Żylaki kończyn dolnych – leczenie: operacja czy laser?

Żylaki nóg, brzydkie czerwone pajączki pokrywające kończyny, nie są tylko problemem estetycznym. Pojawienie się żylaków kończyn dolnych świadczy o przewlekłej chorobie żył. Nie lekceważ tego objawu. Konieczna może być operacja lub laserowe leczenie żylaków.
Spis treści

Żylaki nóg

Powstają wskutek wadliwego działania mechanizmu tzw. pompy mięśniowej – stawów i mięśni nóg. Krew pompowana jest w stronę serca z każdym jego skurczem. Kiedy zastawki w żyłach nóg przestają prawidłowo funkcjonować, krew zaczyna się cofać i zbierać w żyłach powierzchniowych. Zalegająca w nogach krew z czasem przyjmuje formę charakterystycznych niebieskich wybrzuszeń.

Żylaki kończyn dolnych

Przyczyn powstawania żylaków nóg jest kilka. Zgrubienia żył powierzchniowych w nogach powstają najczęściej wskutek:

 • siedzącego trybu życia,
 • dłuższego unieruchomienia w jednej pozycji (na przykład w czasie choroby).

Za żylaki nóg odpowiedzialna może być też między innymi ciąża, a to z powodu ucisku macicy na żyły miednicy. Ryzyko powstania żylaków kończyn dolnych rośnie wraz z wiekiem i zwiększaniem masy ciała. Skłonność do żylaków nóg może też mieć podłoże genetyczne.

Leczenie żylaków

Specjaliści podkreślają, że żylakom nóg lepiej zapobiegać, niż je leczyć. Dlatego najlepszą receptą jest... ruch. Sport, uprawiany czysto rekreacyjnie, znacznie zmniejszy ryzyko powstania żylaków kończyn dolnych. Dla podtrzymania sprawności „pompy mięśniowej” w nogach, wskazane są takie wysiłki jak:

 • jazda na rowerze,
 • pływanie,
 • ćwiczenia siłowe,
 • tenis,
 • narciarstwo,
 • taniec.

Przed żylakami nóg chronić też będzie stosowanie się do kilku prostych recept, dotyczących zwłaszcza pań. Ryzyko powstawania żylaków nóg zwiększają bowiem czynności utrudniające swobodny przepływ krwi w nogach:

 • chodzenie na wysokich obcasach,
 • zakładanie nogi na nogę,
 • chodzenie w obcisłych spodniach i bieliźnie.

W miarę możliwości należy ograniczać tego typu wybory.

Żylaki nóg leczenie domowe

A co jeśli jednak dopuścimy do powstania żylaków nóg? Leczenie żylaków jest skomplikowane i długotrwałe. W mało zaawansowanych stanach wystarczyć mogą zwykłe tabletki lub maść na żylaki nóg. Dostępne w aptekach tabletki bazują często na wyciągu z kasztanowca, zawierają też:

 • mikronizowaną
 • diosminę,
 • rutozyt,
 • oxerutynę.

Leki te mają na celu m.in. zmniejszenie przepuszczalności drobnych naczyń. Z kolei maść na żylaki nóg stosowana jest miejscowo, w składzie znajdziemy między innymi kasztanowca i heparynę.

Lekarz może również zalecić specjalne podkolanówki na żylaki, które są wyrobem uciskowym. Pończoch na żylaki jednak nie sprawią, że problem zniknie. Ich zadaniem jest zmniejszyć objawu i dolegliwości bólowe, a także nie doprowadzić do powikłań. Co najważniejsze ich stosowanie musi być regularne, prawidłowe i zgodne z zaleceniami.

Operacja żylaków kończyn dolnych

Leczenie domowe może jednak nie wystarczyć, w cięższych stanach potrzebna będzie poważniejsza ingerencja, a przed oczami może stanąć pytanie: operacja czy laserowe leczenie żylaków.

Inwazyjną - choć uznawaną za nieoperacyjną – metodą, którą stosuje się w przypadku żył o małym przekroju, jest skleroterapia, czyli ostrzykiwanie żylaków substancją chemiczną. Jest też kilka metod operacji żylaków kończyn dolnych. Przykładowo wymienić można:

 • Stripping polega na wykonaniu nacięć na nodze, a następnie - wprowadzeniu metalowej linki do chorej żyły, jej podwiązaniu i wyciągnięciu na zewnątrz. W ten sposób usuwa się pień i gałęzie żylne.
 • Kriostripping polega na wprowadzeniu do żyły pokrytej złotem sondy. Po dotarciu w odpowiednie miejsce, końcówka sondy jest schładzana za pomocą podtlenku azotu. Powoduje to przyklejenie żyły do urządzenia i jej wyciągnięcie na zewnątrz.

Laserowe usuwanie żylaków

Laserowe leczenie żylaków jest praktykowane na świecie od kilkunastu lat. Polega ono na naświetleniu niewydolnego pnia żyły, co powoduje jej obkurczanie i zamknięcie. Dzięki temu nie ma potrzeby jej chirurgicznego usuwania. Zabieg laserowego usuwania żylaków odbywa się w znieczuleniu miejscowym i w warunkach ambulatoryjnych. Trwa około 1 godziny.

W odróżnieniu od tradycyjnej operacji, jest mniej inwazyjny, zostawia mniejsze ślady na ciele (małe nakłucie, lub nacięcie pod kolanem). Uchodzi za bardziej skuteczny i mniej ryzykowny od operacji, aczkolwiek nie należy zapominać, że laserowe usuwanie żylaków, jak każda inwazja w organizm, również grozi poważnymi powikłaniami, od infekcji, przez perforację żyły, po zator płucny. Trzeba też pamiętać, że jest to zabieg drogi. Z cenników prywatnych klinik wynika, że za laserowe usuwanie żylaków na jednej nodze zapłacić trzeba około 3 tysięcy złotych, na dwóch jednocześnie – 4-5 tys. zł.

Czytaj również: