7 sposobów na mniejsze koszty ogrzewania

Spis treści

Zima powoli odpuszcza, ale sezon grzewczy wciąż w pełni. Przerażają Cię koszty ogrzewania? Jak obniżyć rachunki, gdy noce są zimne, a Ty masz w pamięci kapryśne wiosny ostatnich lat?


Budynek ocieplony, okna nowe i niewątpliwie szczelne, a mimo tego nie ma mocnych: gdy mrozi, trzeba grzać. Jak sprawić, by kosztowało to mniej? Warto uwzględnić dodatkowe ulepszenia i najprostsze, sprawdzone od lat patenty - zima w naszym kraju była przecież kiedyś jeszcze surowsza. Co zatem warto zrobić?

Nie grzej bez potrzeby


Rzadko kiedy się zdarza, by w każdym pomieszczeniu konieczny był silnie nagrzany kaloryfer. Często przecież przemieszczamy się po mieszkaniu, pozostawiając na długie godziny niepotrzebnie ogrzewane w tym czasie pokoje. Jeżeli posiadasz osobną sypialnię, będzie nawet zdrowej i lepiej dla Twojego snu, jeżeli nie nagrzejesz jej do zbyt wysokiej temperatury.

Na pewno nie jest ona jedynym pomieszczeniem, w którym możesz śmiało skręcić termostat kaloryfera, bez obaw o wyziębienie - choćby kuchnia łatwo nagrzeje się, gdy będziesz w niej szykować ciepły posiłek albo gotować wodę. W oczywisty sposób można też skręcić kaloryfery choćby na noc, gdy kładziemy się spać. O oszczędzaniu w czasie nieobecności w mieszkaniu pisać nie będziemy - to przecież oczywiste.

Czytaj więcej: Oszczędny senior - jak nie wyrzucać jedzenia? >>

 

 

Nie blokuj ciepła!


Kaloryfery rzadko bywają piękne, prawda. Kształt wyrafinowanego dzieła sztuki nowoczesnej jest dla nich nieosiągalny - są zbyt powszechne. Ale mimo to sprawdź, czy nie maskujesz ich za bardzo. Bardzo możliwe, że stół czy zbyt blisko ustawione krzesła albo kanapa, nie dopuszczają do właściwego obiegu ciepła w pomieszczeniu. Stwierdzono, że w ten sposób możesz się pozbawić nawet 20% ciepła emitowanego przez kaloryfery! Zrezygnuj zatem i z suszarek na bieliznę oraz z kociego leżaczka. Kot wygrzeje się na Twych kolanach, dzięki czemu i Ty skorzystasz, a pranie  najszybciej wyschnie, jeżeli zawiesisz je wysoko nad wanną.

 

Ciemno? Zasłoń okna


Tak, warto. Ogrzewające światło słoneczne jest zimą serwowane w czasie na tyle krótkim, że już po południu robi się ciemno. Nie wahaj się wtedy i jak najszybciej zaciągnij zasłony. Upajanie się widokiem rozświetlonego światłami miasta nie jest warte tracenia ciepła, a ono nie ucieknie tak bardzo przez okna, jeżeli będą one zasłonięte roletą, zasłoną czy choćby firankami. Uwaga! Zadbaj o właściwą długość zasłonek. Jeżeli będą one przykrywać znajdujący się pod parapetem kaloryfer, więcej będzie z nich szkody niż pożytku.

Czytaj więcej: Oszczędny senior - jak zużywać mniej wody? >>

 

 

Zamontuj za grzejnikiem specjalny ekran


Czym jest ekran zagrzejnikowy? To bardzo pożyteczny, a stanowczo zbyt mało spopularyzowany sposób na zaoszczędzenie ciepła. Przylepiając na ścianie za kaloryferem ten kawałek maty izolującej i odbijającej ciepło, ograniczysz straty energii w mieszkaniu nawet o 5%. Pomysł warto rozważyć tym bardziej, że spory asortyment ekranów na rynku, pozwala na wybranie takiego, który będzie dla nas akceptowalny cenowo,a montaż tej niewątpliwej bariery dla ciepła, jest naprawdę nieskomplikowany.

 

 

 

Wietrz krótko, ale często


Niewątpliwym ułatwieniem dla zaoszczędzenia ciepła w naszym domu będzie odpowiedni sposób wietrzenia. Jeżeli do tej pory Twoim zwyczajem było długie wietrzenie pomieszczeń lub zostawianie tzw. rozszczelnienia, porzuć to na rzecz częstszego wietrzenia w krótkich turach. Koniecznie pamiętaj o tym, by podczas wietrzenia skręcić termostat kaloryfera na minimum. Jednoczesne wietrzenie i grzanie to patentowany sposób na utratę cennej energii oraz pieniędzy.

Czytaj więcej: Oszczędny senior - wina nie wylewać >>

 

 

Przyjrzyj się uszczelkom


Dokładnie obejrzyj i okna, i drzwi wejściowe do Twego mieszkania. Jak stan uszczelek? Być może wymagają wymiany. Nie wahaj się, by to zrobić, ale poczekaj na mniej zimny dzień. Wymiana uszczelek podczas mrozów może spowodować ich niewłaściwe umocowanie, a co za tym idzie - zamiast oszczędności - dodatkowe koszty oraz dalsze straty cennego ciepła.

 

 

Masz własne c.o.? Sprawdź stan kotła, wymień wodę!


Instalacja grzewcza zanieczyszcza się, a w efekcie zamula, co też może być przyczyną zmniejszonej efektywności grzania, a w konsekwencji większymi kosztami ogrzewania. Jeżeli chcesz tego uniknąć, dokonaj przeglądu kotła. W razie konieczności zleć przepłukanie instalacji. Na efekty nie będziesz długo czekać - to się opłaci.

 

 

 

 

Więcej z kategorii Oszczędzanie
Przedawnienie długu - kredytu, u komornika, czynszu
Jak łapać deszczówkę?
Karta kredytowa do kredytu hipotecznego - czy to się opłaca?
Karta kredytowa
Powiązane artykuły
Wózek inwalidzki - dofinansowanie z PFRON i NFZ. Zasady
Dofinansowanie do okularów - z NFZ, od pracodawcy. Zasady
Odwrócona hipoteka - czym jest i czy się opłaca?
Darmowe leki dla seniorów - informator
Kredyt hipoteczny dla emeryta. Pożyczka dla seniora