TOP 5 – kultowe polskie bajki z lat 50. i 60.

Każdy ma swoją ulubioną bajkę na dobranoc, taką której wspomnienie przyciąga masę miłych skojarzeń. Które bajki z dzieciństwa najbardziej zapadły wam w pamięć i które lubiliście najbardziej? Prezentujemy nasze TOP 5 – czyli najbardziej kultowe bajki z lat 50. i 60.
Spis treści

Kultowe polskie bajki - Bolek i Lolek


Bolek i Lolek w sierpniu obchodzili swoje 55 urodziny.  To kultowy serial telewizyjny nie tylko dla dzisiejszych seniorów. Bajka skradła serca wielu pokoleń, trudno wyobrazić sobie kogoś, kto nie znał by bajki o przygodach dwóch braci.

Obejrzyj: Teledyski seniorów. 7 pięknych filmów ze świata

Kultowe polskie bajki - Miś z okienka

To polski program telewizyjny emitowany w latach 1953-1973. Który oprócz rozrywkowej funkcji spełniał także edukacyjną. Prowadzący – najpierw Bronisław Pawlik, a następnie Stanisław Wyszyński – omawiał z misiem ważne tematy, często czerpane z książek inlektur dla dzieci.

O tym kultowym programie powstała legenda, którą trudno dziś zweryfikować. Bronisław Pawlik myśląc, że telewizyjne kamery są już wyłączone (program był emitowany na żywo) miał powiedzieć: „A teraz, drogie dzieci, pocałujcie misia w dupę". Trudno dziś zweryfikować tę plotkę jednak ta historia zapewniła „Misiowi z okienka” drugie życie.

Kultowe polskie bajki - Jacek i Agatka

To pierwsza bajka dla dzieci na dobranoc, emitowana przez Telewizję Polską. Dobranocka była emitowana w latach 1962-1973. W serialu występowały dwie pacynki –  tytułowy Jacek i Agatka. Głosu lalkom udzielała Zofia Raciborska, jedna z najwybitniejszych aktorek polskiego dubbingu.

Kultowe polskie bajki - Różne przygody gąski Balbinki

To jedna z pierwszych dobranocek dla dzieci. Emitowana była w Telewizji Polskiej w latach 50. I 60. Bajka składała się z nieruchomych planszy – rysunków autorstwa pisarki i ilustratorki Anny Hoffmanowej, do której aktorzy podkładali głos. Opróćz tytułowej gąski Balbinki w bajce pojawiał się m.in. także kurczak Ptyś.

Kultowe polskie bajki - Zaczarowany ołówek

Realizowany w latach 1964-19977 przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi. Tytułowy zaczarowany ołówek towarzyszył chłopcu i jemu psu w przygodach, rzeczy narysowane zaczarowanym ołówkiem materializowały się.

W roku 1991 z materiałów z odcinków 27-39 powstał pełnometrażowy film „Podróż z zaczarowanym ołówkiem” do wyświetlania w kinach.

Zobacz także: