5 sprawdzonych sposobów na upał

Gdy do Polski zbliża się fala gorąca, specjaliści ostrzegają – upał może wywrzeć negatywne skutki zwłaszcza na samopoczucie osób starszych, chorych na serce, kobiet w ciąży, dzieci, a także zwierząt. Gdy na termometrach pojawia się ponad 30 stopni Celsjusza, warto sięgnąć po 5 sprawdzonych sposobów na upał. Jak przetrwać upalne dni?
Spis treści

Rekordowa temperatura

Polski rekord temperatury padł koło Opola w 1921 roku. Termometr wskazał wtedy 40,2 °C. Jednak o upale mówimy już, gdy poziom temperatury przekroczy 30 stopni Celsjusza. Dlatego kiedy zalewa nas fala gorąca warto poświęcić swojemy zdrowiu nieco uwagi. W trakcie słonecznych, upalnych dni organizm potrzebuje naszego wsparcia. 

Gorące lato w Polsce

Organizm człowieka najlepiej funkcjonuje w temperaturze powietrza oscylującej w granicach 20-24 °C. Dlatego wysokie temperatury nie służą naszemu zdrowiu, a niewłaściwe zachowanie i nieprzygotowanie się do gorących dni może mieć swoje konsekwencje w postaci:

 • zasłabnięcia lub omdlenia,
 • udaru cieplnego,
 • duszności,
 • zawrotów głowy,
 • nasilenia się objawów chorób, np. sercowych lub naczyniowych.

Upał niebezpieczny dla seniorów

Fala upałów, która nawiedziła Europę w 2003 roku przyczyniła się do śmierci aż 20 tysięcy osób. Najliczniejszą grupą, która ucierpiała byli seniorzy. Śmiertelność osób między 70, a 80 rokiem życia wzrosła latem aż dwukrotnie w stosunku do innych pór roku.

Jak przetrwać upał?

Dlatego do wysokich temperatur warto się przygotować, by lżej go znieść i czuć się lepiej. Podstawowe zasady są proste:

 • nie wychodzić niepotrzebnie z domu (w godzinach 11-18),
 • pić dużo wody niegazowanej,
 • unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Co wiecej możemy zrobić? My znamy 5 sprawdzonych sposobów na upał, które pomogą jeszcze łatwiej przetrwać gorące dni.

Chłodny prysznic

Upalny dzień najlepiej zacząć wizytą pod prysznicem. Letnia, a nawet chłodna woda znakomicie orzeźwi i zapobiegnie nadmiernej potliwości. Taki krótki, chłodny prysznic można wziąć nawet kilka razy w ciągu dnia. Na pewno doda energii i zniweluje dyskomfort spowodowany wysoką temperaturą.

Orzeźwiające menu

W upalne dni zwykle nie mamy apetytu. Jednak organizmu nie można pozbawić wartości odżywczych i kalorii. Dlatego prócz picia dużej ilości wody warto sięgnąć po dania lekkie i orzeźwiające, które nasycą, ale nie obciążą układu pokarmowego. Pragnienie znakomicie ugaszą:

 

 • sałatki,
 • koktajle owocowo-warzywne,
 • zwykła woda z dodatkiem cytrusów i mięty.

Latem butelkę z takim napojem warto mieć zawsze przy sobie.

Lekkie ubranie

Gdy w godzinach największego skwaru musimy jednak wyjść z domu należy postawić na odzież jasną i przewiewną. W beżowej lub białej bluzce promienie słońca nie będą tak odczuwalne, jak w ciemnym, a zwłaszcza czarnym ubraniu. Co ważne najlepiej jasną garderobą osłonić całe ciało, by na działanie słońca nie wystawiać bezpośrednio skóry. Pamiętajmy także o:

Nawet, gdy największy upał spędzimy w domu, najlepiej sięgnąć po ubrania z naturalnych, przepuszczających powietrze tkanin, takich jak bawełna lub len.

Zamknięte okna

Wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne. Jednak najlepiej robić to, gdy termometr nie wskazuje więcej niż 25°C. Gdy za oknem żar leje się z nieba nie wpuszczajmy gorącego powietrza do środka. Zaleca się zasłonić okna roletami lub żaluzjami, by mieszkanie nie nagrzewało się przez nasłonecznione szyby. Wietrzenie zastosujmy w nocy, gdy temperatura spadnie.

„Domowy” klimatyzator


W czasie upału dobrze jest wspomóc się wentylatorem, który mieląc powietrze, schładza pomieszczenie, w którym przebywamy. Jednak warto zadbać o to, by to „przerabiane” powietrze nie było ciepłe. Jak to zrobić w domowym zaciszu? Potrzebne są tylko: wiatrak i miska z lodem oraz zimną wodą. Do miski można dosypać łyżeczkę soli, która sprawi, że lód się rozpuści, ochłodzi wodę i dłużej utrzyma chłód. Miskę z wodą postawcie na wysokości skrzydeł wentylatora i go włączcie. Efekt? Chłodne powietrze z przyjemną bryzą rozniesie się po pomieszczeniu.

 

Czytaj też: 

Dieta lekkostrawna zalecana dla osób starszych

Modna seniorka: Jak się ubierać w czasie upałów?

Sałatka z arbuzem i fetą - przepis