Zdrowie kobiety: o jakich badaniach pamiętać w wieku 40+ i 50+?

Niektórych badań nie można zaniedbywać, nawet gdy zdrowie dopisuje. Początek roku to idealny moment na poznanie profilaktyki, którą powinna wykonać każda czterdziesto- i pięćdziesięciolatka.
Spis treści

Kobieta 40+ - jakie badania profilaktyczne?

Każda czterdziestolatka powinna bacznie obserwować swoje ciało i niezwłocznie zgłaszać się z niepokojącymi objawami do lekarza. Istnieją jednak badania, które należy wykonać, nawet jeśli nie dzieje nic złego się.

W tym wieku mogą pojawiać się pierwsze oznaki chorób oczu. Bardziej podatne na uszkodzenia i działanie szkodliwych czynników stają się zęby. Dodatkowo warto skontrolować układ oddechowy – szczególnie dotyczy to osób palących papierosy.

Jakie badania wykonać? Do kalendarza trzeba dopisać ocenę dna oka, które wykluczy choroby oczu oraz umożliwia rozpoznanie cukrzycy i nadciśnienia. Nie można zapominać o spirometrii (raz na dwa lata) – to bezbolesne i niewymagające specjalnych przygotowań badanie trwa kilka minut i pozwala ocenić pojemność płuc. Po 40 roku życia często pojawia się niedoczynność tarczycy – warto wykonać badanie hormonów, które je wykluczy. Podobnie jak po trzydziestce, należy pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa (raz na rok), stomatologa (raz na pół roku), a także badaniach krwi i moczu (raz na rok).

Czytaj więcej w CafeSenior: Jak nie dać się cukrzycy?

seniorka-u-lekarza-2

Kobieta 50+ - jakie badania profilaktyczne?

Specjalnej kontroli wymaga organizm kobiety po 50 roku życia. Spadek poziomu hormonów zaczyna być wyraźnie odczuwalny, do tego mogą się pojawić uciążliwe dolegliwości.

Kobieta staje się bardziej podatna na choroby tarczycy i może mieć problemy z utrzymaniem właściwego poziomu cukru i cholesterolu. Mogą pojawić się problemy kardiologiczne, okulistyczne i nietrzymanie moczu.

Jakie badania wykonać? Do regularnych wizyt u stomatologa (raz na pół roku) i okulisty (raz na dwa lata) należy dołączyć kilka kluczowych badań. Jednym z nich jest EKG (raz w roku). To proste badanie potrafi wykryć choroby mięśnia sercowego, między innymi zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie mięśnia sercowego, ślady trwającego lub przebytego zawału, a nawet niektóre wrodzone wady serca.

Po 50 roku życia wzrasta zagrożenie przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych, która prowadzi do żylaków. Warto skontrolować stan swoich żył za pomocą badania Dopplera. Wstydliwą dolegliwością występującą często u kobiet w okresie przekwitania, jest nietrzymanie moczu, dlatego poleca się regularnie wizyty u ginekologa (raz na rok). Oprócz badania krwi, moczu i hormonów tarczycy, lekarze zalecają wykluczenie problemów z cholesterolem i cukrzycą.

Czytaj więcej w CafeSenior: Ćwiczenia dobre dla serca

Dobrym zwyczajem jest prowadzenie kalendarza badań okresowych. W ten sposób łatwiej będzie zapamiętać, kiedy warto wybrać się na kolejne badania okresowe.

 

Więcej z kategorii Badania
Androlog - czym się zajmuje? Jak wygląda wizyta?
Senior w czasie wizyty u androloga
Zdrowie to nie żarty! Zadbaj o regularne badania
Badania dla kierowców - jakie badania okresowe powinni przechodzić kierujący?
Powiązane artykuły
Pacjenci u lekarza rodzinnego
Zmiana lekarza rodzinnego: jak często i w jaki sposób?
Lekarz wykonuje badanie na osteoporozę
Badanie na osteoporozę – gdzie zrobić i jak wygląda?
Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi?
Lekarz wykonuje badanie endoskopowe
Badania endoskopowe przewodu pokarmowego i w urologii
Co zabrać do szpitala na badania lub zabieg?