Jak suszyć grzyby? W piekarniku, w suszarce, na słońcu

Suszenie grzybów w piekarniku, suszarce lub na sznurku jest doskonałym a przy tym prostym sposobem na to, by smaki jesieni zostały z nami na dłużej. Zobaczmy, jak suszyć grzyby, w jakiej temperaturze, w jakich urządzeniach. Sprawdźmy, jak przygotować grzyby do suszenia, a na koniec – w jaki sposób je przechowywać.
Grzyby nawleczone na nitkę
Źródło:123RF
Spis treści

Jak suszyć grzyby?

Suszenie grzybów, to jedna z podstawowych metod ich obróbki, a przy tym doskonały sposób, by smakiem własnoręcznie zebranych podgrzybków, borowików czy kurek cieszyć się przez cały rok.  Jak suszyć grzyby? Ten sam efekt, możliwy jest do uzyskania na kilka możliwych sposobów, z których każdy jest równie dobry. Paleta możliwości obejmuje:

  • suszenie grzybów w piekarniku,
  • suszenie grzybów w suszarce,
  • suszenie grzybów na nitce lub sznurku, w pobliżu dowolnego źródła ciepła, na przykład słonecznych promieni, pieca lub kaloryfera. 

Na czym polega każda z wymienionych metod? Jak przygotować grzyby do suszenia i jak je później przechowywać, by jak najdłużej zachowały przydatność do spożycia?

Jak przygotować grzyby do suszenia? 

Jak przygotować grzyby do suszenia? Procedura jest niezwykle prosta, choć może być nieco czasochłonna. W kolejnych, następujących krokach:

  • wysypujemy zebrane grzyby na blat lub stół. Upewniamy się, że nie ma wśród nich grzybów trujących, niejadalnych lub takich, co do których jesteśmy niepewni. W razie jakichkolwiek wątpliwości, grzyb należy wyrzucić. Pamiętajmy też, że do suszenia lepiej nadają się grzyby większe. Małe lepiej jest zamarynować.
  • odcinamy ogonki, czyścimy trzony z ziemi i resztek ściółki, dokładnie sprawdzamy pod kątem zarobaczywienia. W razie zaobserwowania ciemnych kanalików świadczących o kolonizacji przez robaki, ścinamy nóżkę grzyba aż do skutku. Uwaga: większość poradników sugeruje, by grzybów przed suszeniem nie myć, tak by nie nabrały dodatkowo wody. 
  • wyczyszczone „na sucho” grzyby kroimy na plasterki. W zależności od wielkości, kształtu i gatunku grzyba, oddzielamy kapelusze od ogonków, lub przecinamy całe grzyby w poprzek. Plastry powinny mieć około 5 milimetrów grubości. Nie mogą być zbyt małe – w czasie suszenia, grzyby skurczą się.

Suszenie grzybów w piekarniku

Po uprzednim przygotowaniu, można przystąpić do suszenia. Metodą szybką i możliwą do zastosowania w każdym niemal domu bez jakichkolwiek dodatkowych inwestycji w sprzęt, jest suszenie grzybów w piekarniku. Istnieje kilka szkół, ale najczęściej zaleca się stosowanie termoobiegu. Grzyby układamy na blasze, którą należy wyłożyć papierem. Pamiętajmy, że naszym celem nie jest upieczenie grzybów, lecz ich wysuszenie. Oznacza to, że temperatura powinna być znacznie niższa, niż w przypadku większości kulinarnych operacji z udziałem piekarnika. Dopuszczalny zakres temperatur to 40 do 80 stopni. Najczęściej pokrętło ustawia się na 50-60 stopni. Suszenie grzybów w piekarniku trwa około 6-12 godzin. Uwaga: w czasie suszenia, klapa piekarnika powinna być przez cały czas lekko uchylona. 

Suszenie grzybów w suszarce

Coraz więcej osób decyduje się na suszenie grzybów w suszarce – urządzeniu specjalnie do tego celu przystosowanym. Większość suszarek wykonana jest z przeźroczystego plastiku, a w ich budowie wyróżnić można kilka poziomo ułożonych sit, na których rozkłada się grzyby. Wewnątrz urządzenia znajduje się mechanizm nadmuchujący gorące powietrze. W jakiej temperaturze suszyć grzyby w suszarce?Podobnie jak w piekarniku, nie większej niż 80 stopni. Wyższa mogłaby doprowadzić do zbyt szybkiego odparowania wody i „usmażenia” grzybów. W istocie proces suszenia w suszarce niewiele odbiega od tego z wykorzystaniem piekarnika, aczkolwiek zazwyczaj trwa nieco krócej (4-8 godzin). Można się też spotkać z opinią, że grzyby które opuszczają suszarkę mają ładniejszą formę, niż te, które wyjmuje się z piekarnika – są mniej zdeformowane, pofałdowane, pokurczone. 

Suszenie grzybów na nitce

Zanim wynaleziono elektryczność i gaz, przez wieki praktykowano suszenie grzybów na nitce lub naturalnym sznurku. Metoda ta do dziś ma bardzo wielu zwolenników. Jej podstawowym minusem jest czas suszenia, który z kilku godzin wydłuża się do kilku dni, a nawet tygodni. Zważywszy jednak, że tego typu naturalne suszenie grzybów jest pewnym rytuałem, w którym czas ma znaczenie drugorzędne, aspekt ten można uznać za mało istotny. Suszenie grzybów na sznurku to metoda najprostsza z możliwych. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, wystarczy nitka lub cienki naturalny sznurek z igłą. Grzyby nawlekamy, nić zawiązujemy, tworząc okrąg, coś na kształt obwarzanka a następnie wieszamy w pobliżu źródła ciepła. Najbardziej naturalnym z nich są promienie słoneczne – grzyby najlepiej jest zawiesić na dworze (na ogrodzeniu, na gwoździu wbitym w ścianę), ale można to również uczynić wewnątrz, w nasłonecznionym pomieszczeniu. Jeśli do suszenia przystępujemy późną jesienią, a aura za oknem temu nie sprzyja, wykorzystujemy inne źródła – kaloryfer, piec, kominek.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Po wysuszeniu, grzyby będą przydane do przyrządzenia i spożycia przez dłuższy czas, pod warunkiem, że będą w należyty sposób przechowywane. Utarło się w tradycji, by trzymać je w płóciennych lub lnianych, przewiewnych woreczkach, w ten jednak sposób tracą one swój naturalny aromat, mogą też stać się przedmiotem zainteresowania robactwa, zwłaszcza moli spożywczych. Obecnie więc rekomenduje się inne metody.

Jak przechowywać suszone grzyby? Najlepsze do tego celu wydają się zwykłe szklane słoiki, które pozwalają zachować aromat, a jednocześnie same w sobie są neutralne dla grzybów. W odróżnieniu od pojemników plastikowych – jak wiadomo, plastik może ma swój zapach, którym pokarm może w dłuższym okresie na trwałe przesiąknąć. Najgorszym natomiast z możliwych sposobów przechowywania suszonych grzybów jest schowanie ich do foliowych woreczków, reklamówek, etc. Wielce prawdopodobne, że grzyby w ten sposób zapleśnieją. Oczywiście, niezależnie od sposobu przechowywania, upewniamy się, że grzyby zostały dobrze wysuszone. Dlatego przed zakręceniem słoika lub innego opakowania, zaleca się niekiedy dodatkowe, ponowne ich przesuszenie – 3-4 godziny w piekarniku lub suszarce.

Czytaj:

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Monika Kozielak, Sposoby na suszenie grzybów. Jak prawidłowo suszyć grzyby w domu?, https://www.garneczki.pl
  • Grzybobranie i co dalej? Jak suszyć grzyby?, https://smacznapyza.blogspot.com