Gdy zażywasz wiele leków w terapii długoterminowej

Czym jest zjawisko polipragmazji i jak go uniknąć, tłumaczy magister farmacji Anna Łątka.

Nie zażywaj leków, gdy są przeterminowane. Nie ma badań potwierdzających szkodliwość takich środków, ale o ich działaniu lepiej nie przekonywać się „na własnej skórze”. Leki takie mogą nie zadziałać w pełni bądź w ogóle, rośnie także ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Czytaj o tym, jak prawidłowo przechowywać leki

Stwórz listę swoich leków

Bardzo dobrze, jeśli masz spis wszystkich leków, które stale bierzesz. W ten sposób – jeśli korzystasz z porad wielu specjalistów – nie narażasz się na zjawisko „polipragmazji”, które oznacza stosowanie tych samych leków pod inną nazwą. Przez to może dojść do niebezpiecznych kumulacji substancji czynnych w twoim organizmie, co grozi przedawkowaniem i zintensyfikowaniem działań niepożądanych. Taka lista bardzo się również przydaje, gdy zdarzy się nagła hospitalizacja, by lekarze wiedzieli, czym byłeś leczony. Wtedy mogą zmienić leki i farmakologicznie „ustawić cię na nowo” bez niepotrzebnego powielania leków.

Masz prawo do informacji

Bardzo ważne, byś zawsze, wychodząc od lekarza, miał pewność, że wiesz, co i jak masz zażywać. Jeśli informacja od lekarza jest niekompletna, zawsze możesz poprosić o pomoc farmaceutę.

Dowiedz się więcej od specjalisty

Jeśli masz możliwość, odwiedź geriatrę. Lekarz ten przejrzy listę twoich leków i ewentualnie usunie z niej takie, których już nie potrzebujesz, albo zmieni je na inne, które będą miały np. mniej skutków ubocznych. Będzie także wiedział, która z dostępnych terapii jest najodpowiedniejsza dla twojego wieku.

Co robić z przeterminowanymi lekami?

Więcej z kategorii Choroby
Czy zły cholesterol może być przyczyną wczesnego Alzheimera?
Młoda kobieta pocieszająca starszą kobietę
Choroba Alzheimera – jak rozwija się demencja?
Zaburzenia i choroby słuchu - przyczyny, objawy i leczenie
Powiązane artykuły
Skala Norton - ocena stopnia odleżyn. Tabela skali
Skala Barthel - czym jest? Klasyfikacja pacjenta
Dalekowzroczność - na czym polega? Okulary dalekowidza
Ubytek słuchu - w decybelach, renta, odszkodowanie
Lek a suplement - czym się różnią?