Buki, fony, topy...

Czym się różni palmtop od laptopa, notebook od netbooka, smartfon od tabletu?

Do powszechnego użytku wchodzą wciąż nowe urządzenia i narzędzia, a wraz z nimi do słownika języka polskiego trafiają angielskie określenia, których znaczenie dla wielu osób nie jest jasne. Podpowiadamy, "kto jest kim" – lub raczej "co jest czym" - na elektronicznym rynku.

Warto pamiętać, że wspomniane pojęcia są często bardzo umowne, pojmowane intuicyjnie, a granice między poszczególnymi rodzajami urządzeń – płynne. Z kolei niektóre określenia to jedynie upowszechnione nazwy produktów konkretnych firm, a nie oznaczenia odrębnych rodzajów urządzeń.

LAPTOP. To przenośna wersja komputera, wyglądająca jak dwie połączone ze sobą tablice, które można składać i rozkładać (otwierać i zamykać – jak złożoną na pół kartkę papieru). W jednym urządzeniu zawarte są wszystkie podzespoły, ekran, klawiatura. Może ono działać także bez zasilania zewnętrznego (ma wewnętrzne akumulatory). Laptopy z reguły ważą od 1 do 4 kg, a przekątna ich ekranów wynosi od 11 do 21 cali (najczęściej 15-17 cali).

NOTEBOOK. Pierwotnie miał być mniejszą (format A4) wersją laptopa o nieco słabszych parametrach. Dziś pojęcia notebook i laptop uważa się za synonimy.

NETBOOK. Mniejszy (ekran do 11-12 cali) i lżejszy od laptopa, posiadający zmniejszoną klawiaturę, służący głównie do przeglądania internetu i prac biurowych.

NETTOP. Mniejsza wersja komputera stacjonarnego, przeznaczona do wykonywania podstawowych zadań (np. przeglądania internetu).

ULTRABOOK. Nowy typ urządzeń firmy Intel – z założenia bardzo lekkich i bardzo cienkich (do 21 mm), ale bardzo szybkich i o długiej żywotności akumulatorów.

PALMTOP. Komputer kieszonkowy (dosłownie) z ekranem dotykowym lub miniaturową klawiaturą (obsługuje się go za pomocą rysika).

TABLET. Przypominający cienką tabliczkę komputer, większy od palmtopa, mający stosunkowo duży (z reguły 7-10 cali) ekran dotykowy (ma jedynie klawiaturę wirtualną). Dzięki wykorzystaniu łączności bezprzewodowej może też pełnić niektóre funkcje przypisane telefonom komórkowym.

SMARTFON. Niewielkich rozmiarów urządzenie będące połączeniem telefonu komórkowego z komputerem kieszonkowym (w grę wchodzi m.in. przeglądanie internetu, obsługa poczty elektronicznej).

IPHONE (dokładnie: iPhone). Smartfon firmy Apple.

IPAD (dokładnie: iPad). Tablet firmy Apple.

IPOD (dokładnie: iPod). Przenośny odtwarzacz multimedialny firmy Apple. Najnowsze wersje takiego odtwarzacza pełnią już także funkcję palmtopa.

E-BOOK. Książka zapisana w postaci elektronicznej, którą można odczytać np. w komputerze lub w czytniku książek elektronicznych. Potocznie jako e-booki określa się niekiedy także czytniki, zaopatrzone w wyświetlacz, które mogą służyć również do odsłuchiwania książek (tzw. audiobooków – zapisów dźwiękowych czytanych przez lektorów książek) oraz odczytywania innych plików tekstowych.

 
Więcej z kategorii Komputer
Pierwszy MacBook – jak wybrać laptop marki Apple?
MacBook
Jaki powinien być idealny komputer dla seniora?
Buki, fony, topy...
Powiązane artykuły
Żeby myśleć, trzeba grać! Gry komputerowe dla seniorów
Serwis komputerowy - Regulserwis.pl
Koniec z małymi literkami! Jak powiększyć tekst w Internecie?
Nowe technologie dają seniorom… szczęście!
Starszak, czyli „lepszy senior"