Buki, fony, topy...

Czym się różni palmtop od laptopa, notebook od netbooka, smartfon od tabletu?

Do powszechnego użytku wchodzą wciąż nowe urządzenia i narzędzia, a wraz z nimi do słownika języka polskiego trafiają angielskie określenia, których znaczenie dla wielu osób nie jest jasne. Podpowiadamy, "kto jest kim" – lub raczej "co jest czym" - na elektronicznym rynku.

Warto pamiętać, że wspomniane pojęcia są często bardzo umowne, pojmowane intuicyjnie, a granice między poszczególnymi rodzajami urządzeń – płynne. Z kolei niektóre określenia to jedynie upowszechnione nazwy produktów konkretnych firm, a nie oznaczenia odrębnych rodzajów urządzeń.

LAPTOP. To przenośna wersja komputera, wyglądająca jak dwie połączone ze sobą tablice, które można składać i rozkładać (otwierać i zamykać – jak złożoną na pół kartkę papieru). W jednym urządzeniu zawarte są wszystkie podzespoły, ekran, klawiatura. Może ono działać także bez zasilania zewnętrznego (ma wewnętrzne akumulatory). Laptopy z reguły ważą od 1 do 4 kg, a przekątna ich ekranów wynosi od 11 do 21 cali (najczęściej 15-17 cali).

NOTEBOOK. Pierwotnie miał być mniejszą (format A4) wersją laptopa o nieco słabszych parametrach. Dziś pojęcia notebook i laptop uważa się za synonimy.

NETBOOK. Mniejszy (ekran do 11-12 cali) i lżejszy od laptopa, posiadający zmniejszoną klawiaturę, służący głównie do przeglądania internetu i prac biurowych.

NETTOP. Mniejsza wersja komputera stacjonarnego, przeznaczona do wykonywania podstawowych zadań (np. przeglądania internetu).

ULTRABOOK. Nowy typ urządzeń firmy Intel – z założenia bardzo lekkich i bardzo cienkich (do 21 mm), ale bardzo szybkich i o długiej żywotności akumulatorów.

PALMTOP. Komputer kieszonkowy (dosłownie) z ekranem dotykowym lub miniaturową klawiaturą (obsługuje się go za pomocą rysika).

TABLET. Przypominający cienką tabliczkę komputer, większy od palmtopa, mający stosunkowo duży (z reguły 7-10 cali) ekran dotykowy (ma jedynie klawiaturę wirtualną). Dzięki wykorzystaniu łączności bezprzewodowej może też pełnić niektóre funkcje przypisane telefonom komórkowym.

SMARTFON. Niewielkich rozmiarów urządzenie będące połączeniem telefonu komórkowego z komputerem kieszonkowym (w grę wchodzi m.in. przeglądanie internetu, obsługa poczty elektronicznej).

IPHONE (dokładnie: iPhone). Smartfon firmy Apple.

IPAD (dokładnie: iPad). Tablet firmy Apple.

IPOD (dokładnie: iPod). Przenośny odtwarzacz multimedialny firmy Apple. Najnowsze wersje takiego odtwarzacza pełnią już także funkcję palmtopa.

E-BOOK. Książka zapisana w postaci elektronicznej, którą można odczytać np. w komputerze lub w czytniku książek elektronicznych. Potocznie jako e-booki określa się niekiedy także czytniki, zaopatrzone w wyświetlacz, które mogą służyć również do odsłuchiwania książek (tzw. audiobooków – zapisów dźwiękowych czytanych przez lektorów książek) oraz odczytywania innych plików tekstowych.

 
Więcej z kategorii Nowe technologie
Przeczytaj artykuł
Nowe technologie dają seniorom… szczęście!
Przeczytaj artykuł
Seniorzy uczą dzieci programowania!
Przeczytaj artykuł
Dlaczego „nowe technologie” to korzyści?
Powiązane artykuły
Nauka języków obcych. Darmowe kursy online i przydatne materiały
Koniec z małymi literkami! Jak powiększyć tekst w Internecie?
MacBook
Pierwszy MacBook – jak wybrać laptop marki Apple?
Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online