Polska w panoramie: Projekt QTVR

Spis treści

Fotografie nie tylko są wspaniałym sposobem na utrwalenie wspomnień, ale też możliwością poznania świata widzianego przez innych ludzi. Nie tylko tego zachowanego w muzeach, ale również otaczającego nas na co dzień.

Czytaj też: Polska w panoramie - Wirtualny Kraj

Zobaczyć więcej

Wirtualne muzea opisywane w ostatnich artykułach poświęcone były historii ludzkości, etnografii i kulturze dawnej. W przypadku instytucji zajmujących się tworzeniem panoram sferycznych możemy oczekiwać tematyki bardziej współczesnej, związanej nie tylko z pomnikami czy muzeami, ale też ukazujące codzienność. Dokumentowaniem aktualnej rzeczywistości zajmuje się między innymi strona projektu QTVR-Poland.

QTVR-Poland

 

 

Projekt wielu fotografów

Celem projektu zainicjowanego przez Leszka Cupera było zebranie czołówki polskich fotografów i stworzenie portalu gromadzącego zdjęcia najwyższej jakości, wyróżniające się spośród „amatorskiej tandety opatrzonej etykietą panoram najwyższej jakości”. Twórcy QTVR-Poland stawiają przede wszystkim na propagowanie sferycznej fotografii panoramicznej oraz popularyzację turystyki krajowej.

Odkryć piękno zwykłych rzeczy

Można się zastanawiać, jaki jest sens robienia stron z panoramami sferycznymi miast i znajdujących się tam obiektów. Jednak warto pamiętać, że turystyka nie musi być związana z tym, co było. Portale prezentujące takie zdjęcia mogą być świetnym sposobem na zaplanowanie wycieczki po kraju. I nie chodzi tu tylko o zwiedzanie muzeów i kościołów. Oczywiście, na stronie QTVR zabytki czysto historyczne zajmują przynależne im miejsce, ale warto skupić się na tym, co wyróżnia tę stronę wśród innych.

Tu mamy również możliwość obejrzenia otoczenia i wnętrz hoteli, karczm czy restauracji, dziennych i nocnych panoram miast i ich miejsc charakterystycznych, nawet jeśli są to współczesne rzeźby, parki, ogrody zoologiczne czy nawet galerie handlowe. Dzięki temu planowane wycieczki czy wieczorne wyjścia z rodziną lub przyjaciółmi będziemy mieli opracowane w najmniejszych szczegółach. Panoramy sferyczne to również szansa na pokazanie znajomym z zagranicy piękna naszego miasta, regionu czy kraju.

Rzeczywistość okiem fotografa

Każda panorama lub zbiór panoram znajdujących się na stronie posiada dokładny opis sfotografowanego miejsca, wraz z dołączoną do niego mapą i konkretnymi współrzędnymi geograficznymi. Przy własnym biurku raczej trudno się zgubić, ale gdyby przyszła nam chęć na autentyczną wycieczkę, bez problemu dowiemy się, gdzie znajduje się miejsce, które przypadło nam do gustu.

QTVR-Poland

O tym, że fotografia to sztuka możemy się przekonać choćby ze zdjęcia „Opolskiej Wenecji”, czyli wiekowych kamieniczek nad rzeką Młynówką.

QTVR-Poland

Manufaktura to znak szczególny współczesnej Łodzi. Ogromne centrum handlowo-rozrywkowe z malowniczym rynkiem zostało stworzone w zabytkowych budynkach fabryki Izraela Poznańskiego.

QTVR-Poland

Bacówka w Zakopanem to jedna z wielu drewnianych karczm wybudowanych na Krupówkach. Poza klasycznym góralskim wnętrzem można tam spodziewać się muzyki na żywo.

QTVR-Poland

Jak widać, wirtualny świat ma wiele różnych oblicz. Dzięki niemu możemy zwiedzać muzea i kościoły, ale także parki i galerie handlowe. A z każdym dniem internet otwiera przed nami nowe możliwości.

 

Więcej z kategorii Podróże
Wirtualne muzeum: Luwr
Jak korzystać z bankomatu za granicą
Google Street View. Wirtualne spacery po świecie
Powiązane artykuły
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?