Co zyskasz oprócz możliwości obdarowywania bliskich niepowtarzalnymi prezentami oraz zabiciem czasu w ciemne popołudnia? Korzyści można by wymieniać bez liku i to niezależnie od tego, czy robisz na drutach, szydełkujesz czy tworzysz koronki lub hafty. Liczy się manualna twórczość z włóczką. Jakie daje ona efekty?
Korzyść 1 - relaks, relaks... i zdrowie!
To oczywiste dla każdego, kto oddaje się robótkom. W zupełnie innym nastroju można usiąść, w innym oderwać się od pracy - oczywiście z tendencją zwyżkową dla tego drugiego momentu. Dzierganie to idealny sposób na relaks, a ten kto się relaksuje, ma niższe tętno oraz ciśnienie. Obniża się poziom hormonu stresu, kortyzolu, a z tym wiąże się oszczędzanie naszego serca i całego układu krążenia.
Czytaj więcej w CafeSenior: Co to jest DIY? >>
Korzyść 2 - zachowanie bystrości umysłu
Myliłby się ktoś, kto uznałby dzierganie za monotonną, usypiającą robotę. Kto robi na drutach czy też szydełku, ten intensywnie myśli. Tu nie ma miejsca na chaos i improwizację, trzeba być zdyscyplinowanym i liczyć oraz pilnować regularności układu - w przeciwnym wypadku i włóczka, i cała robota pójdą na marne. Wydaje Ci się, że matematyka to Twoja słaba strona? Zacznij dziergać, arytmetyka sama się wbije w Twój umysł. Niepostrzeżenie, a zatem najprzyjemniej.
Korzyść 3 - zręczność manualna
Nawet jeżeli żyjesz w przekonaniu, że masz "dwie lewe" regularne dzierganie może Twe manualne zdolności mocno rozwinąć. Palce będą stale ćwiczyć, każdy z nich będzie pełnił swą własną rolę, niezależnie a zarazem we współpracy z całą resztą. Ruchy wykonywane przez palce muszą być często dość szybkie, co osiągniesz regularnym posiedzeniom z włóczką oraz tym, co pomaga Ci z niej tworzyć cuda. To nie tylko rozwój zdolności, to też cenne ćwiczenie w efekcie którego palce stają się elastyczne. To rzecz bezcenna zwłaszcza dla tych, którzy zmagają się z artretyzmem.
Korzyść 4 - szczuplejsza sylwetka
Jakim cudem, skoro to zajęcie manualne wykonywane w pozycji siedzącej? To proste: kto ma zajęte obydwie ręce robótką, ten nie je. Mało tego - kto ma umysł zajęty liczeniem oczek, pilnowaniem, czy przerobić lewe czy prawe, czy może już któreś zgubić, o jedzeniu nie myśli. Efekt? Niezajadanie się pomiędzy posiłkami, rzecz bezcenna dla zachowania smukłości sylwetki.
Korzyść 5 - oderwanie się od zmartwień dnia powszedniego
Siadasz z głową pełną złych myśli? Rzetelne poświęcenie jej uwagi (a inaczej się nie da!), pozwoli Ci na odlecenie myślami od problemów, co bez robótki mogło być trudne do osiągnięcia. Dzierganie może być więc czasem na spokojną medytację i czas odpoczynku od trosk powszedniego dnia - czy to nie łatwiejsze i zdrowsze niż szukanie pocieszenia w pudełku czekoladek albo w banalnym serialu?
Korzyść 6 - szansa na zachowanie lepszej pamięci
To potwierdziły badania i nie ma wątpliwości - pośród starszych osób, te oddające się robótkom, zachowują najlepszą pamięć oraz funkcje poznawcze mózgu. Prawda jest stara jak świat: mięsień niepoddawany regularnym ćwiczeniom traci sprawność. Umysł też trzeba ćwiczyć, a jego dyscyplinowanie i pobudzanie do działania, które towarzyszy dzierganiu, spełnia to zadanie idealnie.
Korzyść 7 - poczucie sprawstwa oraz celowości podjętych działań
Nie ma nic bardziej sprzyjającego starzeniu się niż poddanie się roli odstawionego na boczny tor. Kto tworzy, ten nie ma z tym problemu. Podjęte działania mają doprowadzić do osiągnięcia konkretnego, zadowalającego efektu, a ich kształt zależy od osoby tworzącej. Nie wahaj się podejmować wyzwań, daj się ponieść tworzeniu i pozwól sobie na cieszenie się finalną satysfakcją z osiągnięcia efektu. Choć w zasadzie z dużym prawdopodobieństwem nie poprzestaniesz na jednym dziele, przekonawszy się, jaką frajdą jest jego stwarzanie, moment spojrzenia na zakończoną robotę, zawsze będzie piękny.
Korzyść 8 - wzrost pewności siebie
Nawet jeżeli w życiu wiele razy osiągasz niezadowalające efekty i zmagasz się z poczuciem rozczarowania, tu masz szansę na nacieszenie się własnymi umiejętnościami. Obserwując efekty swych działań, zdobywając kolejne umiejętności i ciesząc się nowymi dziełami, widzisz, że dzięki Tobie na świecie zaistniało coś wartościowego. To Twoje dzieło, jedyne i niepowtarzalne, a przez to niezwykle cenne. Nic przecież nie równa się wartości ręcznej roboty. Teraz Ty taką wykonujesz - nie każdego stać na podjęcie wysiłku, jeszcze większej ilości ludzi trudniej jest sprostać jego kontynuowaniu i finalizacji.
Na co zatem czekać? Zima, jak żadna inna pora sprzyja dzierganiu - łap za włóczkę i do roboty: druty czy szydełko?
Czytaj więcej:
Fiitness mózgu - dyscyplina dla każdego z nas
Jajka na szydełku - ozdoby wielkanocne na szydełku krok po kroku
Bombki na szydełku - wzory, schematy, przygotowanie krok po kroku