Zdrowa majówka: jak grillować, by nie zaszkodzić zdrowiu

Majówka to świetna okazja do tego, by rozpocząć sezon na grilla. Zapewne z niejednego ogródka będzie można poczuć zapach smażonego mięsa. Tylko, czy ten sposób na przyrządzanie potraw jest zdrowy?

Grillowanie mamy we krwi

Smażenie potraw na otwartym ogniu było znane już w czasach prehistorycznych, można więc powiedzieć, że grillowanie jest nam doskonale znane. Potrawy z grilla smakują zupełnie inaczej, niż upieczone na patelni czy w piekarniku. W trakcie przygotowań do grilla zapominamy jednak, jak niekorzystne dla zdrowia może okazać się jedzenie przyrządzonych w ten sposób potraw.

Grillowane mięso przyczyną chorób

Mięso pieczone na grillu nie należy do zdrowych, co udowodnili naukowcy. Najnowsze badania pokazują, że jedzenie pieczonego oraz smażonego mięsa w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju chorób, takich jak alzheimer, cukrzyca czy choroby serca.

Jedzenie mięsa usmażonego na grillu przyczynia się również do rozwoju nowotworów, z powodu tworzenia się substancji rakotwórczych w podgrzewanym mięsie. Szkodliwe okazuje się też samo przebywanie w pobliżu palącego się brykietu, bo powoduje przedostanie się do organizmu rakotwórczych związków.

Szczególnie niekorzystne dla zdrowia jest spożywanie czerwonego mięsa przygotowanego w ten sposób. Zatem wszelkiego typu steki powinny zniknąć z menu. Podobnie rzecz ma się w przypadku innych mięs, takich jak karkówka wieprzowa. Nie zaleca się również spożywania w nadmiarze kiełbas, które zawierają mało mięsa, ale za to mnóstwo tłuszczu oraz soli.

Zasady zdrowego grillowania

Nie popadajmy jednak w panikę - jeśli grillujemy sporadycznie, nic poważnego nam nie grozi. Potrawy przyrządzane na ogniu są niezwykle smaczne i pożywne, dlatego nie warto zupełnie odmawiać sobie tej przyjemności. By potrawy z grilla były przy tym zdrowe, wystarczy pamiętać o kilku zasadach:


  1. Zwróć uwagę na mięso - powinno być świeże i kupione u sprawdzonego dostawcy. Najlepiej sięgnąć po chude mięso, na przykład kurczaka czy indyka. Alternatywą może być ryba.

  2. Nie zapomnij o warzywach! Stanowią zdrowe uzupełnienie mięsnych posiłków. Poza tym niwelują działanie rakotwórczych związków dzięki temu, że zawierają w sobie antyoksydanty. Warzywa można grillować lub podawać w formie sałatki.

  3. Mięso należy zamarynować, dzięki temu stanie się kruche i będzie można szybciej zdjąć je z ognia. Do marynaty dodaj oliwę, zioła, czosnek oraz cytrynę, które również zapobiegają wchłanianiu rakotwórczych substancji do organizmu.

  4. Nie rozpalaj ognia za pomocą chemicznych podpałek, które zawierają w sobie szkodliwe substancje. Dostają się do organizmu poprzez spożywane potrawy, a także wdychanie dymu.

  5. Najpierw rozpal grilla, a dopiero potem nałóż mięso lub warzywa na ruszt. Dzięki temu szkodliwe substancje z węgla nie dostaną się do pożywienia. Pamiętaj też, by nie układać mięsa bezpośrednio na ruszcie. W tym przypadku sprawdzą się aluminiowe tacki.

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Kuchnia
Przeczytaj artykuł
Jak wyzwolić w sobie wiosenną energię?
Przeczytaj artykuł
Biszkopt - czy nada się dla cukrzyka?
Biszkopt dla cukrzyka
Przeczytaj artykuł
Dieta seniora. Co jeść, by cieszyć się zdrowiem?
Dieta seniora
Powiązane artykuły
Magia świąt: przy wigilijnym stole
5 rzeczy, które chcesz wiedzieć w te Święta
Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena
Taboret pod prysznic - jakie krzesło czy siedzisko wybrać?

Reklama