Pieluchomajtki dla dorosłych – cena, rozmiary, opinie

Pieluchomajtki dla dorosłych to środek pomocniczy stosowany przy występowaniu problemów z nietrzymaniem moczu. Należy rozważyć wybór odpowiedniego środka, tak by zapewniał maksymalny komfort i dyskrecję osobie noszącej, a także aby nie przeciekał, pochłaniał brzydkie zapachy a przy tym był łagodny dla skóry.
Kobieta na tle toalety, ściskająca się w okolicach krocza
Źródło: 123rf
Spis treści

Pieluchomajtki dla dorosłych – co to jest?

Pieluchomajtki dla dorosłych to rodzaj środka higienicznego, który jest stosowany w przypadku takich dolegliwości jak nietrzymanie moczu, w tym wysiłkowego nietrzymania moczu, naglącego nietrzymania moczu, czy mieszanego nietrzymania moczu.

Ten specjalny rodzaj chłonnych majtek wykorzystuje się także w opiece nad osobami obłożnie chorymi, stale leżącymi oraz cierpiącymi na schorzenia, które mogą wywoływać popuszczanie moczu (jak np. choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, AIDS, itd.).
Pieluchomajtki mogą być także zakładane przez osoby aktywne, które cenią sobie ten rodzaj ochrony przed niekontrolowanym wyciekiem uryny. Świetnie nadają się one do zatrzymania wycieku moczu na zewnątrz, poza bieliznę, w przypadku średniego i silnego stopnia popuszczania moczu. Konkurencję dla pieluchomajtek stanowią wkładki anatomiczne, pieluchy dla dorosłych, podkłady, itp. Na rynku dostępnych jest dużo rodzajów pieluchomajtek, w tym na rzepy i bez rzepów – zakładane jak zwykłe majtki.

Pieluchomajtki dla dorosłych – jakie wybrać?

Pieluchomajtki dla dorosłych powinny zapewniać komfort osobie noszącej oraz osobie, która opiekuje się pacjentem z problemem z trzymaniem moczu . Najlepiej aby były dopasowane do konkretnej osoby, a zatem do stanu jej zdrowia, poziomu jej aktywności, stopnia nietrzymania przez nią moczu, itp.
Jeśli wybiera się pieluchomajtki dla dorosłych, rozmiary tych środków będą miały przy zakupie ogromne znaczenie.  Aby zakupić odpowiedni produkt, należy dokonać pomiaru obwodu bioder osoby, która będzie nosiła pieluchomajtki. Dopasowane pieluchomajtki nie powinny być ani za ciasne, by nie uwierać pacjenta i nie wywoływać podrażnień oraz otarć naskórka, ani za luźne, bo wówczas może przeciekać mocz.
Poza tym pieluchomajtki powinny być wykonane z naturalnego, przewiewnego materiału o ph zbliżonym lub takim samym jak ph skóry (około 5,5).
Im bardziej chłonny produkt, tym lepiej. Co więcej, ważnym elementem, na który powinno się zwrócić uwagę przy wyborze pieluchomajtek jest pochłanianie nieprzyjemnych woni, za które odpowiada mocz, pot, itd. Istotne jest także to by pieluchomajtki posiadały wymagane atesty dermatologiczne.

Pieluchomajtki dla dorosłych – cena

W sytuacji niekontrolowanego oddawania moczu produktem pierwszej potrzeby okazują się pieluchomajtki na dorosłych. Cena tego środka higienicznego jest zależna od wielu parametrów.
Tanie pieluchomajtki dla dorosłych nie oznaczają często spodziewanej jakości. Warto zatem przemyśleć zakup najtańszych pieluchomajtek dla dorosłych i rozważyć czy w rezultacie bardziej opłacalne nie będzie kupienie droższego produktu ale za to zapewniającego większy komfort stosowania - dłuższy czas użytkowania, nie przeciekanie oraz skuteczne pochłanianie zapachów.
Ile kosztują pieluchomajtki dla dorosłych? Zapłacimy mniej więcej 1-2 zł za sztukę. W opakowaniu znajduje się zazwyczaj 10-15 sztuk, ale można też znaleźć większe paczki oraz zamówić pojedyncze pieluchomajtki.

Pieluchomajtki dla dorosłych – refundacja

W przypadku produktu, jakim są pieluchomajtki dla dorosłych, refundacja jest możliwa. Można więc ubiegać się o zwrot całości lub części nakładów poniesionych przy zakupie od Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy jednak spełnić pewne warunki.

  1. Przede wszystkim trzeba być osobą ubezpieczoną.
  2. Ponadto należy mieć skierowanie na pieluchomajtki od lekarza (może być nawet lekarz pierwszego kontaktu; szczegółowa lista specjalizacji lekarskich, które uprawniają do wystawiania tego typu skierowań została zamieszczona w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18.01.2018 r.).

Pełna refundacja (100 %) przysługuje osobom cierpiącym na chorobę nowotworową, częściowa (70 %) – pozostałym chorym. Przy czym należy wiedzieć o miesięcznym limicie na wykorzystanie tych środków, który wynosi 90 sztuk.

Pieluchomajtki dla dorosłych – pielęgnacja chorego

Oprócz dokonania wyboru odpowiednich pieluchomajtek dla dorosłych, równie istotną kwestię stanowi właściwa pielęgnacja chorego.
Należy pamiętać o każdorazowym podmywaniu siebie lub chorego – jeśli to jego dotyczy problem nietrzymania moczu albo o oczyszczaniu stref intymnych i innych, które miały kontakt z moczem. Wystarczy do tego zwykła woda i szare mydło. Jeśli jesteśmy poza domem, można użyć specjalnych środków pielęgnacyjnych i kosmetyków, takich jak np. chusteczki nawilżane, pianka czyszcząca, itp.
Do pielęgnacji miejsc intymnych warto stosować specjalistyczne preparaty, takie jak np. krem ochronny z tlenkiem cynku, emulsję, olejek, czy protektor do skór. Kosmetyki pomogą nawilżyć, zabezpieczyć i zregenerować naskórek.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Zobacz też:

Więcej z kategorii Rehabilitacja
Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych
Pacjentka w trakcie rehabilitacji ogólnoustrojowa
Rehabilitacja stawu skokowego po skręceniu i złamaniu
Pacjentka na rehabilitacji stawu skokowego
Rehabilitacja po mastektomii: ćwiczenia, drenaż, masaż
Kobieta po mastektomii
Powiązane artykuły
Mężczyzna w czasie rehabilitacji barku
Rehabilitacja barku – ćwiczenia po artroskopii stawu
Pacjentka w trakcie rehabilitacji po udarze mózgu
Rehabilitacja po udarze mózgu w ośrodkach NFZ i w domu
Kobieta cierpiąca na chorobę Parkinsona w czasie rehabilitacji
Choroba Parkinsona – rehabilitacja. Zalecane ćwiczenia
Pacjent na rehabilitacji po endoprotezie biodra
Rehabilitacja po endoprotezie biodra – jak długo trwa?
Laska do chodzenia - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?