Co seniorzy chcą wiedzieć o Internecie?

Spis treści

Podczas sobotniego Pikniku Pokoleń CafeSenior miało swoje stanowisko, przy którym nasz przedstawiciel doradzał, w jaki sposób wykorzystać Internet do samorozwoju i ułatwiania sobie życia. Czego chcieli się dowiedzieć o Internecie odwiedzający nas seniorzy?

Kursy z obsługi komputera i Internetu

Najwięcej osób przyznawało, że nie potrafi obsługiwać sprawnie komputera, a bardzo chciałoby zacząć, przejść kurs, dzięki któremu mogliby przeglądać różne strony czy kontaktować się z rodziną. O takich kursach piszemy co jakiś czas na CafeSenior. Zainteresowane osoby staraliśmy się skierować w odpowiednie miejsca.

Obsługa Facebooka

Czym są te portale społecznościowe? Jak działa Facebook? Jak obsługiwać niektóre jego funkcje? Takie pytania również licznie zadawali seniorzy w sobotę. Zacznijmy od początku: portal społecznościowy to strona funkcjonująca w oparciu o działania jej użytkowników, którzy przez interakcje tworzą społeczność. Najbardziej znany jest oczywiście Facebook, ale innymi przykładami są Google+, NK.pl czy Flickr. W niektórych miejscach opisy słowne na Facebooku zastąpione są obrazkami. Np. zdjęcia można dodać po kliknięciu kształtu aparatu fotograficznego. Skrót do ustawień prywatności schowany jest z kolei za kłódką w prawym górnym rogu ekranu.

Oglądanie filmów i seriali

Wiele osób interesowało się możliwością oglądania filmów lub seriali w Internecie. Obawy wzbudzała możliwość trafienia na niebezpieczne serwisy. Problem stanowiło też klikanie w wielu miejscach w poszukiwaniu materiałów. Przypominamy, że na łamach CafeSenior ukazał się ostatnio artykuł na ten temat: Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?

Słuchanie muzyki

W kwestii słuchania muzyki - nie ma większego zbioru utworów muzycznych niż YouTube. Na początku wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę znajomego zespołu lub utworu, a później, po jego wysłuchaniu, można poznawać nowe, tylko przez klikanie sugerowanych utworów po prawej stronie ekranu.

Inne pytania

Nie zabrakło innych pytań. Była pani, która chciała szukać przez Internet środków na dofinansowanie projektu (Internet jest świetnym źródłem informacji na temat źródeł i zasad otrzymywania środków z różnych źródeł), inna chciała nauczyć się wysyłać SMS-y z Internetu (umożliwiają to za darmo i bez logowania niektórzy operatorzy). Kolejna zaś chciała założyć własną stronę internetową.

Pytań było bardzo dużo, a z nich wyłaniał się obraz seniorów głodnych wiedzy, chcących poszerzać umiejętności i korzystać z nowych technologii w codziennym życiu. Wielu z nich chciało też poznać internetowe skróty.

Odpowiedzi na trudniejsze pytania pojawiać się jeszcze będą w kolejnych artykułach o technologiach na CafeSenior.

 

Więcej z kategorii Internet
Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?
Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg
Precyzyjne wyszukiwanie. 5 funkcji Google, które warto znać
Powiązane artykuły
Skróty internetowe, które powinieneś znać
Co to jest mem internetowy?
10 przykazań bezpiecznego korzystania z Internetu
Polecamy blogi o modzie dla 50+
Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet