Żeby myśleć, trzeba grać! Gry komputerowe dla seniorów

Gry komputerowe przestają być rozrywką zarezerwowaną wyłącznie dla młodych. Dawniej do codziennego treningu umysłu osoby starsze wykorzystywały krzyżówki czy rebusy - dziś również i dla seniora nadeszła era komputera!
Spis treści

Senior w wirtualnym świecie

Wierząc statystykom, za kilka lat co dziesiąta gra będzie kupowana właśnie przez seniora. Starzejące się społeczeństwo stoi przed wielkim wyzwaniem sprawnego funkcjonowania.
Z wiekiem bowiem tracimy pamięć i zdolność koncentracji. Wychodząc na przeciw temu zjawisku, coraz częściej mówi się o powstawaniu nowych gier komputerowych, które mają rozwijać zdolności intelektualne seniorów.
Seniorzy to bardzo wymagająca grupa odbiorców, dlatego producenci gier muszą dostosować swój produkt zarówno do ich oczekiwań, jak i możliwości. Sekret zapewne tkwi w poznaniu ich potrzeb. Gry nie mogą być zbyt skomplikowane. Nie powinny też skupiać się na efektach wizualnych, a na praktyczności i, co najważniejsze, na czerpaniu radości z grania.

Nie pogrywaj z seniorem

Producenci gier widzą w osobach starszych dobrych klientów, gdyż Ci często w znacznie mniejszym stopniu znają się na komputerach, co za tym idzie - będą kupowały oryginalne produkty. Pytanie tylko - na ile ta grupa jest zainteresowana wirtualną zabawą. Należy pamiętać także o tym, że gra dla seniora często może wymagać jeszcze większego nakładu pracy, gdyż przekonanie go do tego typu rozrywki jest znacznie trudniejsze.

Graj i wygrywaj z demencją

Na liście gier, które doskonale ćwiczą nasz mózg i pozwalają walczyć z demencją, “Brain Age” to zdecydowany numer jeden. Gracz musi szybko i dokładnie rozwiązywać łamigłówki i zadania. Dokonuje tego za pomocą niewielkiego wskaźnika, co poprawia jego zdolności manualne. Gra opiera się na wykonywaniu zadań matematycznych, rysowaniu czy czytaniu na głos. Po zakończeniu zadania określony zostaje wiek umysłowy grającego. Badania naukowe udowodniły, iż taka formuła gry korzystnie wpływa na ogólną kondycję starszych, poprawia ich koncentrację i opóźnia procesy starzenia się mózgu.

Grać każdy może…

Stare sposoby na trening umysłu, jak krzyżówki czy gry planszowe nigdy nie odejdą w niepamięć, lecz dziś mają poważną konkurencję. Czy perspektywa tego alternatywnego sposobu rozrywki przekona seniorów do komputera? No bo przecież grać każdy może… a seniorzy z pewnością nie grają gorzej. Do zobaczenia w wirtualnym świecie!

Czytaj też:

 

Więcej z kategorii Komputer
Jaki powinien być idealny komputer dla seniora?
Seniorzy uczą dzieci programowania!
Buki, fony, topy...
Powiązane artykuły
MacBook
Pierwszy MacBook – jak wybrać laptop marki Apple?
Serwis komputerowy - Regulserwis.pl
Koniec z małymi literkami! Jak powiększyć tekst w Internecie?
Nowe technologie dają seniorom… szczęście!
Jak wybrać laptop dla seniora