Grzyby w śmietanie - jak zrobić grzyby leśne? Przepisy

Grzyby w śmietanie kuszą smakiem, wbrew pozorom są też niezwykle łatwe w przygotowaniu. Zobacz, jak przyrządzić grzyby ze śmietaną: maślaki, borowiki, podgrzybki, kurki, pieczarki. Poznaj przepisy. Sprawdź, jaka śmietana do grzybów nadaje się najlepiej.
Patelnia z grzybami w śmietanie
Źródło:123RF

Spis treści

Grzyby w śmietanie

Grzyby leśne w śmietanie przyrządzamy z okazów świeżych oraz mrożonych. Oznacza to, że ich smakiem cieszyć się możemy nie tylko jesienią, ale przez cały rok. Grzyby w śmietanie są potrawą uniwersalną, która w naszej kuchni może odgrywać role zarówno pierwszo- jak i drugoplanowe. Możemy je spożywać wprost z patelni, jeszcze gorące, jedynie z kromką chleba w drugiej dłoni dla podkreślenia smaku. Grzyby duszone w śmietanie doskonale nadają się też jako dodatek do dań głównych – mięs, ziemniaków, klusek, ryżu, kasz. Można również przyrządzić z nich zupę. Do duszenia w śmietanie w szczególny sposób nadaje się kilka gatunków, w tym przede wszystkim grzyby leśne: maślaki, podgrzybki, borowiki czy kurki. I właśnie na ich przykładzie zobaczmy teraz, w jaki sposób należy przygotować grzyby ze śmietaną, tak by były smaczne i możliwie lekkie dla żołądka. 

Maślaki w śmietanie

Maślaki cenione są za wyjątkowy smak i łatwość, z jaką poddają się obróbce wszelakiego typu. Można je marynować, suszyć, mrozić, gotować, smażyć, a także dusić w śmietanie. Aby przyrządzić maślaki w śmietanie, w kolejnych krokach:

 • myjemy grzyby i czyścimy z resztek ziemi, trawy i liści. Z powierzchni kapeluszy zdejmujemy śliską skórkę, która jest gorzka i wydatnie może zepsuć smak potrawy. Mniejsze okazy zostawimy w całości, większe kroimy.
 • grzyby gotujemy około 20 minut, w trakcie 1 raz wymieniając wodę, a także zbierając pianę z powierzchni. Na koniec odcedzamy i przekładamy na głęboką patelnię (może być wok).
 • w między czasie na wolnym ogniu i na małej patelni szklimy na maśle pokrojoną w drobną kostkę cebulkę. 
 • cebulę dodajemy do grzybów. Całość zalewamy śmietaną i wedle uznania przyprawiamy dla smaku solą i pieprzem. Dodajemy liście laurowe. Na małym ogniu dusimy przez 20-30 minut. Aby nadać odpowiedniej gęstości, możemy dodać łyżkę lub dwie mąki.

Reklama

Borowiki i podgrzybki w śmietanie

O ile w przypadku maślaków podaje się niekiedy w wątpliwość zasadność wcześniejszego obgotowania maślaków, o tyle żadnej taryfy ulgowej nie powinno być w przypadku borowików, a nawet podgrzybków. Prawdziwki zawierają w sobie niewielkie ilości toksyn, które uniemożliwiają spożywanie tych grzybów na surowo. Grzyby te (podobnie jak podgrzybki) mają też tendencję do akumulacji metali ciężkich pochodzących z gleby i powietrza. Sposobem na skuteczne się pozbycie niepożądanych substancji jest obróbka termiczna poprzez gotowanie. Borowiki należy obgotowywać przez około 30-35 minut, dwukrotnie przy tym wymieniając wodę. W przypadku podgrzybków wystarczy 15-20 minut. Dalszy tryb, jeśli chodzi o przygotowanie borowików i podgrzybków w śmietanie, jest praktycznie identyczny, jak w przypadku maślaków. 

Kurki w śmietanie – przepis

Nieco inaczej przyrządza się za to kurki w śmietanie.Przepis nie wymaga bowiem ich wcześniejszego obgotowania w wodzie.

 • Grzyby moczymy w wodzie, płuczemy, czyścimy. Należy na te czynności zarezerwować nawet 30 minut, jako że pozbycie się wszystkich drobin ziemi ze szczelin między blaszkami jest trudne i czasochłonne.
 • Roztapiamy na patelni masło, dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę oraz drobno posiekany czosnek. Smażymy 2-3 minuty
 • Dodajemy 2 łyżki masła. Wsypujemy na patelnię kurki. W ciągu dwóch, trzech minut puszczą one wodę. Chwilę później woda wygotuje się z patelni, co stanowić będzie sygnał do zakończenia smażenia. W sumie na ogniu grzyby powinny pozostawać nie dłużej niż 5-10 minut, w przeciwnym bowiem razie stwardnieją i będą włókniste. 
 • Dodajmy śmietanę i dusimy przez 2-3 minuty do zgęstnienia sosu. 
 • Doprawiamy solą, pieprzem i natką pietruszki.

Dodać można w tym miejscu – choć skupiamy swoją uwagę na grzybach leśnych – że w podobny sposób przygotowuje się pochodzące z hodowli pieczarki, z tą różnicą, że proces smażenia może być jeszcze krótszy. Aby przygotować pieczarki w śmietanie, wystarczy je trzymać na patelni przez 3 do 5 minut.

Reklama

Jaka śmietana do grzybów?

Jaka śmietana do grzybów nadaje się najlepiej? To pytanie, na które nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Wiele osób stosuje śmietanę 12 lub 18 procent, która jest kwaśna, i która kwaskowatego posmaku nadaje potrawom, nie będąc przy tym tłustą. Z teorii sztuki kulinarnej wynika, że bardziej adekwatna może być tłusta śmietana 22 proc., której głównym przeznaczeniem są sosy właśnie. Ale bardzo często zdarza się, że na patelni z grzybami ląduje śmietana 30-procentowa, tak zwana kremówka, która teoretycznie stosowana powinna być głównie do deserów. Co więcej, kuchennym eksperymentatorom zdarza się też wykorzystywać i łączyć 2 typy śmietany, kwaśną i słodką. Oznacza to tylko jedno: w kwestii właściwej śmietany każdy na własną rękę musi dojść do właściwego smaku. Metodą prób i błędów, żadną inną. 

Czytaj też: Muchomor sromotnikowy - zdjęcia i opis. Zatrucie

Bibliografia

 • Olga Smile, Grzyby w śmietanie, https://www.olgasmile.com
 • Grzyby ze śmietaną, https://www.polskatradycja.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!