Jak przechowywać leki

Prawidłowe przechowywanie leków umożliwia zachowanie ich właściwości, ułatwia też codzienne dawkowanie, a w skrajnych przypadkach może nawet uratować nam życie. Jak więc odpowiednio przechowywać leki?

By zachować prawidłowe właściwości leków, należy przechowywać je zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli na opakowaniu widnieje napis: „przechowywać w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza”, należy taki lek przechowywać w lodówce. To samo tyczy się szczepionek oraz leków w postaci zawiesiny (antybiotyki, nystatyna), gdy przed użyciem trzeba zmieszać proszek z wodą.

Zawsze pod ręką

Jeśli zażywasz codziennie swoje stałe leki, trzymaj je w domu w jednym miejscu, tak byś miał do nich łatwy dostęp. Jeśli jakiś medykament musisz zażywać również w ciągu dnia, to noś go ze sobą. Ułatwi ci to kasetka na leki, w której możesz je podzielić wg dawki i pory dnia. Jeśli nie przepadasz za kasetkami, leki możesz nosić w blistrach umieszczonych np. w saszetce lub osobnej kosmetyczce. Do takiej saszetki dobrze jest dołączyć spis twoich leków ze wskazówkami dotyczącymi dawkowania. Będzie to szczególnie przydatne, gdy trafisz nagle do lekarza lub szpitala – ratownicy lub lekarze będą od razu wiedzieli, jakie leki stosowałeś do tej pory.

Czytaj też: Termin ważności leków - data przydatności

Poproś o pomoc

Jeśli doskwiera ci słaby wzrok bądź cierpisz na drżenie rąk, poproś kogoś z rodziny lub opiekuna, by rozłożył ci leki zgodnie z zaleceniem lekarza do kasetki tygodniowej. Takie kasetki mają osobne przegródki na cztery pory dnia. Dzięki temu nie pominiesz żadnej dawki.

Pamiętaj także o poinformowaniu swoich bliskich o tym, jakie leki, w jakich dawkach i w jakich sytuacjach musisz zażywać.

Czytaj także o tym, co robić z lekami, które się przeterminowały

 

Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Recepty online - czym jest e-recepta i jak działa?
Lekarka trzyma w dłoni smartfon
Przeczytaj artykuł
Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz
Starszy mężczyzna w aptece
Przeczytaj artykuł
Seniorzy wydają mniej na leki – kontrola NIK
Starsza para z receptą i lekami
Powiązane artykuły
Magia świąt: przy wigilijnym stole
5 rzeczy, które chcesz wiedzieć w te Święta
Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena
Taboret pod prysznic - jakie krzesło czy siedzisko wybrać?