Niebezpieczne odpady – jak z nimi postępować?

Odpady niebezpieczne to takie, które po przedostaniu się do środowiska naturalnego mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, zwierząt i roślin.
Spis treści

Największym błędem jest wyrzucanie ich do zwykłego śmietnika, skąd trafiają na wysypiska śmieci. Absolutnie nie można też wylewać ich do kanalizacji ani palić.

Reklama

Baterie

Baterie są naszpikowane toksycznymi i niebezpiecznymi związkami chemicznymi, takimi jak ołów i kadm. Zużyte baterie zbiera się w wielu punktach, np. w niektórych sklepach, na terenach szkół, urzędów czy instytucji. Można je też oddać do punktów, w których sprzedawane są baterie (np. saloniki prasowe) oraz do zakładów fotograficznych. Naukowcy pracują też nad bardziej ekologicznymi wersjami baterii, np. zasilanymi wodą (NoPoPo).

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Leki i odpady farmakologiczne

Przeterminowane lub niewykorzystane leki oraz termometry rtęciowe to również niebezpieczne odpady. Każdy lek ma określony termin ważności. Po tym czasie staje się bezużyteczny, a często również bardzo szkodliwy! Pod żadnym pozorem nie wolno ich zażywać. Nie można też wyrzucać ich do kosza wraz z innymi odpadami ani spłukiwać w toalecie czy w zlewie. Gdyby trafiły na wysypisko śmieci czy do ścieków, mogłyby poważnie skazić środowisko. Niektóre bakterie pod wpływem leków mogłyby się na nie uodpornić i stać się wyjątkowo niebezpieczne dla człowieka. Niewykorzystane leki i termometry rtęciowe przyjmowane są w większości aptek.

Reklama

Sprzęt elektroniczny i inny

Elektroodpady to sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz żarówki (także świetlówki i żarówki energooszczędne). Są one niebezpieczne głównie z tego powodu, że składają się z wielu elementów – plastiku, szkła i różnych substancji chemicznych. Dla przykładu – jeden telefon komórkowy zawiera w sobie prawie całą tablicę Mendelejewa, m.in.: kadm, ołów, rtęć, polichlorek winylu, złoto, tantal, chrom. Można je odnieść do specjalnych punktów zbiórki odpadów elektrycznych. Sklepy i punkty handlowe mają również obowiązek przyjąć bezpłatnie stary sprzęt podczas zakupu nowego, tego samego rodzaju.

Pozostałe odpady

Akumulatory, oleje i smary oraz płyny techniczne – tego rodzaju odpady można oddawać w stacjach obsługi i naprawy pojazdów, na stacjach benzynowych oraz w punktach sprzedaży tego rodzaju produktów. Akumulatory, podobnie jak baterie, są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Zawierają m.in. kwas siarkowy i ołów.

Wśród niebezpiecznych odpadów należy również wymienić farby, lakiery oraz różnego rodzaju materiały budowlane. Szczególnie niebezpieczny jest np. eternit, zawierający azbest, którym niestety nadal pokrytych jest wiele budynków w Polsce. Warto zadbać o to, aby tego typu odpady trafiały w odpowiednie miejsca, gdzie zostaną poddane utylizacji.

Więcej o tym, jak postępować z przeterminowanymi lekami pisze nasza farmaceutka


Monika Prucnel

 Tekst został przygotowany przez redakcję serwisu Ulicaekologiczna.pl

Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
Magia świąt: przy wigilijnym stole
Przeczytaj artykuł
5 rzeczy, które chcesz wiedzieć w te Święta
Przeczytaj artykuł
Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena
Powiązane artykuły
Wanna dla niepełnosprawnych i seniora - jaką wybrać?
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Uchwyty dla niepełnosprawnych - informacje o poręczach dla starszych
Ogródki działkowe na sprzedaż - jak kupić działkę?

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online