Baba Lena, 90-letnia podróżniczka - na marzenia nigdy nie jest za późno

Baba Lena swoje ostatnie urodziny świętowała na pokładzie jachtu na Morzu Karaibskim. Zdjęcie 90-letniej podróżniczki pojawiło się na Instagramie Martyny Wojciechowskiej i podbiło serca użytkowników.
Spis treści

Staruszka podróżuje sama od kilku lat. Zdążyła zobaczyć już między innymi Czechy, Pragę, Niemcy, Dominikanę, Włochy, Tajlandię i Wietnam. „Pewnego dnia śmierć przyjdzie do mojego domu, ale mnie tam nie będzie" – śmieje się Baba Lena.

Baba Lena

Baba Lena urodziła się w 1927 roku w Krasnojarsku – trzecim co do wielkości mieście Syberii. Podobno całe życie marzyła o zwiedzaniu świata, ale na spełnienie tych marzeń musiała długo czekać. Chociaż w podróż wyruszyła już w latach 70., czyli w okolicach 50-tki, to okoliczności spowodowały, że musiała ją przerwać. Zdążyła odwiedzić wtedy Polskę, Pragę i wschodnią część Niemiec. Niestety z powodu braku pieniędzy nie mogła kontynuować wycieczki.

Baba Lena

Skończyła 90 lat i zwiedza świat

W wieku 83 lat postanowiła wznowić swoją podróż. Za pieniądze zaoszczędzone z emerytury i zarobione na sprzedaży hodowanych kwiatów, w pojedynkę wyruszyła zwiedzać świat. Z mężem rozwiodła się dawno temu, a jedyna córka, która mieszka w Krasnojarsku jest zbyt zapracowana, aby móc z nią wyjeżdżać. Przyznaje, że czasem doskwiera jej samotność, ale twierdzi, że podróże to najlepsze na nią lekarstwo.

Baba Lena

Bilety do Tajlandii w prezencie

Świat dowiedział się o niej już w 2016 roku, dzięki kobiecie spotkanej podczas jednej z podróży. Mieszkanka Moskwy Ekaterina Papina zobaczyła staruszkę, która w wietnamskiej kawiarni próbowała porozumieć się z kelnerem. Kobieta pomogła jej i tak nawiązała się rozmowa. Baba Lena opowiedziała Ekaterinie swoją historię, a na pożegnanie zrobiły sobie wspólne zdjęcie. Ekaterina po powrocie do domu napisała o Babie Lenie na Facebooku. Tak zaczęła się popularność emerytki podróżniczki, a Babę Lenę zaczęto zapraszać do udziału w programach telewizyjnych i audycjach radiowych.Podczas telewizyjnego występu na żywo znany rosyjski wokalista muzyki pop Nikolaj Baskow wręczył jej bilety na dwutygodniową podróż do Tajlanii, Baba Lena spędziła tam sylwestra. Nie tylko on uznał, że staruszka zasługuje na wyjątkowe prezenty. Bank, który obsługiwał jej konto ufundował jej wyjazd na Dominikanę.

Obojętni nie zostali także deputowani do rady miejskiej Krasnojarska, przyznali jej dyplom honorowy i kwotę pieniężną jako wyraz uznania dla jej zasług dla rozwoju i podnoszenia potencjału gospodarczego miasta.

Baba Lena

Babcia na Instagramie

Na fali popularności powstały także jej profile na Facebooku i Instagramie, od tamtej pory podróże 90-latki skrupulatnie śledzą ludzie z różnych zakątków świata. Baba Lena zawsze stara się by na jej koncie pojawiały się aktualne zdjęcia z podróży i napotkanych w czasie wycieczek osób. W prowadzeniu fanpage’y pomagają jej przyjaciele, którym systematycznie wysyła zdjęcia. Jej konto na Instagramie obserwuje dzisiaj ponad 90 tysięcy osób!  

Baba Lena w ciepłych krajach

90-letnia podróżniczka lubi odwiedzać ciepłe kraje, czuje się tam dużo lepiej niż na Syberii. Baba Lena odwiedziła już m.in. Turcję, Tajlandię, Wietnam czy Dominikanę. A w ubiegłym roku spełniła swoje największe marzenie wyjeżdżając do Włoch!

Baba Lena

Na zdjęciach zamieszczanych na Facebooku i Instagramie możemy oglądać uroczą staruszkę na przykład podczas spływu kajakowego, czy w kąpielowym stroju w basenie, a także jadącą na tylnym siedzeniu skutera, lub na wielbłądzie. Baba Lena popija koktajle, próbuje nowych potraw, odwiedza egzotyczne miejsca, zwiedza muzea i stare miasta.

„Podróże oznaczają nowe życie, ludzi, spotkania. Wspaniale jest się uczyć powitań z różnych miejsc. Najważniejsza rzecz, jakiej dowiedziałam się na temat życia, to że we wszystkich krajach jest mnóstwo fantastycznych ludzi. – mówi Baba Lena. - Nie ma się czego bać, możesz umrzeć tylko raz i to i tak w końcu nastąpi.”


źródło fot. Baba Lena Erkhova - Facebook (https://www.facebook.com/Babushka1927)

Czytaj również