Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów?

Letnie upały potrafią być bardzo uciążliwe zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Na wysoką temperaturę i pełne słońce reagujemy podobnie, szukając sposobów na ochłodę. Jak pomóc przetrwać upały psom, kotom i dzikim zwierzętom, które odwiedzają nasze ogrody i osiedla?
Spis treści

Reklama

Woda dla zwierząt

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

ptak

Zwierzęta reagują na upały w sposób podobny do ludzi. Nic więc dziwnego, że szukają cienia i wody, zarówno do picia, jak i do schłodzenia się. Najważniejszą sprawą podczas upałów jest zapewnienie zwierzętom odpowiedniej ilości  płynów. Ustawmy w cieniu miskę z wodą i wymieniajmy zawartość co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Dostęp do świeżej i chłodnej wody docenią zarówno psy, koty, jak i inne domowe, a także dzikie zwierzęta.

Jeśli mieszkacie na zielonym osiedlu lub w domu z ogrodem – warto wystawić poidełko dla ptaków. Najlepiej wybrać do tego celu płaskie naczynie (podstawkę pod doniczkę do kwiatów lub odwróconą pokrywą z kosza na śmieci), wlać do niego wodę i położyć na środku kamień, który dodatkowo ułatwi ptakom dostęp do wody.

Reklama

Cień dla zwierząt

Kot w wannie? Zwierzęta szukają sposobów na ochłodę "na własną łapę"

Wiele psów z trudem znosi upały, dlatego najlepiej zrezygnujmy z długich i męczących spacerów w ciągu dnia. Na zabawę i dłuższe wyprawy wybierzmy się lepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy spadnie temperatura. Jeśli nasz pies mieszka na zewnątrz, koniecznie zadbajmy o to, by miał cień, w którym może się schronić. Nie narażajmy go na długie przebywanie na słońcu.

Jeśli wybieramy się z psem na zakupy, nie zostawiajmy go w samochodzie, nawet jeśli stoi częściowo w cieniu. Wnętrze zamkniętego pojazdu nagrzewa się błyskawicznie i w ciągu niecałych 20 minut może osiągnąć temperaturę 50 stopni Celsjusza.

Jak chronić zwierzęta przed upałami?

Jeśli mają Państwo długowłosego psa, wybierzcie się do psiego fryzjera. Krótsze futro sprawi, że będzie mu łatwiej przetrwać najgorętsze dni. Pamiętajmy jednak, że zbyt krótka sierść może spowodować poprzenia skóry! Oprocz tego możemy spryskać sierść naszego podopiecznego wodą, z pewnością będzie nam wdzięczny za taki zabieg.

Psy bezwłose i krótkowłose są bardziej narażone na poparzenia i udary słoneczne, toteż wyjścia na pełne słońce winny być ograniczone do niezbędnego minimum. Rasy te są też wrażliwsze na zmiany temperatury. Dlatego zadbajmy o to, aby nasz zwierzak się nie przeziębił: nie schładzajmy go wiatrakiem, a gdy zechce położyć się na zimnych kafelkach, podłóżmy mu pod brzuszek kocyk lub ręcznik.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom Państwa zwierzęta lżej zniosą nawet największe upały!

Czytaj również
Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
Drugi kot w domu: kocur czy kotka? Reakcja starego kota
Dwa koty
Przeczytaj artykuł
Trudny sylwester dla zwierząt. 5 sposobów, żeby im go ułatwić
Przeczytaj artykuł
Pies senior – jak o niego dbać?
Powiązane artykuły
Jak zimą dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić?
Jak zwierzęta wpływają pozytywnie na seniorów?
Pomysł na wakacje: górskie szlaki i dzikie zwierzaki
Koty w domu spokojnej starości

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online