Gdy zażywasz wiele leków w terapii długoterminowej

Czym jest zjawisko polipragmazji i jak go uniknąć, tłumaczy magister farmacji Anna Łątka.

Nie zażywaj leków, gdy są przeterminowane. Nie ma badań potwierdzających szkodliwość takich środków, ale o ich działaniu lepiej nie przekonywać się „na własnej skórze”. Leki takie mogą nie zadziałać w pełni bądź w ogóle, rośnie także ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Czytaj o tym, jak prawidłowo przechowywać leki

Stwórz listę swoich leków

Bardzo dobrze, jeśli masz spis wszystkich leków, które stale bierzesz. W ten sposób – jeśli korzystasz z porad wielu specjalistów – nie narażasz się na zjawisko „polipragmazji”, które oznacza stosowanie tych samych leków pod inną nazwą. Przez to może dojść do niebezpiecznych kumulacji substancji czynnych w twoim organizmie, co grozi przedawkowaniem i zintensyfikowaniem działań niepożądanych. Taka lista bardzo się również przydaje, gdy zdarzy się nagła hospitalizacja, by lekarze wiedzieli, czym byłeś leczony. Wtedy mogą zmienić leki i farmakologicznie „ustawić cię na nowo” bez niepotrzebnego powielania leków.

Masz prawo do informacji

Bardzo ważne, byś zawsze, wychodząc od lekarza, miał pewność, że wiesz, co i jak masz zażywać. Jeśli informacja od lekarza jest niekompletna, zawsze możesz poprosić o pomoc farmaceutę.

Dowiedz się więcej od specjalisty

Jeśli masz możliwość, odwiedź geriatrę. Lekarz ten przejrzy listę twoich leków i ewentualnie usunie z niej takie, których już nie potrzebujesz, albo zmieni je na inne, które będą miały np. mniej skutków ubocznych. Będzie także wiedział, która z dostępnych terapii jest najodpowiedniejsza dla twojego wieku.

Co robić z przeterminowanymi lekami?

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

17905
Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po suplementy wzmacniające organizm?

  W okresie wzmożonych zachorowań

  Po chorobie

  Suplementuję profilaktycznie cały rok

  Nie stosuję suplementów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!