Drugi kot w domu: kocur czy kotka? Reakcja starego kota

Drugi kot w domu to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Nie jest łatwo wprowadzić kolejnego pupila do domu. Trzeba wyjątkowo zadbać, aby kot-domownik z ufnością przyjął nowego zwierzaka. Jak wprowadzać drugiego kota do domu? Jak oswoić dwa kociaki, czyli „starego” z „nowym”? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, aby pobyt dwóch kotów w domu był naprawdę samą radością i przyjemnością.
Dwa koty
źródło:123RF
Spis treści

Wprowadzenie drugiego kota do domu tak naprawdę nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta, które bardzo wysoko cenią sobie swoje terytorium, a każdy nowy zwierzak jest dla nich intruzem. Trzeba stworzyć takie warunki, aby przybysz poczuł się dobrze i bezpiecznie w nowym miejscu. Tylko takie przemyślane działania ułatwią kotom przyjaźń. Jeśli w domu jest jeden kot to z pewnością ma przekonanie, iż jest jedynym albo co najmniej najważniejszym kotem na świecie. Koty co do zasady są zwierzętami dość towarzyskimi. Ale często też mają problemy w relacjach z innymi zwierzętami. Jeśli  już przypadną sobie do gustu jest to z reguły zażyłość na wieki.

Drugi kot w domu

Drugi kot w domu wymaga zapoznania się z kotem-domownikiem. Bardzo często jest to długotrwały proces, wymagający dużej cierpliwości ze strony właściciela. 

Niektórzy pozostawiają ten proces samym kotom. A to oznacza, iż nowy zwierzak jest po prostu wpuszczany do domu, bez żadnych dodatkowych działań. Właściciel nie wtrąca się wtedy w ich relacje, a koty wzajemnie się docierają. Ten proces jest dość żmudny, ale jednocześnie bardzo ostry. Dochodzi wtedy do wielu kocich awantur, które jednak zawsze muszą być pod kontrolą właściciela. Warto raczej stosować metodę stopniowego oswajania. Jak przygotować swojego kota do obecności drugiego kota w domu? Oto kilka podstawowych zasad postępowania:

 • zapewnić zwierzętom oddzielne legowiska- koty potrzebują swojego indywidualnego miejsca. Czują się zdecydowanie bezpieczniej, gdy każdy z nich na początku ma swoje odrębne miejsce do wypoczynku i snu. Dla dwóch zwierzaków w jednym domu ważne jest poczucie intymności;
   
 • zorganizować odrębne miski na karmę- na początku bardzo istotne znaczenie ma poczucie komfortu i bezpieczeństwa w trakcie jedzenia. Niektórzy hodowcy twierdzą, iż tylko miska z wodą może być wspólna;
   
 • zaopatrzyć kociaki w dwie kuwety- najlepiej, aby kuwety znajdowały się w dwóch odrębnych miejscach domu. To pozwala zwierzętom poczuć się bezpiecznie. Dopiero z czasem po okresie wstępnej adaptacji można zrezygnować z jednej kuwety;
   
 • wybrać jak najbardziej odpowiedni czas na adopcję drugiego kota- ważne jest, aby kot domownik był w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Nie należy sprowadzać drugiego kota w sytuacji choroby czy stresu u pierwszego pupila (na przykład z powodu sterylizacji czy przeprowadzki). Już samo pojawienie się drugiego „domownika” jest dość mocno stresującym przeżyciem dla pierwszego kota;
   
 • pozwalać kotom na stopniowe poznawanie się- bardzo często koty reagują na siebie w sposób drażliwy, a niekiedy nawet agresywny. Warto zatem poznawać je ze sobą powoli, ograniczając wspólny kontakt poprzez częściowe zamykanie drzwi oddzielnych pomieszczeń, w których przebywają. Warto pozwalać im oswajać się ze swoim zapachem, dając na przykład kocyk do powąchania. Należy tak zorganizować ich wspólne życie, aby na początku mogły tylko na siebie patrzeć, bez bezpośredniego dostępu,
   
 • nie skupiać swojej uwagi tylko na drugim, nowym kotku- nie wolno doprowadzać do takiej sytuacji, w której kot „stary” (pierwszy) będzie czuł się odrzucony czy zaniedbany. Taka sytuacja może skutkować tylko wrogością wobec nowego „domownika”;
   
 • pozwalać kotom tylko na ograniczony kontakt, pod nadzorem właściciela- koty z czasem będą siebie tolerować, lubić i wspólnie się bawić. Ale na początku muszą do siebie przywyknąć i stopniowo się ze sobą zapoznawać.

Trudno określić, ile będzie trwał taki proces aklimatyzacji. Jest to przede wszystkim uzależnione od charakteru i temperamentu zwierzaków. Nie wolno zrażać się początkowymi niepowodzeniami czy nieufnością zwierząt. To normalne na początku procesu wzajemnego oswajania się dwóch kotów w jednym domu.

Zalety posiadania kota

Obecność kota w domu przynosi wiele pozytywnych efektów. Drugi kot w domu to więcej przyjemności i miłych chwil zarówno dla domowników, jak i dla samych kotów. Popularne mruczki w domu to niekiedy wielkie wsparcie dla ludzi, które utraciły bliską osobę. Ich mruczenie uspokaja, daje pewne poczucie bezpieczeństwa. Kot pomaga w szybszym pozbywaniu się smutków i niepokojów. 

Koty bardzo pozytywnie oddziałują na zdrowie człowieka. Redukując stres i uspokajając znacznie korzystnie wpływają na pracę serca. Wiele badań pokazuje, że osoby posiadające koty rzadziej doświadczają udarów czy ataków serca. Znane są też terapie z udziałem kotów u osób depresyjnych, nieśmiałych czy wycofanych z życia. Mruczenie kotów pozytywnie wpływa na układ immunologiczny. Drgania akustyczne w tym charakterystycznym mruczeniu mają określoną częstotliwość i pozytywnie wpływają na układ nerwowy i krążenie krwi w mózgu. U niektórych astmatyków zauważono też wytwarzanie pewnych przeciwciał u ludzi, którzy mają stały kontakt z kotami.

Koty są z reguły cierpliwe i powolne. Zawsze mają czas na zabawę i odpoczynek. Obserwacje kotów mogą wiele nauczyć. Warto tak, jak one koncentrować się na konkretnej chwili i trochę zwolnić tempo życia.  

Wielu naukowców podkreśla, iż koty mają zdolność „wyciągania” bólu z organizmu. Te zwierzęta bardzo często intuicyjnie kładą się na miejscach, które przysparzają bólu. Potrafią łagodzić dolegliwości bólowe kręgosłupa i żołądka.

Drugi kot w domu - kocur czy kotka?

Wiele osób często zastanawia się, czy drugi kot w domupowinien być kocurem czy może kotką. Na jaką płeć kociaka się zdecydować, przynosząc drugiego zwierzaka do domu? Zdania są podzielone. Wiele osób uważa, iż kotki są spokojniejsze, zawsze trzymają się swoich domowników, ale mogą „zaopatrzyć” rodzinę w malutkie kocięta. Zwolennicy kocurów twierdzą, iż są one milsze od kotek, częściej się przytulają, ale niestety są także bardziej niezależne. W ramach jednego i tego samego gatunku kota widać zawsze wyraźne różnice między płciami. Każdy kot jest indywidualistą, ma swój niezależny charakter, ale można zauważyć pewne podobieństwa w ramach tej samej płci. Kot czy kotka? O tym wyborze musi zdecydować sam właściciel. Ale kilka podpowiedzi z pewnością pomoże we właściwym wyborze:  

 • koty niekiedy trudno utrzymać w domu. Potrafią zniknąć na jakiś czas, bardzo często w poszukiwaniu partnerki. Często dochodzi do bójek między kotami, a to z kolei wywołuje obrażenia i rany. Kot niewykastrowany może sprawiać wiele problemów. Bardzo lubi zaznaczaćswój teren, obsikując go. Większości ten nieprzyjemny zapach moczu mocno przeszkadza. Wiele z tych problemów znika po wykastrowaniu. Kot traci popęd seksualny i staje się spokojniejszy. Jest bardziej „przytulny” dla właściciela;
 • kotki mają opinie bardziej domowych i czułych. Częściej chcą być bliżej swojego opiekuna. Jednak zwolennicy kotów podkreślają, iż kotki są za bardzo płodne i pojawia się z problem z małymi kociętami. Mają one także bardziej pozytywne opinie dotyczące wyglądu – są bardziej smukłe i zgrabniejsze od kocurków. 

Każdy kot ma inny charakter. Często zupełnie przeciwny od swojej płci. I tylko od właściciela zależy, jakiego kota wybierze i z jakim się zaprzyjaźni.

Reakcja kota na nowego domownika 

Drugi kot w domuto nie tylko odmienna sytuacja dla właściciela. To także nowa i trudna sytuacja dla kota „domownika”. Kot, który dotychczas był jedynym zwierzęciem w domu, miał poczucie pewnej stabilizacji i swojej „ważności”. Nowy kot zawsze wywołuje poczucie zagrożenia i pewnego niepokoju u starego kota. Jakich reakcji można się spodziewać, gdy drugi kot zawita do domu? Oto najważniejsze:

 • początkowy brak chęci do kontaktu z nowym kotem,
 • chwilowe odsunięcie się od swoich opiekunów,
 • agresja w stosunku do nowego kota i opiekunów,
 • odrzucanie jakichkolwiek prób nawiązania kontaktu,
 • zazdrość, gdy kot jest silnie związany z właścicielem.

Taka wzajemna asymilacja musi potrwać. Kiedy koty mogą się już poznać z pewnością dojdzie do kilku bójek. Reakcje starego kota mogą być czasem agresywne i nieadekwatne do sytuacji. Dlatego też właściciel musi cały czas monitorować sytuację. Będzie on z pewnością bardziej zły i najeżony, bo to jego terytorium zostało naruszone. Niekiedy kot, który już jest w domu od dawna będzie prezentowała swoja siłę, a wtedy często dochodzi do bójek kotów. 

Obserwując reakcje starego kota, właściciel powinien zawsze pamiętać o jednej zasadzie – jego rola ma ograniczać się do roli sędziego. Reagować należy wtedy, gdy zaczepki przybierają brutalny charakter. Ale takie kocie przepychanki z reguły szybko się kończą, a koty najczęściej zaczynają żyć w symbiozie, spędzając czas na wspólnych zabawach. 

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. A. Moore „Co twój kot próbuje ci powiedzieć? Poznaj tajemnice kociej psychologii”, tłum. E. Hahn, Wydawnictwo Helion,
 • 2. G. Ludwig „Koty. Wszystko, co musisz wiedzieć o swoim kocie”,
 • 3. K. Leigh Davis „Przyjaciel z pazurkiem. Poradnik bez kantów”, Wydawnictwo Helion,
Więcej z kategorii Zwierzęta
Kto dokarmia ptaki zimą?
Trudny sylwester dla zwierząt. 5 sposobów, żeby im go ułatwić
Kiedy i ile płacimy za psa - podatek od psa 2020
Powiązane artykuły
„Hippiska z Białowieży”, czyli niesamowita biografia Simony Kossak
7 ptaków, które warto podsłuchiwać wiosną
Pomysł na wakacje: górskie szlaki i dzikie zwierzaki
Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów?
Jak zimą dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić?