Poziom cholesterolu - jak go zbadać?

Poziom cholesterolu określić można na podstawie analizy krwi. Badanie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, poziomów HDL i LDL może bardzo dużo powiedzieć o zagrożeniu chorobami układu sercowo-naczyniowego, dlatego niezmiernie ważne jest regularne sprawdzanie tych parametrów.
Spis treści

Poziom cholesterolu

Jak śpiewała swego czasu wybitna piosenkarka – najtrudniejszy pierwszy krok. I to właśnie tym pierwszym krokiem, przed zrobieniem kolejnych stu, powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny dysponuje możliwością skierowania na nieodpłatne (refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia) badania kontrolne, które wskaże poziom cholesterolu we krwi. Badania te powinny przechodzić przede wszystkim osoby z grup ryzyka, czyli chorujące na:

  • nadciśnienie,
  • nadwagę lub otyłość,
  • cukrzycę,

lub obarczone negatywnym wynikiem wywiadu rodzinnego w kierunku chorób układu sercowo-naczyniowego.

Badanie cholesterolu

Badanie to nic innego jak pobranie krwi z żyły, najczęściej w okolicy zgięcia łokciowego. Wykonywane jest najczęściej w miejscu pracy naszego lekarza pierwszego kontaktu (w przychodni) bądź w laboratorium, z którym lekarz ma podpisany kontrakt. Informacje na temat placówek, które udzielają świadczeń w ramach umów podpisanych z NFZ można znaleźć na stronach internetowych Wojewódzkich Oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do badania należy się odpowiednio przygotować przyjść:

  • na czczo (tzn. nie jeść przez co najmniej 8-12 godzin przed badaniem),
  • po przynajmniej ośmiogodzinnym wypoczynku.

Przed planowanym badaniem nie należy radykalnie zmieniać diety ani forsować organizmu nadmierną aktywnością fizyczną. Jeżeli istnieją jakieś inne specjalne środki przygotowawcze w przypadku określonych osób, na pewno poinformuje o nich lekarz kierujący.

Cholesterol wyniki

Wyniki badań dostępne są najczęściej już następnego dnia, a ich analizy powinien dokonać lekarz zlecający takie badania w oparciu o:

  • wywiad,
  • badanie lekarskie,
  • wyniki innych badań laboratoryjnych i obrazowych

W przypadku, gdy okaże się, że mamy wysoki cholesterol. W pierwszej kolejności należy zmienić swoją dietę.

Cholesterolu LDL, HDL oraz poziom triglicerydów

Brak skierowania od lekarza pierwszego kontaktu nie oznacza braku możliwości skontrolowania poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Badanie to można wykonać bez skierowania po uiszczeniu opłaty za badanie, w poradniach i laboratoriach, które wykonują tego rodzaju badanie (zarówno przychodnie, które mają umowy z NFZ, jak i placówki opieki zdrowotnej, które nie posiadają kontraktów). Ceny badania plasują się między 30 a 36 zł za pełny lipidogram.

Cholesterol norma

Często bywamy niecierpliwi i chcemy wiedzieć, jak interpretować wyniki badań jeszcze przed wizytą u lekarza. Szukamy wtedy informacji pozwalających odczytać wynik np. w Internecie. Jeśli tylko chcemy wstępnie zaspokoić ciekawość lub przestać się niepokoić – nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak efekty poszukiwań na własną rękę czy porównywania wyników z wynikami znajomych odwodzą od wizyty u specjalisty, lepiej tego nie robić. Wyniki badania zawsze powinien poznać lekarz.

Cholesterol całkowity

Chcąc się uspokoić, gdy mamy już wynik badania w dłoni, spójrzmy na cyfry w nim zawarte. Wtedy możemy poznać nasz poziom cholesterolu. Najczęściej wynik przedstawiany jest w formie listy, w której po lewej stronie jest nazwa mierzonego parametru (np. cholesterol całkowity), a po niej – z prawej strony – widzimy otrzymany wynik. W nawiasie najczęściej podawane są także wartości referencyjne dla danego laboratorium. Bardzo często jest tak, że jeżeli wartość zmierzona przekracza górną lub dolną granicę wartości referencyjnej (prościej mówiąc: normy), taka wartość jest w specjalny sposób zaznaczona, czy to poprzez pogrubienie, czy postawienie przy niej odpowiednio skierowanych strzałek. Jeżeli więc dokładnie przyjrzymy się otrzymanemu wynikowi, jesteśmy w stanie określić, czy wartości np. cholesterolu i innych składowych lipidogramu znajdują się w obrębie wartości referencyjnych (normy). Istnieją dwa rodzaje cholesterolu dobry i zły. Dobry cholesterol pomaga zachować lepszą pamięć.

Normy cholesterolu

Poniżej normy lipidogramu wg Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego:

Frakcja cholesterolu Pacjent zdrowy, bez objawów klinicznych Pacjenci, z chorobami układu sercowo-naczyniowego bądź cukrzycą
Całkowity < 190 mg/dl (5 mmol/l) < 175 mg/dl (4,5 mmol/l)
LDL < 115 mg/dl (3 mmol/l) < 100 mg/dl (2,5 mmol/l)
HDL Kobiety > 46 mg/dl (1,2 mmol/l)Mężczyźni > 40 mg/dl (1 mmol/l) Kobiety > 46 mg/dl (1,2 mmol/l)Mężczyźni > 40 mg/dl (1 mmol/l)
Trójglicerydy < 150 mg/dl (1,7 mmol/l) < 150 mg/dl (1,7 mmol/l)


Pamiętajmy jednak, że takie odczytanie wyniku nie jest jego interpretacją, a tej dokonać może jedynie lekarz, który będzie miał możliwość, oprócz spojrzenia na kartkę zapisaną wartościami otrzymanymi w laboratorium, zbadać i przeprowadzić wywiad uwzględniający dolegliwości i samopoczucie Pacjenta.

Czytaj też:

Więcej z kategorii Serce
Bajpasy po zawale. Powikłania i rehabilitacja
Mężczyzna trzyma się za serce
Rehabilitacja po zawale serca – ćwiczenia. Gdzie?
Mężczyzna odbywa rehabilitację po zawale serca
Ćwiczenia dobre dla serca
Powiązane artykuły
Dieta kardiologiczna - co jeść by mieć zdrowe serce?
Mężczyzna po zabiegu wszczepienia bajpasów
Życie po bajpasach – jak wygląda i co należy zmienić?
Oliwa z oliwek
Dieta przy migotaniu przedsionków. Jaka jest optymalna?
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków? Powikłania
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Choroba wieńcowa. Jakie ma objawy i jak ją leczyć?