Co robić z przeterminowanymi lekami?

Źle przechowywane i przeterminowane lekarstwa stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, ale nie tylko – zagrażają także środowisku. Jak więc postępować z lekami, którym minął już termin przydatności do użycia?

Trwałość i sposób przechowywania leków zależą od ich rodzaju – o tym, jak prawidłowo przechowywać lekarstwa w domowej apteczce, czytaj w poradzie nt. terminów ważności leków.

Leki przeterminowane – i co dalej?

Leki i odpady biomedyczne nie powinny trafiać do odpadów komunalnych. Nigdy nie wyrzucaj więc starych leków do kosza na śmieci lub nie spuszczaj ich w toalecie. Różne związki chemiczne przenikają do wody i gleby, stanowiąc zagrożenie dla środowiska i ludzi. Wiele mikrobów może się także uodpornić na leki, przez co nie będzie można ich później pokonać. Większość aptek posiada pojemniki na przeterminowane leki – i to właśnie tam należy zanieść lekarstwa, których już nie potrzebujemy.

Jak utylizować zużyte strzykawki?

Wszelkie zużyte strzykawki, igły, waciki pobrudzone krwią stanowią odpady biomedyczne i absolutnie nie wolno ich wyrzucać ani do kosza, ani oddawać do aptek, ani spalać w piecu. Jak więc utylizować te często wykorzystywane w domach osób przewlekle chorych artykuły medyczne?

Jeżeli odwiedza cię lekarz lub pielęgniarka, pamiętaj, że mają oni obowiązek – przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności – odebrania od ciebie takich resztek. Kwestię tę od 2010 roku reguluje rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi. W innym przypadku zużyte artykuły medyczne najlepiej zanieść do miejscowej przychodni lub lokalnego oddziału MPO, które posiadają odpowiednie pojemniki do ich przechowywania oraz przekazują je firmom profesjonalnie zajmującym się utylizacją odpadów niebezpiecznych, do jakich zaliczane są także odpady medyczne.

Czytaj także o tym, jak przechowywać leki

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

17905
Pytanie: Na co zwracasz uwagę wybierając suplementy na odporność?

  Skład

  Formę podania

  Producenta

  Opinie innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!