Jak długo i jak gotować grzyby suszone i świeże leśne

Jak długo gotować grzyby? Wszystko zależy od gatunku: borowiki trzymamy w wodzie ponad pół godziny, niezależnie od późniejszego ich wykorzystania. Pieczarki natomiast ugotują się w 3 do 5 minut, a jeśli nie chcemy, nie musimy ich obgotowywać w ogóle. Zobacz, ile gotować grzyby różnych gatunków? Sprawdź, czy należy je gotować przed marynowaniem i smażeniem.
Garnek z gotującymi się grzybami
Źródło:123RF
Spis treści

Jak długo gotować grzyby?

Jak długo gotować grzybyJak łatwo się domyślić, jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie nie sposób udzielić. Wszystko zależy od tego, z jakim gatunkiem grzybów mamy do czynienia, czy są one świeże czy suszone, a także jakie jest ich finalne przeznaczenie – czy mają później trafić do sosu, do marynowania, a może do smażenia? Należy mieć na uwadze, że obróbka termiczna wielu grzybów nie jest bynajmniej tylko kwestią nadania im właściwego smaku czy konsystencji. Bardzo często grzyby gotujemy dla własnego bezpieczeństwa. Nawet bowiem te jadalne, zawierają w swoim składzie toksyny, które należy wygotować. I z tym właśnie w dużej mierze związany jest konkretny czas, jaki powinny spędzić w garnku grzyby określonych gatunków. 

Ile gotować grzyby świeże, leśne?

Ile gotować grzyby przyniesione prosto z lasu? Do tych, które powinny być poddane najdłuższej obróbce termicznej, należą borowiki. Gotujemy je przez 30-35 minut od momentu zagotowania się wody. Dobrym zwyczajem jest wymiana wody, 1-2 razy w czasie gotowania, tak by pozbyć się wygotowanych substancji. Jeśli chodzi o czas gotowania innych popularnych grzybów, to wynosi on:

  • podgrzybki: 25-30minut,
  • rydze: 15-20 minut,
  • maślaki: 15-20 minut,
  • kurki: 20-25 minut,
  • pieczarki: 3-5 minut.

W czasie gotowania grzybów niektórych gatunków, na powierzchni wody może powstawać piana. Należy ją wybrać z garnka łyżką. Pod koniec gotowania dobrze jest sprawdzić miękkość grzybów. Jeśli będą zbyt twarde, zatrzymujemy je w wodzie kilka chwil dłużej. Pamiętajmy, że grzyby małe lub pokrojone przed wrzuceniem do garnka, szybciej nabiorą miękkości, duże zaś wymagają dłuższego obgotowywania.

Ile gotować suszone grzyby?

Ile gotować suszone grzyby? W tym przypadku czas niezbędny do uzyskania właściwego smaku i konsystencji może być nieco dłuższy, co jest zrozumiałe ze względu całkowite ich wysuszenie. Większość tego typu grzybów gotuje się 30-45 minut. Co więcej, przed włożeniem ich do garnka z wrzącą wodą, zaleca się solidne namoczenie w wodzie zimnej. Zazwyczaj suszone grzyby moczy się przez całą noc, od 6 do 12 godzin. Jeśli wykorzystana do tego celu woda jest czysta, można ją potraktować jako wywar i jako taki, zastosować na przykład do przygotowania zupy warzywnej. 

Ile gotować grzyby do marynowania?

Ile gotować grzyby do marynowania? Spotkać się można z opiniami, w myśl których grzyby do marynowania gotuje się krócej, mniej więcej o połowę. W wielu przypadkach są one o tyle nieuprawnione, że gotowanie – przypomnijmy - służyć ma oczyszczeniu grzybów z toksyn. Jeśli więc przykładowo borowiki powinny spędzić we wrzątku przynajmniej 30 minut, to nie ma w tej kwestii żadnej taryfy ulgowej w związku z tym, mają one zostać zamarynowane. Tak wiec grzyby, które mają być zalane octem i odstawione na półkę, gotujemy mniej więcej tyle samo, co okazy przeznaczone do bezpośredniego spożycia tuż po powrocie z lasu.

Czy gotować grzyby przed smażeniem?

Czy gotować grzyby przed smażeniem?To zależy. W przypadku borowików gotowanie jest niezbędne w każdej sytuacji i nawet jeśli mają one trafić na patelnię, wcześniej powinny spędzić około 30 minut w wodzie, w celu eliminacji toksycznych substancji. Przypomnieć w tym miejscu jeszcze raz należy o wymianie wody w czasie gotowania. Są jednak też gatunki, które bez problemu można wrzucić na patelnię bez jakiejkolwiek wcześniejszej obróbki, poza myciem i czyszczeniem. Do takich grzybów należą kurki – niezwykle dzięki temu szybkie i proste w przygotowaniu. Innym przykładem są pieczarki, które można jeść nawet na surowo. 

Czy solić grzyby podczas gotowania?

Czy solić grzyby podczas gotowania? Tak, chyba, że ktoś co do zasady soli nie stosuje w ogóle. W przeciwnym razie wodę doprawiamy wedle uznania. Tuż przed zakończeniem gotowania, można jeden grzyb wyjąć z garnka i sprawdzić nie tylko jego twardość, ale też to, czy jest wystarczająco słony. Jeśli nie, wystarczy dosypać soli, co powinno przynieść efekt, nawet jeśli do końca gotowania pozostała minuta lub dwie. W sytuacji, gdy nie planujemy wymieniać wody, grzyby można osolić już na początku gotowania. Jeśli tak, jak w przypadku borowików, woda wymieniana będzie jeden lub dwa razy, sól sypiemy na koniec. 

Jak przygotować grzyby do gotowania?

Pamiętajmy – zanim grzyby trafią do garnka, wykonać należy szereg czynności. Jak przygotować grzyby do gotowania? Standardowa procedura wygląda następująco.

  • Zebrane lub zakupione grzyby wysypujemy na blat lub stół. Dokonujemy ich oceny pod kątem ewentualnych okazów trujących, niejadalnych lub wątpliwych.
  • Dokładnie czyścimy grzyby z użyciem wody i nożyka - z ziemi, liści, mchu i trawy. Odcinamy końcówki ogonków, by sprawdzić, czy nie są zarobaczywione.
  • Większe okazy tniemy na plasterki, lub oddzielamy kapelusze od trzonków. Mniejsze możemy gotować w całości. 

 

 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Krótko i prosto o tym jak i jak długo gotować produkty spożywcze. https://www.ilegotowac.pl/mushrooms
  • Jak długo gotować grzyby? https://www.przepisy.pl