Różne związki chemiczne przenikają do wody i gleby, stanowiąc zagrożenie dla środowiska i ludzi. Wiele mikrobów może się także uodpornić na leki, przez co nie będzie można ich później pokonać. Większość aptek posiada pojemniki na przeterminowane leki – i to właśnie tam należy zanieść lekarstwa, których już nie potrzebujemy.

Jak utylizować zużyte strzykawki?

Wszelkie zużyte strzykawki, igły, waciki pobrudzone krwią stanowią odpady biomedyczne i absolutnie nie wolno ich wyrzucać ani do kosza, ani oddawać do aptek, ani spalać w piecu. Jak więc utylizować te często wykorzystywane w domach osób przewlekle chorych artykuły medyczne?

Jeżeli odwiedza cię lekarz lub pielęgniarka, pamiętaj, że mają oni obowiązek – przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności – odebrania od ciebie takich resztek. Kwestię tę od 2010 roku reguluje rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi. W innym przypadku zużyte artykuły medyczne najlepiej zanieść do miejscowej przychodni lub lokalnego oddziału MPO, które posiadają odpowiednie pojemniki do ich przechowywania oraz przekazują je firmom profesjonalnie zajmującym się utylizacją odpadów niebezpiecznych, do jakich zaliczane są także odpady medyczne.

Czytaj także o tym, jak przechowywać leki

Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Recepty online - czym jest e-recepta i jak działa?
Lekarka trzyma w dłoni smartfon
Przeczytaj artykuł
Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz
Starszy mężczyzna w aptece
Przeczytaj artykuł
Seniorzy wydają mniej na leki – kontrola NIK
Starsza para z receptą i lekami
Powiązane artykuły
Leki refundowane - aktualne ceny i lista refundacji leków
Ważność recepty - Ile ważna jest recepta?
Alergia - rodzaje, objawy i leczenie alergii
Porady zza lady - poprawki na recepcie