Zdrowa majówka: jak grillować, by nie zaszkodzić zdrowiu

Majówka to świetna okazja do tego, by rozpocząć sezon na grilla. Zapewne z niejednego ogródka będzie można poczuć zapach smażonego mięsa. Tylko, czy ten sposób na przyrządzanie potraw jest zdrowy?
Spis treści

Grillowanie mamy we krwi

Smażenie potraw na otwartym ogniu było znane już w czasach prehistorycznych, można więc powiedzieć, że grillowanie jest nam doskonale znane. Potrawy z grilla smakują zupełnie inaczej, niż upieczone na patelni czy w piekarniku. W trakcie przygotowań do grilla zapominamy jednak, jak niekorzystne dla zdrowia może okazać się jedzenie przyrządzonych w ten sposób potraw.

Grillowane mięso przyczyną chorób

Mięso pieczone na grillu nie należy do zdrowych, co udowodnili naukowcy. Najnowsze badania pokazują, że jedzenie pieczonego oraz smażonego mięsa w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju chorób, takich jak alzheimer, cukrzyca czy choroby serca.

Jedzenie mięsa usmażonego na grillu przyczynia się również do rozwoju nowotworów, z powodu tworzenia się substancji rakotwórczych w podgrzewanym mięsie. Szkodliwe okazuje się też samo przebywanie w pobliżu palącego się brykietu, bo powoduje przedostanie się do organizmu rakotwórczych związków.

Szczególnie niekorzystne dla zdrowia jest spożywanie czerwonego mięsa przygotowanego w ten sposób. Zatem wszelkiego typu steki powinny zniknąć z menu. Podobnie rzecz ma się w przypadku innych mięs, takich jak karkówka wieprzowa. Nie zaleca się również spożywania w nadmiarze kiełbas, które zawierają mało mięsa, ale za to mnóstwo tłuszczu oraz soli.

Zasady zdrowego grillowania

Nie popadajmy jednak w panikę - jeśli grillujemy sporadycznie, nic poważnego nam nie grozi. Potrawy przyrządzane na ogniu są niezwykle smaczne i pożywne, dlatego nie warto zupełnie odmawiać sobie tej przyjemności. By potrawy z grilla były przy tym zdrowe, wystarczy pamiętać o kilku zasadach:


  1. Zwróć uwagę na mięso - powinno być świeże i kupione u sprawdzonego dostawcy. Najlepiej sięgnąć po chude mięso, na przykład kurczaka czy indyka. Alternatywą może być ryba.

  2. Nie zapomnij o warzywach! Stanowią zdrowe uzupełnienie mięsnych posiłków. Poza tym niwelują działanie rakotwórczych związków dzięki temu, że zawierają w sobie antyoksydanty. Warzywa można grillować lub podawać w formie sałatki.

  3. Mięso należy zamarynować, dzięki temu stanie się kruche i będzie można szybciej zdjąć je z ognia. Do marynaty dodaj oliwę, zioła, czosnek oraz cytrynę, które również zapobiegają wchłanianiu rakotwórczych substancji do organizmu.

  4. Nie rozpalaj ognia za pomocą chemicznych podpałek, które zawierają w sobie szkodliwe substancje. Dostają się do organizmu poprzez spożywane potrawy, a także wdychanie dymu.

  5. Najpierw rozpal grilla, a dopiero potem nałóż mięso lub warzywa na ruszt. Dzięki temu szkodliwe substancje z węgla nie dostaną się do pożywienia. Pamiętaj też, by nie układać mięsa bezpośrednio na ruszcie. W tym przypadku sprawdzą się aluminiowe tacki.

Czytaj również:

 

Więcej z kategorii Dieta
Dlaczego burczy nam w brzuchu i ile jedzenia może pomieścić żołądek?
Lecznicze właściwości miodu
Witaminy w diecie osób starszych
Powiązane artykuły
Propolis - samo zdrowie!
Jadłospis seniora z cukrzycą
5 ziół, które postawią cię wiosną na nogi
Co szkodzi wątrobie?
Stół zastawiony potrawami kuchni śródziemnomorskiej
Dieta śródziemnomorska – dlaczego warto ją stosować?