Romantyzm w wieloletnim związku? Tak, to możliwe!

Wiele osób uważa, że „z czasem wszystko powszednieje" i nie należy się spodziewać wielkich uniesień. Tymczasem psychologowie mówią co innego. Sprawdź, jak zadbać o atmosferę w wieloletnim związku.
Spis treści

Romantyzm w wieloletnim związku? Tak, to możliwe. Romantyczna miłość nie musi ustępować przyjaźni czy wręcz przyzwyczajeniu, mówią badacze z University of California w Santa Barbara. Owszem, nierzadko taka zmiana w istocie ma miejsce, ale to od nas zależy, jak potoczą się losy związku z bliską osobą.

Czy warto budować intymną atmosferę w wieloletnim związku?


Sekret udanego związku nie polega na usilnych staraniach, aby utrzymać płomień namiętności. Chodzi raczej o kreatywne i pełne uczucia romantyczne pomysły, które zaskoczą partnera lub pokażą, że nam na nim zależy. Kolacja przy świecach, weekend z dala od domowych obowiązków, spacer po lesie z romantycznym trzymaniem się za ręce. Takie świadome i pełne wyczucia budowanie intymnej atmosfery sprawia, że związek wytrzymuje próbę czasu znacznie lepiej niż burzliwa i namiętne znajomość.

Czytaj więcej w CafeSenior: Gdy chwila przyjemności to wyzwanie

seniorzy

W badaniach przeprowadzonych przez amerykańskich psychologów wzięło udział około 6 tysięcy osób. Na podstawie specjalnie przygotowanych dokładnych wywiadów ustalono, że lęk i niepewność, które towarzyszą rozognionej miłości, a także związany z nimi stres nierzadko negatywnie oddziałują na związek. Silna zazdrość, gry prowadzone przez partnerów, rozstania i powroty - wszystko to trudno połączyć z codziennym życiem i spokojnym wykonywaniem obowiązków zawodowych oraz wychowywaniem dzieci. Jednakże takie czynniki wcale nie są wyznacznikami romantycznej miłości.

Romantycznie, ale bez obsesji, lęku i niepewności

Wiele osób uważa, że miłość romantyczna musi się wiązać z nieustającą ogromną namiętnością, ale to nie jest tak. Romantyczne relacje mają taką samą intensywność, ten sam stopień emocjonalnego i seksualnego zaangażowania, a brakuje im komponentu obsesyjnego. Nie jest też tak, że związki te są takie „same z siebie". Trzeba się po prostu na bieżąco starać, by rutyna nie zaprzepaściła romantycznych aspektów małżeństwa, mówią autorzy badań.

Co ciekawe, już wcześniejsze badania wykazały, że takie pełne troski i romantycznych chwil związki mają znaczący wpływ na nasz organizm: spełnieni, czujący się bezpiecznie w relacji kochankowie odczuwają mniejszy stres, są w lepszej formie, a także mają silniejszy system odpornościowy, wskazują eksperci.

Czytaj więcej w CafeSenior: Bliskość nie tylko od święta

Źródło: University of California w Santa Barbara