Trudny sylwester dla zwierząt. 5 sposobów, żeby im go ułatwić

Spis treści
Wybuchające w sylwestra fajerwerki i petardy są dla zwierząt koszmarem. Jak zadbać w tym czasie o swojego pupila? Oto 5 sposobów.

1. Organizacja spacerów z psem


Wieczorem w sylwestra z każdą godziną będzie coraz głośniej. Przemyśl, o której wyjdziesz z nim na spacer, i zrób to tak, by uniknąć hałasu. Podczas samego spaceru koniecznie trzymaj pupila na smyczy. Warto zabezpieczyć się i przy obroży przymocować adresówkę. Oczywiście, jeśli masz taką możliwość, to w ogóle nie wychodź w tym czasie z domu ze zwierzętami.

2. Znalezienie spokojnego miejsca


W domu znajdź dla swojego zwierzęcia najbardziej ciche miejsce, w którym będzie się dobrze czuło. Pamiętaj o zamkniętych oknach. Zasłoń okna. Możesz włączyć mu muzykę lub radio.

3. Znajdź zajęcie dla zwierzęcia


Ulubione zabawki czy przysmaki to dobry pomysł, żeby zająć pupila. Możesz się z nim bawić i przytulać, ale pamiętaj, żeby nie przesadzać. Nadmierne pocieszanie zwierzęcia może się skończyć nawet spotęgowaniem lęku.

4. Dziel się wiedzą z innymi


Nie wystarczy, że Ty będziesz wiedzieć, jak denerwują się zwierzęta w sylwestra. Dziel się wiedzą z innymi. Zachęcaj ich do rezygnacji z fajerwerków.

5. Skorzystaj z pomocy specjalisty


Lekarz weterynarii może ocenić, czy powinno się podać zwierzęciu środki uspokajające. Nie rób tego na własną rękę. Pomóc może również behawiorysta, doradzając w kwestii oswajania zwierzęcia z hałasami.

Lista powstała na podstawie materiałów Stowarzyszenia Empatia, które w tym roku najgłośniej nawołuje do rezygnacji z fajerwerków w sylwestra i prowadzi akcję "Nie strzelam w sylwestra". Niech ten sylwester nie będzie dla naszych zwierzaków koszmarem!
Więcej z kategorii Zwierzęta
Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów?
Pomysł na wakacje: górskie szlaki i dzikie zwierzaki
Komu ptaki w Warszawie zawdzięczają tak wiele?
Powiązane artykuły
7 ptaków, które warto podsłuchiwać wiosną
Dwa koty
Drugi kot w domu: kocur czy kotka? Reakcja starego kota
„Hippiska z Białowieży”, czyli niesamowita biografia Simony Kossak
Kto dokarmia ptaki zimą?
Jak zimą dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić?