Na czym polega badanie urodynamiczne i ile kosztuje?

Badanie urodynamiczne to badanie urologiczne, dzięki któremu można ocenić czas trwania oddawania moczu, ilość wypływającego moczu, ciśnienie we wnętrzu pęcherza moczowego i odbytnicy oraz napięcie mięśni zwieraczy. Wiedza pozyskana w czasie urodynamiki pozwala na wprowadzenie ukierunkowanego na dane schorzenie leczenia.
Fotel ginekologiczny
Źródło: 123rf
Spis treści

Co to jest badanie urodynamiczne?

Badanie urodynamiczne to rodzaj badania stosowanego w urologii, zmierzającego do odnalezienia przyczyny występowania patologicznych stanów i schorzeń, takich jak nietrzymanie moczu. Chodzi o dokładną ocenę funkcjonowania pęcherza moczowego i cewki moczowej, by wprowadzić u pacjenta odpowiednie leczenie. A jeszcze dokładniej w trakcie tego zabiegu mierzy się czas trwania mikcji, ilość wydalonego moczu, wysokość ciśnienia w środku pęcherza moczowego i odbytnicy oraz napięcie mięśni zwieraczy.
Zanim lekarz zleci wykonanie badania urodynamicznego, należy m.in. szczegółowo zbadać mocz pacjenta, czy zrobić USG dolnych dróg moczowych. Wówczas medyk będzie miał pełen obraz sytuacji.
Urodynamika jest przeprowadzana w następujących sytuacjach i stanach zdrowotnych:

Do badania urodynamicznego nie powinny podchodzić osoby z infekcją dróg moczowych oraz kobiety w czasie menstruacji.

Na czym polega badanie urodynamiczne?

Aby zrealizować to badanie pacjent musi usiąść w specjalnym fotelu urologiczno-ginekologicznym rozebrany od pasa w dół.
Ten rodzaj testu polega na wprowadzeniu dwóch cewników: pierwszego do cewki moczowej, drugiego – do odbytu. Natomiast do mięśni zwieraczy przymocowuje się elektrody igłowe. Wykonuje się to po uprzednim znieczuleniu tych stref specjalnym żelem. Potem pacjent oddaje mocz do specjalnego pojemnika, tzw. uroflowmetru, którego zadaniem jest zmierzenie ilości i szybkości mikcji. Ten etap badania to uroflometria. Kolejną fazę stanowi test cystometryczny oceniający czynność pęcherza w czasie zbierania się w nim moczu. Następny rozdział polega na mierzeniu ciśnienia w miejscu wycieku moczu, dzięki czemu można ustalić wydolność zwieraczy. Innym etapem urodynamiki jest elektromiografia, która pozwala zobrazować ewentualne uszkodzenia neurologiczne oraz poziom aktywności mięśni i nerwów znajdujących się w okolicy krocza.
Po przeprowadzeniu tego badania pacjent może odczuwać pewien dyskomfort podczas oddawania moczu, a nawet pieczenie lub niewielki ból. Można wówczas zastosować ciepłe kompresy na cewkę moczową lub ciepłe kąpiele. Jednak dolegliwości te powinny ustąpić po kilku godzinach. Jeśli powyższe objawy nie miną, a nawet nasilą się, należy zgłosić się do lekarza.

Badanie urodynamiczne – jak się przygotować?

Dzień przed zabiegiem urodynamicznym należy wykonać lewatywę (alternatywnie można użyć doodbytniczego czopka glicerynowego), by opróżnić kiszkę stolcową. Posiłki i napoje spożywane tego dnia powinny być lekkie. Śniadanie zjedzone w dniu zabiegu przed badaniem także powinno być lekkostrawne, należy przy tym wypić co najmniej 0,5 litra wody. Przed posileniem się należy się wypróżnić. Na samo badanie należy dotrzeć z pełnym pęcherzem. Osoby, które mają problem z kontrolowanym trzymaniem moczu powinny dotrzeć na badanie z zapasem płynów i na bieżąco je uzupełniać.
Osoby, które przyjmują leki o działaniu moczopędnym, powinny je odstawić na tydzień przed terminem badania.
Aby lekarz przeprowadzający badanie miał pełen obraz sytuacji, w jakiej znajduje się chory, należy przynieść ze sobą wszystkie wyniki badań urologicznych i ultrasonograficznych dotyczących dolnych dróg moczowych, itp.

Ile kosztuje badanie urodynamiczne?

Jeśli lekarz zaleci przeprowadzenie tej analizy, należy niezwłocznie wykonać badanie urodynamiczne. Cena tej diagnozy waha się między 300 a 400 zł, jeśli wykona się ją prywatnie. Jeśli pacjent jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia, może ubiegać się o refundację kosztów poniesionych na to badanie.
Badanie trwa około 1-1,5 godziny.

Czy badanie urodynamiczne  boli?

Ból występuje rzadko, badani bardziej mogą odczuwać nieprzyjemne wrażenie ingerencji ciała obcego do cewki moczowej i odbytu, wtedy gdy cewniki umieszczane są w cewce moczowej i odbytnicy. To uczucie zazwyczaj przemija. Ponadto pacjentom podaje się miejscowe znieczulenie, co również powinno złagodzić nieprzyjemne doznania.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 


Zobacz jeszcze:

 

Więcej z kategorii Badania
Zdrowie to nie żarty! Zadbaj o regularne badania
Badania endoskopowe przewodu pokarmowego i w urologii
Lekarz wykonuje badanie endoskopowe
Kiedy powinieneś odwiedzić laryngologa?
Powiązane artykuły
Pacjenci u lekarza rodzinnego
Zmiana lekarza rodzinnego: jak często i w jaki sposób?
Lekarz wykonuje badanie na osteoporozę
Badanie na osteoporozę – gdzie zrobić i jak wygląda?
Co zabrać do szpitala na badania lub zabieg?
Senior w czasie wizyty u androloga
Androlog - czym się zajmuje? Jak wygląda wizyta?
Ile jest ważne skierowanie na badanie krwi?