Jak przechowywać leki

Prawidłowe przechowywanie leków umożliwia zachowanie ich właściwości, ułatwia też codzienne dawkowanie, a w skrajnych przypadkach może nawet uratować nam życie. Jak więc odpowiednio przechowywać leki?

By zachować prawidłowe właściwości leków, należy przechowywać je zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli na opakowaniu widnieje napis: „przechowywać w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza”, należy taki lek przechowywać w lodówce. To samo tyczy się szczepionek oraz leków w postaci zawiesiny (antybiotyki, nystatyna), gdy przed użyciem trzeba zmieszać proszek z wodą.

Zawsze pod ręką

Jeśli zażywasz codziennie swoje stałe leki, trzymaj je w domu w jednym miejscu, tak byś miał do nich łatwy dostęp. Jeśli jakiś medykament musisz zażywać również w ciągu dnia, to noś go ze sobą. Ułatwi ci to kasetka na leki, w której możesz je podzielić wg dawki i pory dnia. Jeśli nie przepadasz za kasetkami, leki możesz nosić w blistrach umieszczonych np. w saszetce lub osobnej kosmetyczce. Do takiej saszetki dobrze jest dołączyć spis twoich leków ze wskazówkami dotyczącymi dawkowania. Będzie to szczególnie przydatne, gdy trafisz nagle do lekarza lub szpitala – ratownicy lub lekarze będą od razu wiedzieli, jakie leki stosowałeś do tej pory.

Czytaj też: Termin ważności leków - data przydatności

Poproś o pomoc

Jeśli doskwiera ci słaby wzrok bądź cierpisz na drżenie rąk, poproś kogoś z rodziny lub opiekuna, by rozłożył ci leki zgodnie z zaleceniem lekarza do kasetki tygodniowej. Takie kasetki mają osobne przegródki na cztery pory dnia. Dzięki temu nie pominiesz żadnej dawki.

Pamiętaj także o poinformowaniu swoich bliskich o tym, jakie leki, w jakich dawkach i w jakich sytuacjach musisz zażywać.

Czytaj także o tym, co robić z lekami, które się przeterminowały

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!