Zgaga – jak jej uniknąć?

Wielu z nas doświadcza czasem przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym zgagi. Zgaga objawia się nieprzyjemnym uczuciem palenia i gorąca odczuwanego wpierw w klatce piersiowej, a następnie w przełyku. Do innych dokuczliwych objawów tej choroby należą też: kwaśny lub słony posmak w gardle występujący po posiłku, uciski odczuwany za mostkiem, problem z przełykaniem, odbijanie się czy mdłości.
Zgaga
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Co wywołuje zgagę?

Zgagę wywołuje refluks żołądkowo-przełykowy nazywany też chorobą refluksową przełyku, czyli cofanie się treści żołądkowych do przełyku. To dość powszechna dolegliwość spotyka statystycznie co dziesiątą osobę. Nie jest to bardzo groźna choroba, ale może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzeń przełyku. Odczuwane przy zgadze dolegliwości dodatkowo potrafią mocno uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie i odebrać radość z jedzenia. Przeszkadzają także we śnie, ponieważ zgaga dokucza najczęściej nie tylko po posiłku, ale także w czasie snu.

Sprzyja jej leżąca pozycja ciała, która utrudnia przepływ treści żołądkowych bezpośrednio do żołądka. Gdy cierpimy z powodu zgagi, warto przyjrzeć się naszym codziennym nawykom żywieniowym i wprowadzić w życie kilka skutecznych sposobów, dzięki którym dolegliwości staną się mniej uciążliwe, a nawet mogą całkowicie ustąpić.

Na wszystko jest sposób, czyli jak możemy zapobiec objawom zgagi?

  • Szybka pomoc z apteki

Gdy męczy nas zgaga, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty apteczne, które skutecznie i szybko łagodzą tę nieprzyjemną dolegliwość zobojętniając działania kwasów w żołądku. Dobrym wyborem jest lek Rennie® który dzięki prostej i skutecznej formule, działa już w czasie dwóch minut od przyjęcia, przynosząc nieomal natychmiastową ulgę. Połączenie dwóch, naturalnie występujących w przyrodzie substancji, węglanu wapnia i węglanu magnezu, zamienia nadmiar kwasów żołądkowych w wodę, neutralizując ich działanie.

  • Wczesne jedzenie kolacji

Skutecznym sposobem walki ze zgagą, jest odpowiednio wczesne jedzenie kolacji, najlepiej nawet trzy, cztery godziny przed zaśnięciem. Epizody zgagi występują najczęściej podczas snu, gdy mięśnie przewodu pokarmowego działają mniej sprawnie. Sprzyja im też pozycja leżąca. Im mniej zjemy przed snem, tym mniej objawów ze strony układu pokarmowego przeszkodzi nam w nocnym odpoczynku.

Picie niegazowanej wody

O tym, że woda jest dobra i zdrowa, nie trzeba dziś już nikogo przekonywać. Woda pomaga też w rozpuszczaniu kwasu solnego w żołądku, co sprzyja walce ze zgagą. Należy pamiętać
o tym, że woda nie powinna być gazowana. Bąbelki powodują nadmierne wydzielanie gazów w żołądku i mogą, w konsekwencji, prowadzić do zgagi.

Właściwa dieta

Powstawaniu zgagi sprzyjają produkty mięsne i mleczne bogate w tłuszcz. Warto, więc jeść częściej chude, lekkostrawne potrawy, wybierać mięso drobiowe zamiast wieprzowego i wprowadzić do codziennego jadłospisu odtłuszczone mleko, sery czy jogurty. Na liście rzadko spożywanych potraw powinny znaleźć się także kwaśne warzywa i owoce, takie jak: grejpfruty, pomarańcze czy pomidory, także ocet.  Miłośnicy papryczek chili i innych pikantnych przypraw, jeśli chcą uniknąć zgagi, muszą ograniczyć ich spożycie i przyzwyczaić się do łagodniejszych smaków. Alkohol, kofeina i gazowane napoje nie pomagają w walce ze zgagą. Ich także należy pić mniej.

Odpowiednia pozycja podczas snu

W nocy warto trzymać głowę na wysokiej poduszce. Taka pozycje zapobiega cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku.