Zioła na sen i bezsenność – które są najskuteczniejsze?

Sen - co zrobić kiedy nie przychodzi? W wielu przypadkach w walce z bezsennością ulgę przyniosą zioła, takie jak liść melisy, kozłek lekarski czy męczennica cielista. Zobacz, jakie zioła pomogą rozwiązać problemy ze snem.
Spis treści

Bezsenność

Na zaburzenia snu uskarża się dziś około 50% Polaków. Czasem są to kłopoty incydentalne, ale w wielu przypadkach mamy do czynienia z bezsennością, czyli zespołem takich regularnych przypadłości, jak:

 • problemy z zasypianiem,
 • wybudzanie się w czasie snu,
 • zbyt wczesne budzenie się,
 • zła jakość snu.

Brak snu

Tzw. bezsenność pierwotna jest uważana za chorobę, której powodem są najczęściej dramatyczne wydarzenia w życiu. Wywołane w ten sposób problemy ze snem często nie ustają wraz z ustąpieniem bodźca, który je wywołał, utrwalają się na lata wskutek między innymi wytworzonego lęku przed brakiem snu. Bezsenność wtórna z kolei, nie jest sama w sobie chorobą, jest natomiast następstwem rozmaitych schorzeń, także dotykających psychiki człowieka, jak choćby depresji. Dlatego w walce z bezsennością, oprócz innych metod, skuteczne bywają zioła działające na układ nerwowy. Zobacz, które zioła są najlepsze na sen.

Zioła na bezsenność

Melisa – a dokładniej liść melisy jest jednym z najpopularniejszych ziół na problemy ze sen. Melisa jest uważana za skuteczną w walce z bezsennością, ponieważ ma działanie zmniejszające napięcie i stany lękowe. Pomaga też zredukować nie tylko problemy z zasypianiem, ale też inne dolegliwości, które pośrednio mogą powodować brak snu, takie jak:


 • ból głowy,
 • ból menstruacyjny,
 • dolegliwości jelitowe,
 • stan przewlekłego zmęczenia.

Wykazano też właściwości przeciwdepresyjne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. W olejku eterycznym z melisy znajdziemy takie substancje, jak beta-kariofilen, cytral, linalol czy geraniol. Melisę uspokojenie czy sen najczęściej spożywamy w postaci naparu – w aptekach dostępne są gotowe mieszanki, ale zioło to można hodować też samemu, w przydomowym ogródku. Melisę można pić codziennie przed snem. Czasem melisa wykorzystywana jest też do masażu.

Tabletki na sen

Kozłek lekarski to nic innego, jak popularna waleriana. To jedno z najczęściej używanych ziół na zdrowy sen, a także:


 • wyciszenie,
 • stany lękowe,
 • przemęczenie.

Korzeń tej rośliny jest jednym ze składników popularnych tabletek na sen i obniżenie napięcia nerwowego. Korzeń kozłka lekarskiego zawiera takie substancje czynne, jak kwas walerianowy czy kwas izowalerianowy. W aptekach dostępne są krople, czyli alkoholowy wyciąg z kłącza, oraz tabletki i kapsułki zawierające walerianę. Kozłek lekarski jest zalecany szczególnie osobom starszym, nie tylko na sen, ale generalnie na uspokojenie.

Domowe sposoby na bezsenność

Na liście domowych sposobów na bezsenność nie może zabraknąć męczennicy cielistej (inaczej nazywanej kwiatem Męki Pańskiej), zioła działającego na ośrodkowy układ nerwowy. Pochodząca z Ameryki Środkowej męczennica upowszechniła się w wielu zakątkach globu, w Polsce jest uprawiana jako kwiat ozdobny. Ale znane są jej właściwości, które można wykorzystać w walce z bezsennością.

Ziele męczennicy zawiera między innymi alkaloidy indolowe, flawonoidy, glukozydy. Męczennicę stosuje się w stanach pobudzenia nerwowego i zaburzeniach pracy serca wywołanych rozpalonymi emocjami, działa ona także kojąco na bóle wywołane napięciem nerwowym. Męczennicę zawierają dostępne w aptekach preparaty na sen i uspokojenie w płynie, a także tabletkach i kapsułkach.

Zdrowy sen

Znajdujący się w lawendzie linalol osłabia aktywność ośrodkowego układu nerwowego, dlatego uchodzi ona za skuteczną w walce z bezsennością i napięciem nerwowym. Lawenda działa moczopędnie, a przez to – obniża ciśnienie tętnicze. Jej lecznice właściwości są znane od starożytności – już w Rzymie była wykorzystywana jako środek na sen.

Lawendę na sen można stosować na kilka sposobów. Przede wszystkim zaleca się używanie olejku z lawendy do kąpieli, tuż przed snem. Pojemnik z uwalniającym się zapachem lawendy można też ustawić w sypialni. Na bezsenność można wreszcie napić się także naparu z lawendy.

Czytaj również