Pomysł na wakacje: górskie szlaki i dzikie zwierzaki

Wybierasz się na górską wędrówkę? Zapierające dech w piersiach widoki i panoramy, zielone hale z pasącymi się owcami, chłodne i pachnące lasy, dzika przyroda przyciągają w góry wielu turystów. Nie każdy jednak wie, jak niezwykłe zwierzęta można spotkać na górskim szlaku. Niedźwiedź, ryś, wilk, kozica i świstak – sprawdź, które z nich masz szansę zobaczyć podczas wakacyjnej wędrówki.

Niedźwiedź – król polskich gór

Niedźwiedź to największy żyjący w Polsce drapieżnik, może ważyć nawet ponad 350 kg. Pomimo krępej, trochę niezgrabnej budowy ciała potrafi bardzo szybko biegać, pływać, skakać, wspinać się na drzewa. Na krótkich dystansach niedźwiedź może osiągać prędkość nawet 50 km/h! Szacuje się, że w Polsce żyje około 100 niedźwiedzi, wszystkie zamieszkują południową część naszego kraju – Karpaty. Największe szanse na spotkanie z niedźwiedziem mamy w Bieszczadach i w Tatrach. W Tatrach niedźwiedzie pokonują najczęściej trasy dostępne jedynie dla taterników. Zdarza się jednak, że zwierzęta zwabione zapachem naszych kanapek lub resztek pożywienia, zbliżają się do często uczęszczanych górskich szlaków. Jak zachować się podczas spotkania z niedźwiedziem? Przede wszystkim zachowajmy spokój i postarajmy się nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby przestraszyć zwierzę. Wycofajmy się idąc tyłem. Nie próbujmy robić zdjęć z bliska, ani karmić niedźwiedzia. Pamiętajmy, że jest to dzikie zwierzę, które w dodatku bardzo szybko się porusza.

Wilk i ryś – jak pies z kotem

Wilki i rysie prowadzą bardziej skryty tryb życia niż niedźwiedzie, dlatego nieco trudniej je spotkać w naturze. Szacuje się, że w Polsce żyje około 850 wilków i 200 rysiów, w tym około 150 w górach. Wilki żyją w rodzinnych grupach, nazywanych watahami. Porozumiewają się między sobą rozbudowanym językiem – za pomocą wycia, którym komunikują gotowość do polowania, zaproszenie do jedzenia, lub po prostu mówią „tu jesteśmy”. Wędrując górskim szlakiem to właśnie po odgłosach wilczej rozmowy poznamy, że w okolicy żyją te piękne zwierzęta. Większą szansę mamy na spotkanie rysia. Choć zwierzęta te wydają się być mniej towarzyskie (żyją zazwyczaj samotnie, matka opiekuje się młodymi przez rok, do dwóch lat), to rzadziej niż wilki uciekają od razu po usłyszeniu człowieka. Widok rysia przechadzającego się po lesie i z kocią godnością odchodzącego w swoją stronę, może być niezapomnianym przeżyciem.

Kozica – symbol Tatr

Kozica, żywy symbol tatrzańskiej przyrody, na stałe wpisała się w świadomość mieszkańców Podhala jako przykład wolności, swobody i miłości do gór. Była i jest bohaterką legend, ludowych opowieści. Stała się inspiracją lokalnych artystów i mieszkańców, którzy nadawali nazwy okolicznym górom i dolinom Kozi Wierch, Kozia Dolina, Kozi Grzbiet itp. Kozice spotkać można przede wszystkim w Tatrach, na wysokości między 1700 a 2200 m n.p.m, czyli w piętrze kosodrzewiny, hal i turni. Kozice żyją w stadach liczących od 5 do 15 zwierząt. Do obserwacji kozic najlepiej przygotować się zabierając ze sobą lornetę lub aparat z teleobiektywem. Dzięki temu będziemy mogli obserwować te piękne, dzikie zwierzęta nawet z dużej odległości.

Świstak – poznasz go po przeciągłym… świście

Przeciągłe, donośne świstanie od dawna wypełniało tatrzańskie doliny. Od tego charakterystycznego odgłosu wydawanego przez świstaka pochodzi jego polska nazwa gatunkowa. Nazwa tego gatunku znalazła też odzwierciedlenie w nazewnictwie tatrzańskich gór i dolin, np. Świstowa Czuba, Świstówka, Świstowa Dolina. Gdzie mamy największe szanse na spotkanie lub chociaż usłyszenie świstaka? Na tatrzańskich halach. Zwierzęta te lubią wygrzewać się na zachodnich i południowo-zachodnich stokach i przebywają najczęściej na wysokości podobnej jak kozice. Świstaki wykazują największą aktywność wczesnym rankiem i w godzinach popołudniowo-wieczornych. O tej porze najczęściej możemy usłyszeć ich charakterystyczne świsty.
Więcej z kategorii Zwierzęta
Jak zimą dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić?
Co robić, gdy znajdziemy porzuconego psa lub kota?
Trudny sylwester dla zwierząt. 5 sposobów, żeby im go ułatwić
Powiązane artykuły
Dwa koty
Drugi kot w domu: kocur czy kotka? Reakcja starego kota
„Hippiska z Białowieży”, czyli niesamowita biografia Simony Kossak
7 ptaków, które warto podsłuchiwać wiosną
Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów?
Kto dokarmia ptaki zimą?