Oszczędny senior: Jak zużywać mniej wody?

Kwestia wydaje się banalna. Oczywiście wody możemy nie puszczać w trakcie mycia zębów. Brać prysznic zamiast kąpieli. Na kranach zamontować perlatory. To są ważne kroki, które pozwolą nam na zaoszczędzenie wody. Ale nie wszystkie! Nawet jeżeli postępujemy zgodnie z wymienionymi wskazówkami, może okazać się, że spuszczamy w kanał aż 125 litrów wody... dziennie! Jak tego uniknąć? Czas nauczyć się korzystać z tzw. szarej wody.
Spis treści

Szara woda? Co to takiego? To właśnie ta woda, którą najczęściej spuszczamy w kanał uznając, że już ją wykorzystaliśmy. Może i skorzystaliśmy z niej, ale czy do końca? Umówmy się: szarej wody nie możemy wypić. Ale już spłukać toaletę? Umyć podłogę? Dlaczego nie?
 

Jak pozyskiwać szarą wodę w łazience?

W nowoczesnych domach przyjaznych naturze bywają zamontowane całe instalacje umożliwiające wykorzystywanie wody do końca. Ale kto z nas taką dysponuje? Musimy radzić sobie inaczej. Można np. brać prysznic stojąc w miednicy. Woda, której używamy do mycia nie spływa, a zbiera się w misce i tak zbieramy zapas, dzięki któremu przestaniemy krystalicznie czystą wodą spłukiwać toaletę. Podobnie posłużyć nam może woda z prania - wystarczy, że włożymy wąż pralki do miednicy i złapiemy wodę po płukaniu.

Czytaj więcej tekstów z cyklu Oszczędny Senior: Wina nie wylewać

Jak pozyskiwać szarą wodę w kuchni?

Powiedzmy to sobie - tu nieustannie używamy wody i co chwila ją wylewamy. Wystarczy sprawdzić, jak można ją wykorzystać, by odzwyczaić się od tej rozrzutności.


  • Woda po gotowaniu ziemniaków - nie tylko do toalety! Spróbujmy umyć nią dłonie, a zdziwimy się, jak świetną zyskają kondycję.
  • Woda po jajkach - odwdzięczą się nam za nią nasze rośliny. Tak, to naprawdę im służy!
  • Woda po gotowaniu mięsa lub kiełbasy? Żurek? Bigos? Nie tylko nie stracą, ale skorzystają!
  • Woda z kiszonych ogórków - wykorzystajmy ją do barszczu. Będzie pyszny.
  • Woda po gotowaniu warzyw? Oczywiście będzie to pyszny wywar na zupę. Korzystajmy!

Patent jest prosty: powstrzymujmy się przed odruchowym odlaniem wody do zlewu.

Czytaj więcej tekstów z cyklu "Oszczędny senior": Jak nie wyrzucać jedzenia?

Jak jeszcze możemy zaoszczędzić wodę zwykle wylewaną w kuchni?

  • Potrzebujemy wody ciepłej i odkręcamy kran? Leci zimna? Nie dajmy jej spływać - łapmy, to przecież czysta woda pitna!
  • Nie pozwalajmy wodzie wyparowywać - zawsze używajmy pokrywek, na czym skorzysta i smak potraw.
  • Nie myjmy naczyń pod bieżącą wodą, a w misce - wodę z niej użyjemy jeszcze do spłukania toalety.
  • By rozmrozić żywność, wyciągajmy ją wcześniej zamiast płukać gorącą wodą.
  • Jeżeli posiadamy zmywarkę, nie płuczmy naczyń przez włożeniem do niej - wykorzystanie funkcji spłukiwania w zmywarce stanowczo bardziej się opłaci.

Co możemy zyskać wykorzystując szarą wodę?

Dwukrotne wykorzystanie wody zmniejsza zapotrzebowanie na wodę pitną i powstawanie ścieków o 30%! Jeżeli chcemy odciążyć budżet domowy i przestać wylewać wodę nie do końca wykorzystaną, odkryjmy naszą wodę. To sposób na oszczędzanie mniej znany, ale nie mniej znaczący. Szkoda lać wodę bez sensu - zacznijmy to zauważać.