Mole książkowe mają lepszą pamięć po 80. roku życia

Czytanie książek, pisanie oraz inne aktywności stymulujące mózg pomagają dłużej cieszyć się dobrą pamięcią – informuje pismo „Neurology” wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii. 

Dr Robert S. Wilson z Rush University w Chicago przeprowadził badania, w których uczestniczyły 294 osoby o średniej wieku wynoszącej 89 lat. Seniorzy przez sześć lat brali udział w corocznej serii testów sprawdzających pamięć i sprawność myślenia. Odpowiedzieli także na pytania dotyczące czytania, pisania i innych pobudzających mózg czynności w dzieciństwie, wieku młodzieńczym, w wieku średnim oraz aktualnie.

Po śmierci uczestników naukowcy przeprowadzili autopsję ich mózgów pod kątem zidentyfikowania śladów demencji, takich jak blaszki amyloidowe, uszkodzenia czy splątki neurofibrylarne.

Po wzięciu pod uwagę zmian neurologicznych dr Wilson stwierdził, że uczestnicy, którzy regularnie pobudzali mózg do pracy zarówno w młodości, jak i w jesieni życia, cieszyli się dobrą pamięcią dłużej. W przypadku osób często ćwiczących mózg po 80. roku życia utrata pamięci następowała o 32 proc. wolniej niż u osób znajdujących się w grupie o przeciętnej aktywności intelektualnej. U osób, które rzadko poświęcały czas na stymulację mózgu, proces utraty pamięci przebiegał natomiast o 48 proc. szybciej.

 
Więcej z kategorii Umysł
Przeczytaj artykuł
Dlaczego inwestycja w używane książki jest opłacalna?
Używane książki
Przeczytaj artykuł
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Przeczytaj artykuł
Lucyna Malec - optymistka z natury [WYWIAD]
Powiązane artykuły
Najlepsze polskie komedie lat 70., które bawią do łez
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Za co kochamy Danutę Szaflarską?
Jak emocje wpływają na pamięć?

Reklama