Jak wyglądają hemoroidy? Objawy i leczenie żylaków odbytu

Hemoroidy, choć kojarzone są z chorobą, tak naprawdę pozostają naturalnym elementem budowy odbytu i posiada je każdy. Jednak gdy powiększą się i ulegną nabrzmieniu, zaczynają powodować nieprzyjemne objawy. Mówi się wtedy o chorobie hemoroidalnej lub żylakach odbytu. Jakie są przyczyny tego schorzenia? Kto je rozpoznaje i jakie są metody leczenia?
Hemoroidy
Źródło: Materiały Partnera

Spis treści

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy nazywa się inaczej guzkami krwawniczymi. Są elementem budowy odbytu i odpowiadają za proces wypróżniania. Ich główną funkcją jest uszczelnianie końcowego otworu przewodu pokarmowego. W prawidłowej postaci wyglądają jak poduszeczki wypełnione niewielką ilością krwi. Jednak gdy powiększą się i staną nabrzmiałe, zaczynają powodować dyskomfort. Nazywa się je wtedy żylakami odbytu lub po prostu hemoroidami.

Wyróżnia się hemoroidy zewnętrzne lub wewnętrzne. Te pierwsze są guzkami, które pojawiają się po zewnętrznej stronie odbytu i są łatwo wyczuwalne. Drugie zaś znajdują się we wnętrzu i we wcześniejszych fazach są wyczuwalne jedynie podczas badania proktologicznego. Schorzenie wewnętrzne dzieli się na 4 etapy rozwoju:

  1. W pierwszym stadium hemoroidy powiększają się we wnętrzu i nie wychodzą poza obręb odbytu. Na tym etapie następuje jedynie powiększenie naczyń krwionośnych.
  2. W drugiej fazie pojawiają się już pierwsze odczuwalne objawy. Powiększone guzki mogą co jakiś czas samoistnie wypadać (lub raczej wystawać) na zewnątrz odbytu, po czym wracać. Dzieje się tak przeważnie podczas wypróżniania.
  3. W trzecim stadium guzki wypadają coraz częściej, nie tylko podczas parcia, ale także w trakcie aktywności fizycznej. Wciąż można je jednak samodzielnie wsunąć na poprzednie miejsce.
  4. Czwarty stopień jest najbardziej zaawansowany. Guzki pozostają na stałe poza wnętrzem odbytu i nie można ich wsunąć do środka. Wiąże się to z powstaniem zakrzepów krwi oraz najbardziej dokuczliwymi objawami.

Objawy hemoroidów

Najczęstszym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie z odbytu. Krew pojawia się wówczas na stolcu. Można ją również zauważyć na papierze toaletowym lub na powierzchni muszli klozetowej. Przeważnie jest w kolorze jasnoczerwonym. Warto jednak pamiętać, że nie należy lekceważyć żadnych objawów i udać się do lekarza.

Tego typu schorzeniami zajmuje się proktolog. Do pozostałych objawów hemoroidów zalicza się swędzenie i pieczenie, a także ból i podrażnienie w okolicach odbytu. Może się także pojawiać śluz, a towarzyszy mu uczucie niepełnego wypróżnienia.

Przyczyny hemoroidów

Bezpośrednim powodem powiększania się hemoroidów jest wzrost ciśnienia w żyłach lub zastój krwi. Jednak prowadzą do tego inne czynniki, które czasem są związane z dietą i stylem życia. Należy do nich codzienny jadłospis ubogi w błonnik, który odpowiada za prawidłową pracę jelit, a także długotrwałe siedzenie i stanie, nadmierne spożywanie alkoholu oraz innych używek. Do pojawienia się żylaków może prowadzić także biegunka lub przewlekłe zaparcia, a także zbyt silne parcie podczas wypróżniania.

Badania pokazują, że otyłość i uprawianie niektórych sportów wyczynowych (np. długodystansowe bieganie) zwiększają ryzyko pojawienia się hemoroidów. Czasami narzekają na nie również kobiety w ciąży, a także te, które wielokrotnie rodziły siłami natury.

Jak leczyć hemoroidy?

Sposób leczenia żylaków odbytu zależny jest od stadium choroby. W pierwszych fazach lekarz przeważnie zleca leczenie objawowe antybiotykiem, którego głównym celem jest złagodzenie swędzenia, bólu oraz krwawienia. Często przepisywane są leki, maści i inne preparaty o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym czy zmiękczającym stolec.

W przypadku nadmiernego postępu choroby konieczne jest leczenie zabiegowe. W najcięższych przypadkach wykonuje się hemoroidektomię, czyli operacyjne wycięcie hemoroidów. Do mniej inwazyjnych zabiegów zalicza się koagulację. Zabieg zmniejsza hemoroidy poprzez krioterapię lub wpływ energii cieplnej bądź promieniowania podczerwonego. Innym leczeniem jest skleroterapia, czyli miejscowe wstrzykiwanie leków.

Popularna jest również metoda Barrona, która polega na nałożeniu gumowych opasek na miejsce wystających guzków. Ich celem jest zablokowanie dopływu krwi, powstanie martwicy i w finalnym etapie odpadnięcie hemoroidów.

Ważnym aspektem jest również profilaktyka. Warto zadbać o zróżnicowaną dietę bogatą w błonnik, a także o umiarkowaną aktywność fizyczną. Osoby, które mają siedzący tryb pracy, powinny mimo wszystko unikać długotrwałego siedzenia i co jakiś czas wstać od biurka i się poruszać. Należy również pamiętać o regularnym oddawaniu stolca. Powstawaniu hemoroidów sprzyja także dźwiganie w nieprawidłowy sposób. W ten sposób obciąża się brzuch, a przy tym układ trawienny. Powinno się więc unikać tej czynności, a jeśli jest konieczna, to robić to z zachowaniem przepisów BHP.

Choroba hemoroidalna związana jest z nadmiernym gromadzeniem się krwi w guzkach krwawniczych. Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania schorzenia, jednak w każdym przypadku warto wprowadzić działania zapobiegające, takie jak np. zmiana diety.

Bibliografia

  • K. Banaszczyk, Hemoroidy – czym są, jak wyglądają? Objawy hemoroidów, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a468-Hemoroidy__czym_sa_jak_wygladaja_Objawy_hemoroidow [dostęp online: 21.10.2022].
  • P. Znajdek-Awiżeń, Co na hemoroidy? Czym leczyć żylaki odbytu?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a526-Co_na_hemoroidy_Czym_leczyc_zylaki_odbytu  [dostęp: 26.10.2022].
  • M. Wiercińska, Hemoroidy (żylaki odbytu) - jak wyglądają i czym są hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne, skąd się biorą i jak przebiega ich leczenie? https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy, [dostęp: 21.10.2022].
  • M. Rojek, Co jeść przy hemoroidach - jaka jest najlepsza dieta na hemoroidy i zapobiega ich nawrotom? https://wylecz.to/diety/co-jesc-przy-hemoroidach-jaka-jest-najlpesza-dieta-na-hemoroidy-i-zapobiega-ich-nawrotom/, [dostęp: 21.10.2022].

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij