Leki na nietrzymanie moczu – tabletki, wkładki, zioła

Pacjentowi, który poddaje się leczeniu niekontrolowanego oddawania moczu zaleca się m.in. leki na nietrzymanie moczu oraz ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Można także w aptekach i specjalistycznych sklepach znaleźć zioła na nietrzymanie moczu. Ponadto pomocne w przypadku wystąpienia tej dolegliwości są wkładki na nietrzymanie moczu.
Kobieta trzymająca na kolanach leki
Źródło: 123rf
Spis treści

Nietrzymanie moczu – leczenie

Nietrzymanie moczu, czyli niekontrolowane popuszczanie moczu powinno być jak najszybciej od momentu zauważenia problemu objęte leczeniem. Chory powinien skonsultować tę dolegliwość z urologiem, ginekologiem, neurologiem, bądź lekarzem pierwszego kontaktu.

Na pierwszą linię kuracji w przypadku kłopotów z utrzymaniem mikcji wysuwa się trening mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. Są to mięśnie odpowiedzialne za kontrolę wypływu strumienia moczu. Ćwiczenia polegają na napinaniu tych mięśni, które należy wykonywać jakby chciało się wstrzymać na chwilę wypływ moczu, a następnie rozluźnia się ten obszar. Taki zestaw powtarza się kilka-kilkanaście razy, chociaż raz dziennie. Należy zwiększać ilość powtórzeń oraz częstotliwość ich wykonywania.
Lekarz niezależnie od zaleconych ćwiczeń może przepisać leki na nietrzymanie moczu, które są na receptę. W aptekach dostępne są też środki na posikiwanie bez recepty, oparte na ziołach i składnikach roślinnych, jednak z reguły mają one niższą skuteczność od leków.
Pomocniczo przy tym problemie stosuje się wkładki urologiczne, a w przypadku intensywniejszego typu nietrzymania moczu – pieluchomajtki lub pieluchy.

Nietrzymanie moczu – leki bez recepty

W przypadku pojawienia się dysfunkcji, jaką niewątpliwie jest nietrzymanie moczu, leki, które można spróbować zastosować od razu to suplementy diety. Nie są to zatem leki w pełnym tego słowa znaczeniu, a preparaty roślinne i ziołowe, które zmniejszają dolegliwości związane z popuszczaniem uryny. Są one dostępne bez recepty.
Zioła na nietrzymanie moczu, które uzyskały rekomendację farmaceutów, to m.in. mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, lipa oraz zielona herbata. Słuszną sławą cieszą się także produkty z żurawiną.
Tabletki na nietrzymanie moczu bez recepty mają przede wszystkim działanie moczopędne, co prowadzi do częstszych wizyt w toalecie, a co za tym idzie, większej kontroli oddawania moczu.
Te preparaty mogą być także zasilone witaminami oraz mikroelementami, które odgrywają dużą rolę w procesie przywrócenia mięśniom elastyczności.
Co do ich skuteczności opinie są podzielone.

Nietrzymanie moczu – leki na receptę

Za najskuteczniejsze uznaje się leki na nietrzymanie moczu na receptę. Pacjentom cierpiącym na tzw. pęcherz nadreaktywny lekarze najczęściej przepisują leki antycholinergiczne, których działanie polega na wydłużaniu czasu między parciem na mocz a potrzebą pójścia do toalety oraz zmniejszaniu częstotliwości występowania parć naglących. Do tej grupy środków zalicza się tabletki na nietrzymanie moczu zawierające takie substancje jak oksybutynina, tolterodyna, darifenacyna oraz solifenacyna.
Na wysiłkowe nietrzymanie moczu, tabletki, których skuteczność doceniają medycy to środki alfa adrenomimetyczne. W składzie tych leków znajdziemy takie substancje jak m.in. efedryna, pseudoefedryna, czy midodryna, które zwiększają napięcie zwieracza wewnętrznego. Niestety, wywołują często takie skutki uboczne jak np. bóle głowy, problemy ze snem, czy wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Poza wcześniej wymienionymi lekami na wysiłkowe nietrzymanie moczu stosuje się również duloksetynę, która działa w czasie podawania leku, a powoduje liczne dolegliwości, takie jak np. odczuwanie nudności, obniżenie nastroju oraz wzrost wagi ciała.
W niektórych przypadkach na popuszczanie moczu zaleca się leki przeciwdepresyjne (np. imipraminę i doksepinę). Kobietom natomiast przepisuje się estrogeny, użytkowane dopochwowo, które mogą zredukować zmiany zanikowe występujące w obrębie pochwy. Mężczyznom z kolei proponuje się czasem leki andrenergiczne, stosowane przy przeroście gruczołu krokowego.
Skuteczne leki na nietrzymanie moczu, a jednocześnie ostateczne rozwiązanie stanowią neurotoktyny, podawane chorym w przypadku braku reakcji na wymienione wcześniej leki. Paraliżują one włókna nerwowe znajdujące się w pęcherzu moczowym, tak by usystematyzować jego funkcjonowanie.

Nietrzymanie moczu – wkładki, pieluchomajtki, pieluchy

W czasie borykania się z problemem nietrzymania moczu ważnym elementem jest higiena osobista. Tę zapewniają specjalne produkty, takie jak wkładki na nietrzymanie moczupieluchomajtki, czy pieluchy.
Cechami charakterystycznymi tych środków jest ich chłonność, redukowanie nieprzyjemnych zapachów, przyczepność do bielizny, itp. Kształt wkładek urologicznych jest dopasowany do budowy damskiego lub męskiego krocza. Produkty te powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin.
Należy wybrać taki rodzaj wkładek, pieluchomajtek czy pieluch, który zapewni pacjentowi optymalną chłonność, dyskrecję oraz komfort użytkowania.

Nietrzymanie moczu – inne metody

Dostępne są naturalnie jeszcze inne metody pomagające zwalczyć nietrzymanie moczu. Należą do nich m.in. zabiegi biofeedback, elektrostymulacja, stosowanie pola magnetycznego, kontrowersyjna laseroterapia, czy wkładanie do pochwy specjalnych ciężarków, zmuszających mięśnie Kegla do ćwiczeń.
Nietrzymanie moczu można także operować. Technikę przeprowadzenia zabiegu wybiera lekarz w konsultacji z pacjentem.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Sprawdź też: