Polskie piosenki przedwojenne – część 1

Te melodie są nieśmiertelne. Znają i nucą je kolejne pokolenia Polaków. Piosenki o miłości, życiu, nadziei i wspomnieniach. Powspominajmy więc. Przypominamy najsłynniejsze polskie piosenki przedwojenne.

Janusz Popławski - Powróćmy jak za dawnych lat

Nasz przegląd otwiera Janusz Popławski, który zachęca do przypomnienia dawnych, cudownych chwil. Czyżby przy akompaniamencie kolejnych wspaniałych przedwojennych piosenek?

Mieczysław Fogg - Tango milonga

Skomponowany przez Jerzego Petersburskiego utwór pod zmienionym tytułem „Oh Donna Clara” zyskał światową sławę. Wykonywano go m.in. w 1931 r. na Broadwayu. Po raz pierwszy zaśpiewała go Stanisława Nowicka w 1929 r. w teatrzyku „Morskie Oko”.

 

Aleksander Żabczyński - Już nie zapomnisz mnie

 „Nie zapomnisz mnie, gdy moją piosenkę spamiętasz. W melodii jest siła zaklęta i czar, i moc.” Piosenka pojawiła się po raz pierwszy w komedii „Zapomniana melodia” w 1938 roku.

Eugeniusz Bodo – Umówiłem się z nią na dziewiątą

Pierwszy wykonawca tej piosenki znany był ponoć z dowcipnego charakteru, szarmanckiego obycia i uwodzicielskiego spojrzenia. Kto nie nucił sobie kiedyś jego piosenki przed spotkaniem z Sympatią?

Mieczysław Fogg – To ostatnia niedziela

Mieczysław Fogg to człowiek-legenda, który unieśmiertelnił wiele polskich przebojów.

Jednym z najsłynniejszych jest „Ta ostatnia niedziela”. Utwór doczekał się tłumaczeń m.in. na język rosyjski i hebrajski.

Włóczęgi - Tylko we Lwowie

Skomponowana w 1939 r. piosenka „Tylko we Lwowie” stała się później hymnem zmuszonych do opuszczenia ukochanego miasta lwowiaków.

Mieczysław Fogg - Mały biały domek

Ta przedwojenna piosenka to powracające nocą wspomnienie ukochanej osoby i jej skromnego domku, w którym zakochana para przeżyła wiele cudownych chwil.

Chór Dana i Hanka Ordonówna - Uliczka w Barcelonie

Polska wersja argentyńskiego tanga. Piosenka przeżywała drugą młodość w trakcie pamiętnych Mistrzostw Świata w Barcelonie w 1982 roku (wówczas w nowym wykonaniu Bohdana Łazuki). Co ciekawe, argentyński oryginał dotyczył dzielnicy (barrio) w Buenos Aires.

Adolf Dymsza & Eugeniusz Bodo - Ach, śpij kochanie

To jedna z najsłynniejszych polskich kołysanek. Po raz pierwszy została publicznie wykonana w filmie „Paweł i Gaweł” w 1938 roku.

 

Które polskie piosenki przedwojenne wspominacie najlepiej? Jakie, Waszym zdaniem, przeboje powinny się w niej znaleźć? Napiszcie w komentarzach!

Autor: Tadeusz Mirski

Czytaj także:

Polskie piosenki przedwojenne – część 2

Polskie piosenki przedwojenne - część 3

 

Najlepsze polskie komedie lat 70., które bawią do łez

TOP 5 – kultowe polskie bajki z lat 50. i 60.

Polskie piosenkarki, które odeszły za szybko [POSŁUCHAJ]

 

 

 

 

 

Więcej z kategorii Kultura
Przeczytaj artykuł
Dlaczego inwestycja w używane książki jest opłacalna?
Używane książki
Przeczytaj artykuł
Lucyna Malec - optymistka z natury [WYWIAD]
Przeczytaj artykuł
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Powiązane artykuły
Za co kochamy Danutę Szaflarską?
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
Fajbusiewicz na tropie
Książka na wakacje: Seniorzy w natarciu