Wakacje z paszportem

Sezon za pasem. Wielu z nas będzie podróżować za granicę, często do krajów spoza Unii Europejskiej. A wtedy potrzebny okaże się paszport. ( Wakacje z paszportem)
Spis treści

Jeśli go nie mamy lub jeśli ważność starego jest krótsza niż pół roku od chwili rozpoczęcia podróży, trzeba odpowiednio wcześniej wystąpić o nowy dokument.

Przeczytaj również: Pomysł na wakacje

Wakacje z paszportem - najpierw wniosek


Starania o paszport zaczynamy od wypełnienia wniosku, który dostaniemy w wydziale paszportowym dowolnego urzędu wojewódzkiego. Można również otrzymać je w którejś z jego delegatur, ulokowanych m.in. w oddziałach zamiejscowych, starostwach powiatowych, urzędach dzielnicowych etc.

 

Dowiedz sięOpłata paszportowa

Wniosek o paszport

Zobacz, gdzie można złożyć wniosek o paszport

Odbiór osobisty paszportu


Dołączamy do niego jedną kolorową fotografię spełniającą wymagania biometrii (każdy zawodowy fotograf wie, jak się robi takie zdjęcie) oraz dowód uiszczenia opłaty paszportowej. Jeśli mamy prawo do ulgi lub zwolnienia, przedstawiamy dokument potwierdzający ten stan rzeczy. Całość składamy osobiście w urzędach, o których wyżej (niezależnie od miejsca zameldowania) i tam też osobiście ten dokument odbieramy we wskazanym terminie, który nie może przekroczyć 30 dni.

Sprawdź także: Emeryt za granicą

Koszt wyrobienia paszportu


Opłata za wydanie paszportu ważnego 10 lat wynosi 140 zł. Prawo do 50-procentowej ulgi (czyli opłaty w wysokości 70 zł) mają m.in.: emeryci, renciści, niepełnosprawni, a także osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych lub korzystające z pomocy społecznej. Ci ostatni są w ogóle z opłat zwolnieni. Jeśli wyjazd za granicę wiąże się z długotrwałym leczeniem lub z koniecznością przeprowadzenia operacji medycznej. Ani grosza nie płacimy także po 70. urodzinach lub gdy wymieniamy paszport, który ma wadę techniczną.

Zobacz także: Inwalidztwo - zwolnienie z opłat

 

Więcej z kategorii Podróże
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Paszport - gdzie złożyć dokumenty?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Wirtualne muzeum: Luwr