Stanole roślinne – sposób na podwyższony cholesterol

Spis treści

Od dawna w walce z podwyższonym cholesterolem posiłkujemy się zmianą diety oraz regularną aktywnością fizyczną. Oprócz rezygnacji z potraw zwierających duże ilości tłuszczów zwierzęcych oraz cukrów prostych, znacząco podwyższających poziom złego cholesterolu, warto dokonywać właściwych wyborów stojąc przed sklepową półką.

Na rynku funkcjonuje cała gama produktów, które wzbogacone w odpowiednie składniki, wywierają udowodniony korzystny wpływ na ludzki organizm. Należą do nich między innymi jogurty i margaryny zawierające stanole roślinne, które obniżają poziom cholesterolu.

 

Stanole roślinne


Stanole naturalnie występują w olejach roślinnych, dojrzałych warzywach i owocach, roślinach strączkowych, a także w zbożach i kasztanach jadalnych. Zadaniem stanoli jest rywalizacja z cholesterolem o wchłanianie jelitowe, czyli regulowanie poziomu lipidów we krwi.

Badania dowodzą, że spożycie już 2 g stanoli dziennie może zmniejszyć o 7-10% stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL („złego” cholesterolu), przy jednoczesnym braku oddziaływania na frakcję „dobrego” cholesterolu HDL.

Szacuje się, że spożycie stanoli roślinnych w krajach wysoko rozwiniętych sięga jedynie 20-50 mg/dziennie. Nieco więcej spożywają mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Jednak niskie dawki nie są w stanie zmniejszyć wchłaniania cholesterolu w jelitach. Warto zatem rozważyć wprowadzenie do jadłospisu produktów wzbogaconych w skoncentrowane dawki stanoli roślinnych.

Skuteczność stanoli w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi potwierdza kilkadziesiąt badań klinicznych. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności  wydał oświadczenie zdrowotne dla stanoli roślinnych:
„Udowodniono, że estry stanoli roślinnych obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. Korzystny efekt występuje w przypadku dziennego spożycia 1,5-2,4 g  stanoli roślinnych”.

Obniżenie cholesterolu występuje zazwyczaj w ciągu 2-3 tygodni i utrzymuję się tak długo, jak długo są spożywane stanole roślinne.

 

 

Stanole roślinne w produktach Benecol


Benecol, jako jedyny produkt na rynku, zawiera stanole roślinne. Jest to skoncentrowana dawka, która umożliwia spożycie zalecanej dziennej ilości 2 g. Stanole roślinne zawarte w produktach Benecol hamują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwiobiegu i zwiększają jego wydalanie z organizmu, dzięki czemu skutecznie obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Ocenia się, że zredukowanie poziomu cholesterolu LDL o 10% zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca o 20%.

Zalecana dawka 2 g stanoli dziennie zawarta jest w 30 g margaryny Benecol (czyli ilość wystarczająca do posmarowania ok. 3-4 kromek pieczywa) oraz w jednym jogurcie Benecol (250 ml).

Stosuj produkty Benecol, które w połączeniu ze zdrową zbilansowaną dietą oraz regularną aktywnością fizyczną, pozwolą skutecznie obniżyć poziom cholesterolu.

stanole roślinne Benecol

 

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!