Niebezpieczne odpady – jak z nimi postępować?

Odpady niebezpieczne to takie, które po przedostaniu się do środowiska naturalnego mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, zwierząt i roślin.
Spis treści

Największym błędem jest wyrzucanie ich do zwykłego śmietnika, skąd trafiają na wysypiska śmieci. Absolutnie nie można też wylewać ich do kanalizacji ani palić.

Baterie

Baterie są naszpikowane toksycznymi i niebezpiecznymi związkami chemicznymi, takimi jak ołów i kadm. Zużyte baterie zbiera się w wielu punktach, np. w niektórych sklepach, na terenach szkół, urzędów czy instytucji. Można je też oddać do punktów, w których sprzedawane są baterie (np. saloniki prasowe) oraz do zakładów fotograficznych. Naukowcy pracują też nad bardziej ekologicznymi wersjami baterii, np. zasilanymi wodą (NoPoPo).

Leki i odpady farmakologiczne

Przeterminowane lub niewykorzystane leki oraz termometry rtęciowe to również niebezpieczne odpady. Każdy lek ma określony termin ważności. Po tym czasie staje się bezużyteczny, a często również bardzo szkodliwy! Pod żadnym pozorem nie wolno ich zażywać. Nie można też wyrzucać ich do kosza wraz z innymi odpadami ani spłukiwać w toalecie czy w zlewie. Gdyby trafiły na wysypisko śmieci czy do ścieków, mogłyby poważnie skazić środowisko. Niektóre bakterie pod wpływem leków mogłyby się na nie uodpornić i stać się wyjątkowo niebezpieczne dla człowieka. Niewykorzystane leki i termometry rtęciowe przyjmowane są w większości aptek.

Sprzęt elektroniczny i inny

Elektroodpady to sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz żarówki (także świetlówki i żarówki energooszczędne). Są one niebezpieczne głównie z tego powodu, że składają się z wielu elementów – plastiku, szkła i różnych substancji chemicznych. Dla przykładu – jeden telefon komórkowy zawiera w sobie prawie całą tablicę Mendelejewa, m.in.: kadm, ołów, rtęć, polichlorek winylu, złoto, tantal, chrom. Można je odnieść do specjalnych punktów zbiórki odpadów elektrycznych. Sklepy i punkty handlowe mają również obowiązek przyjąć bezpłatnie stary sprzęt podczas zakupu nowego, tego samego rodzaju.

Pozostałe odpady

Akumulatory, oleje i smary oraz płyny techniczne – tego rodzaju odpady można oddawać w stacjach obsługi i naprawy pojazdów, na stacjach benzynowych oraz w punktach sprzedaży tego rodzaju produktów. Akumulatory, podobnie jak baterie, są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Zawierają m.in. kwas siarkowy i ołów.

Wśród niebezpiecznych odpadów należy również wymienić farby, lakiery oraz różnego rodzaju materiały budowlane. Szczególnie niebezpieczny jest np. eternit, zawierający azbest, którym niestety nadal pokrytych jest wiele budynków w Polsce. Warto zadbać o to, aby tego typu odpady trafiały w odpowiednie miejsca, gdzie zostaną poddane utylizacji.

Więcej o tym, jak postępować z przeterminowanymi lekami pisze nasza farmaceutka


Monika Prucnel

 Tekst został przygotowany przez redakcję serwisu Ulicaekologiczna.pl

Więcej z kategorii Dom i ogród
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą - wniosek
Dom z senioratką. Projekty domów dwurodzinnych
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Materac przeciwodleżynowy - rodzaje, zalety. Jaki wybrać?