Czym jest zjawisko polipragmazji i jak go uniknąć, tłumaczy magister farmacji Anna Łątka.
Nie zażywaj leków, gdy są przeterminowane. Nie ma badań potwierdzających szkodliwość takich środków, ale o ich działaniu lepiej nie przekonywać się „na własnej skórze”. Leki takie mogą nie zadziałać w pełni bądź w ogóle, rośnie także ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Czytaj o tym, jak prawidłowo przechowywać leki
Stwórz listę swoich leków
Bardzo dobrze, jeśli masz spis wszystkich leków, które stale bierzesz. W ten sposób – jeśli korzystasz z porad wielu specjalistów – nie narażasz się na zjawisko „polipragmazji”, które oznacza stosowanie tych samych leków pod inną nazwą. Przez to może dojść do niebezpiecznych kumulacji substancji czynnych w twoim organizmie, co grozi przedawkowaniem i zintensyfikowaniem działań niepożądanych. Taka lista bardzo się również przydaje, gdy zdarzy się nagła hospitalizacja, by lekarze wiedzieli, czym byłeś leczony. Wtedy mogą zmienić leki i farmakologicznie „ustawić cię na nowo” bez niepotrzebnego powielania leków.
Masz prawo do informacji
Bardzo ważne, byś zawsze, wychodząc od lekarza, miał pewność, że wiesz, co i jak masz zażywać. Jeśli informacja od lekarza jest niekompletna, zawsze możesz poprosić o pomoc farmaceutę.
Dowiedz się więcej od specjalisty
Jeśli masz możliwość, odwiedź geriatrę. Lekarz ten przejrzy listę twoich leków i ewentualnie usunie z niej takie, których już nie potrzebujesz, albo zmieni je na inne, które będą miały np. mniej skutków ubocznych. Będzie także wiedział, która z dostępnych terapii jest najodpowiedniejsza dla twojego wieku.
Co robić z przeterminowanymi lekami?
Gdy zażywasz wiele leków w terapii długoterminowej
Data aktualizacji: 5 grudnia 2019