Polskie piosenkarki, które odeszły za szybko [POSŁUCHAJ]

Kilka dni temu zmarła Kora, czyli Olga Jackowska – legenda polskiej sceny muzycznej. Aby uczcić jej pamięć wspominamy ją i inne polskie piosenkarki, których będzie nam brakowało.
Spis treści

Polskie piosenkarki: Kora – Olga Jackowska


Kora, czyli Olga Jackowska urodziła się w 151 roku w Krakowie. Była piosenkarką i autorką tekstów. Jej przeboje, które są ponadczasowe i które zawsze będziemy wspominać to m.in. „Krakowski spleen”, „Nie poganiaj mnie bo tracę oddech”, „Cykady na Cykladach” czy „Kocham cię, kochanie moje.

Pięć lat temu zdiagnozowano u niej nowotwór, piosenkarka wyznała, że pierwsze objawy pojawiły się już w latach 90. Zmarła 28 lipca 2018 roku, miała 67 lat.

Polskie piosenkarki: Anna Jantar


Anna Jantar, a właściwie Anna Kukulska, matka Natalii Kukulskiej, urodziła się w 1950 roku w Poznaniu. Zasłynęła hitami „Tyle słońca w całym mieście”, „Nic nie może przecież wiecznie trwać”, „Tylko mnie poproś do tańca” czy „Najtrudniejszy pierwszy krok”.

Zginęła w 1980 roku w pobliżu warszawskiego Okęcia w katastrofie samolotu lecącego z Nowego Jorku. Miała zaledwie 30 lat.

Polskie piosenkarki: Karin Stanek


Karin Stanek urodziła się w Bytomiu w 1943 roku. W latach 60. była jedną z najpopularniejszych wokalistek. Jest autorką takich utworów jak „Malowana lala”, „Jedziemy autostopem”, czy „Chłopiec z gitarą”. W latach 70. wyemigrowała z Polski do Niemiec, gdzie wydawała obcojęzyczne płyty.

W latach 90. można było ją jeszcze zobaczyć na polskiej scenie, choć mieszkala w Niemczech. W 2011 roku zmarła z powodu komplikacji chorobowych po zapaleniu płuc, miała 65 lat.

Polskie piosenkarki: Ada Rusowicz


Ada Rusowicz urodziła się w Wilnie w 1944 roku. Wokalistka zespołu Niebiesko-Czarni. Wraz z grupą koncertowała we Francji, Belgii, Jugosławii, Finlandii i RFN.

Zginęła 1 stycznia w 1991 roku, w wypadku samochodowym w wieku 47 lat. Została pochowana w Poznaniu.


Polskie piosenkarki: Irena Jarocka


Irena Jarocka urodzona w 1946 roku, pochodziła ze Srebrnej Góry. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w RFN, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii czy Szwajcarii. Współpracowała z takimi zespołami jak Czerwone Gitary oraz Budka Suflera.

W 2008 roku nagrała ostatnią płytę „Małe rzeczy”, a dwa lata później nagrała swój ostatni przebój „Break Free”.

Zmarła z powodu choroby nowotworowej mózgu w 2012 roku, miała 66 lat. Została pochowana  na warszawskich Powązkach.

Polskie piosenkarki: Helena Majdaniec


Helena Majdaniec nazywana „królową twista” urodziła się w 1941 roku w Szczecinie. Choć już w latach 70. mieszkała we Francji, to w Polsce i tak zdążyła zdobyć dużą popularność. Współpracowała z zespołami Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni a także kompozytorami Piotrem Figlem i Bogusławem Klimczukiem.

W 2002 razem z Karin Stanek wzięła udział w programie telewizyjnym „Rozmowy w toku”, dwa dni później zmarła nagle w swoim rodzinnym domu, miała 61 lat.

Polskie piosenkarki: Anna German


Anna German - laureatka festiwali m.in. w Monte Carlo, Bratysławie, Neapolu, czy Cannes. Była także pierwszą Polką, która wystąpiła w San Remo. Urodziła się w 1936 roku.

W latach 70. wykryto u niej chorobę nowotworową. Będąc w zaawansowanym stadium choroby komponowała psalmy i pieśni poświęcone Bogu. Zmarła w 1982 roku po latach walki z chorobą, miała 46 lat.

Polskie piosenkarki: Mira Kubasińska


Mira Kubasińska, a właściwie Marianna Nalepa była wokalistką zespołu Breakout. Urodziła się w Bodzechowie w 1944 roku. Jej najbardziej znane piosenki to m.in. „Poszłabym za tobą”, „Gdybyś kochał, hej” czy „Na drugim brzegu tęczy”.

W 2005 roku trafiła do szpitala, w którym zmarła na udar mózgu, miała 61 lat. Niedługo przed śmiercią rozpoczęła pracę nad solowym albumem, który miał być jej oficjalnym powrotem na scenę muzyczną.

Czytaj także: