Co chcą nam powiedzieć nasze sny?

Sny to nieodłączna część ludzkiego życia. Przesypiamy w końcu niemal jedną trzecią doby, a śnimy około dwie godzinny dziennie! Niektórym co noc się coś śni, inni twierdzą, że snów nie miewają. Niektórzy doszukują się we snach wskazówek, które mają pomóc im podejmować ważne decyzje. Jak to z tymi snami właściwie jest?
Spis treści

Powszechnie uważa się, że sny są odbiciem naszych lęków, pragnień albo potrzeb. Niekiedy nawet tych tak głęboko skrywanych, że sami nie zdajemy sobie z ich istnienia sprawy. Mimo że pozornie, te trzy kategorie wydają się rozłączne, to w praktyce już tak łatwo rozdzielić ich się nie da. Jeśli nigdy nie leciałeś samolotem i śni Ci się, że lecisz do Tajlandii, to czy to jest wiadomość o tym, że boisz się latać, że potrzebujesz wakacji czy, że pragniesz przeżyć przygodę? Dla każdego z nas odpowiedź będzie inna. Na szczęście, oprócz informowania nas o tym, czego nie jesteśmy świadomi, sny pełnią także inne funkcje.

Reklama

Sny przypominają o rzeczach ważnych

Śniąc, niejednokrotnie przenosimy się w przeszłość. Wracamy do miejsc i osób znanych nam z dzieciństwa czy z młodości. Jeśli tych miejsc już nie ma, a ci ludzie już nie żyją, to sny są jedyną sposobnością, by znowu wśród nich przebywać. To wspaniała okazja, by przypomnieć sobie, co wtedy czuliśmy, co robiliśmy, jak wyglądało nasze życie. Można znowu poczuć się tak, jak przed laty. A po przebudzeniu postarać się, by chociaż część tej atmosfery włączyć do codzienności i uczynić życie lepszym.

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Sny pomagają przetrwać kryzysy

Badania pokazują, że w snach, które pamiętamy, pozytywne emocje stanowią jedynie jedną piątą wszystkich emocji. Śnienie jest zatem areną, na której zmagamy się z tym, co trudne i nieprzyjemne. Tam dochodzą do głosu gniew, złość, żal, rozczarowanie, na które w codziennym życiu nie znajdujemy przestrzeni. One domagają się jednak zrobienia z nimi porządku, bo pozostawione same sobie wprowadzają zamęt i chaos w życiu. Jeśli zatem skarżysz się na koszmary, to może powinieneś zadbać o swoją higienę psychiczną w ciągu dnia? Zamiast wszystkie złe emocje w sobie tłumić, może trzeba by nauczyć się je w odpowiedni sposób wyrażać?

Reklama

Sny pobudzają kreatywność

Nie ulega wątpliwości, że sny bywają dziwaczne, niezrozumiałe i zagmatwane. Kiedy chcemy komuś opowiedzieć, co nam się śniło, uświadamiamy sobie, że trudno o jakieś logiczny ciąg zdarzeń, czy powiązanie przyczynowo-skutkowe. Miejsca rzadko przypominają te znane z rzeczywistości, a krajobrazy bywają totalnie inne. To właśnie są wymarzone warunki dla rozwoju kreatywności! Dzięki temu wyobraźnia ma szanse rozwinąć się, a my stać się bardziej pomysłowi. Sny rozszerzają horyzonty i sprawiają, że nasze myślenie jest bardziej plastyczne. A to akurat w przyziemnym życiu może okazać się niezwykle przydatne!

Wbrew powszechnej opinii trudno ze snów wyczytać przyszłość. Znacznie łatwiej – przeszłość. Trudno z nich również wróżyć. Bezsprzecznie jednak można z nich wyczytać wiele o sobie, a zdobytą wiedzę wykorzystać w codziennym życiu.

Czytaj również
Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Depresja u osób starszych: jak leczyć i zapobiegać?
Przeczytaj artykuł
Jak emocje wpływają na pamięć?
Przeczytaj artykuł
Na czym polega i kto może skorzystać z psychoterapii online?
Terapia online
Powiązane artykuły
Lekarz szczepi kobietę
Szczepionka na Alzheimera? Badania są obiecujące
Ojciec z synem żartują i przytulają się
Znani ojcowie po 50-tce. Świętujemy Dzień Ojca
Senior w czasie wizyty u psychologa
Jakie są objawy psychiczne andropauzy?
Młoda kobieta podająca herbatę starszej pani
Polscy seniorzy to optymiści. Nawet mimo złych warunków

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online