Seniorzy w Internecie

Internet towarzyszy nam już od lat i dziś trudno wyobrazić sobie życie bez dostępu do portali informacyjnych, czy stron przychodni specjalistycznych. Przez wiele lat korzystanie z dobrodziejstw sieci zarezerwowane było dla młodzieży. Ostatnio pojawia się coraz więcej opcji dla seniorów.
Spis treści

Elektronika dla seniorów

Podstawowym ograniczeniem, które powodowało, że ludzie starsi niemal w ogóle nie korzystali z portali internetowych była nowoczesna elektronika oraz trudności związane z opanowaniem sprzętu. Ludzie starsi z dystansem podchodzą do nowości, co jednak nie oznacza, że nie są w stanie opanować ich obsługi. Dziś każdy środek komunikacji miejskiej, zajęcie kolejki w oddziale ZUS czy na poczcie głównej w dużym mieście wymaga kontaktu z urządzeniami elektronicznymi, a telefony stały się niezbędne w rezerwowaniu wizyty u lekarza.

Starsi uczą się wolniej, z większym dystansem, ale po latach popularyzacji komputerów, laptopów i telefonów komórkowych seniorzy pokonali już barierę sprzętową. W wielu domach można znaleźć laptop lub komputer, a na ulicach zauważa się często seniorów prowadzących rozmowy przez zestaw głośnomówiący. Stąd już tylko jeden krok do korzystania z sieci i jej nieograniczonych możliwości.

 

Portale specjalnie dla seniorów

Internet jest prawdziwa kopalnią bez dna, w której znajdzie się coś odpowiedniego dla każdej osoby, bez względu na jej zainteresowania czy wiek. Od kilkudziesięciu lat już kładzie się duży nacisk na aktywizację umysłowa, fizyczną i społeczną ludzi starszych, a sieć wykorzystywana jest, jako jedno z jej narzędzi.

Stąd coraz częściej pojawiają się specjalne serwisy dedykowane osobom starszym, poruszające nie tylko problematykę chorób i walki z nimi, ale też takie aspekty życia emeryta, jak kultura, spotkania towarzyskie, aktywny wypoczynek, turystyka, realizowanie pasji, dieta, porady prawne, a nawet życie intymne.

Wśród poruszanych tematów wiele ma dostarczać podstawowych informacji, jak radzić sobie z problemami starszego wieku, ale są też takie, które motywują, zachęcają, a niekiedy wręcz zapraszają do konkretnej formy aktywności. Na portalach istnieje też możliwość wymiany informacji, dzielenia się własnymi uwagami czy opiniami.

Rozrywka, a może randka?

Jednym z problemów ludzi w starszym wieku jest nadmiar wolnego czasu, który niewykorzystany prowadzi do rozmyślań nad własną nieprzydatnością, a w ich efekcie do depresji. Poszukiwanie rozrywki szczególnie przez osoby niepełnosprawne wymaga pokonania wielu barier, dlatego Internet bywa tu bardzo cennym źródłem, dostarczającym nie tylko rozrywki w czystej formie, ale też możliwości nawiązywania kontaktów z podobnymi osobami.

Korzystając z oferty sklepu Pomoce dla Seniora, nawet osoby niesprawne, spędzające wiele czasu w łóżku mają możliwości zorganizowania stanowiska, które umożliwi wygodne korzystanie z laptopa. Wystarczy odpowiedni stolik łóżkowy, czy specjalna podpórka pod plecy, dzięki której można wygodnie utrzymać pozycję siedzącą.

Na portalu internetowym można pograć w karty, warcaby, obejrzeć film, spektakl teatralny, posłuchać koncertu i podyskutować na forum. Ciekawostką i zarazem nowością w sieci są specjalne portale randkowe dla osób po 55 roku życia.

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Internet
10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu
Internet bez tajemnic: selfie
Precyzyjne wyszukiwanie. 5 funkcji Google, które warto znać
Powiązane artykuły
Skróty internetowe, które powinieneś znać
Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg
Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?
Polecamy blogi o modzie dla 50+
Co to jest mem internetowy?