Czy są grzyby? Aktualne występowanie grzybów - raport

Optymistyczny raport o grzybach – tego właśnie potrzebują tysiące zapalonych grzybiarzy, przez długie miesiące wyczekujących nadejścia nowego sezonu. Na grzyby nie warto bowiem jeździć zupełnie w ciemno, chyba że wartością samą w sobie ma być spacer po lesie. Zobacz, jak dowiedzieć się, czy są grzyby w lesie, gdzie sprawdzić aktualne występowanie grzybów, a także – jak wygląda sytuacja w lasach latem 2019 roku.
Grzyby w koszyczkach
Źródło:123RF
Spis treści

Raport o grzybach

Raport o grzybach przygotowany w pierwszych dniach lata 2019 roku nie może napawać optymizmem. Choć sezon na grzyby teoretycznie rozpoczyna się już w czerwcu, w tym roku sytuacja wygląda wyjątkowo źle. Wszystkiemu winna aura. Wysyp grzybów w dużej mierze związany jest ze zjawiskami pogodowymi, ze szczególnym uwzględnieniem takich parametrów, jak temperatura i wilgotność (idealny mix to noce ciepłe i suche oraz dni deszczowe, ciepłe, lecz nie gorące). W czerwcu 2019 roku w Polsce zanotowano rekordowe upały, nie spotykane wcześniej w historii prowadzonych pomiarów. Pobity został rekord temperatury dziennej (38,2 stopnia Celsjusza) oraz średniej temperatury miesięcznej. W tym czasie na wielu obszarach kraju, nawet przez kilkanaście dni z rzędu nie spadła kropla deszczu, czego efektem niski poziom wód gruntowych i w rzekach, a także ogólne wysuszenie gleb. Co więcej, specjaliści od klimatu mówią, że tego typu ciągi pogodowe w Polsce zdarzać się będą coraz częściej i trwać będą coraz dłużej. Może to oznaczać poważne i trwałe zmiany w przyrodzie, także jeśli chodzi o występowanie grzybów.

Czy są grzyby?

Czy są grzyby? Odpowiedzi na to pytanie szukają grzybiarze, szukają serwisy hobbystyczne i portale informacyjne. Latem 2019 roku zewsząd słychać zgodną odpowiedź: nie. A jeśli tak, to w niewielkich ilościach. 

Aktualne występowanie grzybów

Aktualne występowanie grzybów sprawdzić można właśnie na serwisie https://grzyby.pl. Jest to witryna budowana od kilkunastu lat na podstawie szczegółowych doniesień internautów – grzybiarzy. Skala napływających informacji jest na tyle duża, że udaje się je przełożyć na praktyczną mapę ilustrującą wysyp grzybów (bądź jego brak) w danym momencie i w konkretnych lokalizacjach. Korzystając z tego narzędzia grzybiarze są w stanie na bieżąco planować swoje kroki i podejmować decyzję o wyjeździe w ten lub inny rejon kraju. Pamiętać należy bowiem, że warunki atmosferyczne oraz przyrodnicze nie są jednakowe w różnych częściach Polski i zdarza się, że grzyby w określonych miejscach rosną nawet do kilku tygodni krócej lub dłużej, niż gdzie indziej. 

Kiedy rosną grzyby?

Oczywiście, oprócz wiedzy praktycznej, wybierając się na grzyby, należy też mieć solidną podbudowę teoretyczną, dotyczącą nie tylko określonych gatunków, ale też potencjalnego czasu i miejsca ich występowania. Jeśli wiemy kiedy rosną grzyby określonych gatunków, nie narażamy się na przykre rozczarowania wobec ich braku, czy to wybierając się do lasu, czy jedynie przeglądając raporty grzybowe. W teorii należy wiedzieć i pamiętać kilka prawd. 

  • W ostatnich dniach marca powinny pojawiać się pierwsze smardze, ale znacznie więcej będzie można ich zaleźć w pod koniec kwietnia i w maju.
  • W czerwcu spotkać można pierwsze maślaki, koźlarze, podgrzybki i kanie, jednak największe ich ilości rosną od we wrześniu i w październiku.
  • W lipcu pojawiają się rydze i borowiki, ale i w tym przypadku najlepiej jest zaczekać do ostatnich dni lata.
  • We wrześniu następuje wysyp opieniek, kulminacji jednak należy się spodziewać w październiku.

Czy są już grzyby?

Skąd jeszcze, oprócz internetowych raportów, można się dowiedzieć, czy są już grzyby? Najlepiej jest przekonać się o tym osobiście, wybierając się na łono przyrody. Nawet jeśli wrócimy z pustym koszykiem, wycieczka do lasu zapewni nam dawkę ruchu na świeżym powietrzu, a ruch w obecnych czasach, jak wiadomo, bywa towarem deficytowym. Jadąc samochodem, warto obserwować pobocza – oczywiście nie w poszukiwaniu grzybów, lecz grzybiarzy. Widok ludzi z koszami pełnymi grzybów to zazwyczaj najlepszy prognostyk, aczkolwiek także i znak tego, że do lasu wybieramy się zbyt późno, gdy inni już z niego wracają. Rzecz jasna, niezastąpionym źródłem informacji odnośnie tego, czy są grzyby w lesie, są zaprzyjaźnieniu grzybiarze. Warto pielęgnować tego typu znajomości, nie tylko ze względów czysto użytkowych. W ten bowiem sposób grzybiarska pasja może być czymś znacznie więcej, aniżeli tylko sposobem dostarczenia pokarmu na stół. Z psychologicznego i socjologicznego punktu widzenia jest to też doskonała forma spędzania czasu wolnego oraz aktywności fizycznej i społecznej.

Czytaj:

Bibliografia

  • Gdzie są grzyby - raport, https://grzyby.pl
  • Halina Hawryluk, Grzyby, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, www.wsse.krakow.pl