Polskie piosenki przedwojenne – część 2

Piosenki z przekazem, o ponadczasowej treści. Melodia, która sama wpada do ucha. Po raz drugi przypominamy polskie piosenki przedwojenne. Wsłuchajmy się w nie jeszcze raz.
Spis treści

Ten artykuł jest drugą częścią listy polskich przedwojennych piosenek. Zobacz część pierwszą tutaj!

Hanka Ordonówna - Na pierwszy znak

Miłość od pierwszego wejrzenia. „Pierwszy znak, gdy serce drgnie, ledwo drgnie, a już się wie, że to własnie ten, tylko ten.

Mieczysław Fogg – Bo to się zwykle tak zaczyna

Smutno ironiczna piosenka o tym, jak rodzi się i ginie uczucie. Trochę śmieszna, trochę gorzka, skłania do zastanowienia.

Janusz Popławski - Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem


Choć okres prosperity Zakopane przeżywało w czasach PRL, to popularność zaczęło zdobywać w okresie międzywojennym. Wśród wielu odbywających się tam imprez największymi były dwukrotnie organizowane narciarskie mistrzostwa świata FIS.

Mieczysław Fogg - W małym kinie


W kinie niemym dialogi wyświetlane były na osobnych kadrach, a seansom towarzyszył akompaniament instrumentu. Bardzo ważna w tych warunkach była odpowiednia mimika aktorów i plastyka ciała. Do największych gwiazd zaliczyć można Charliego Chaplina, Polę Negri, czy Rudolfa Valentino. Dźwięk do kina wprowadzono w 1927 roku, a w kolejnych latach pojawił się również kolor.
 

Hanka Ordonówna - Miłość Ci wszystko wybaczy


Przebój z roku 1933, do którego słowa napisał Julian Tuwim. Po latach piosenka zyskała światową sławę dzięki filmowi „Lista Schindlera”.


Mieczysław Fogg – Pamiętam Twoje oczy


Piosenka pełna pasji i pożądania. Po raz pierwszy wykonana przez Chór Dana, powstały w 1928 r., grający w wielu polskich filmach przedwojennych i koncertujący na całym świecie.
 

Tola Mankiewiczówna – Odrobina szczęścia w miłości„Niech ktoś wszystko zabierze. W zamian za to niech tylko da… Odrobinę szczęścia w miłości, odrobinę serca czyjegoś, jedną małą chwilę radości…”
 

Janusz Popławski - Złociste chryzantemy


Utwór „Złociste chryzantemy” został nagrany dosłownie kilka dni przed wybuchem II wojny światowej. Uważa się, że zamyka on złoty okres polskiego tanga.


Jak Wam się podobają polskie piosenki przedwojenne?

Dużo w nich mowy o miłości, wiele pasji. Będą je jeszcze długo wspominać kolejne polskie pokolenia, bo ich wartość jest ponadczasowa.


Autor: Tadeusz Mirski

 

Czytaj także: 

The Voice Senior w TVP – nowy program jesienią

Alicja Majewska jurorką The Voice Senior?

80-latek z alzheimerem nagrywa płyty

Uciekli z domu opieki. Policja znalazła ich na festiwalu muzyki metalowej