Wykorzystuj swój czas! 10 motywujących wskazówek

Straconego czasu już nie odzyskamy. W tej chwili jednak decydujemy, jak wykorzystamy ten przed nami. Jak zmotywować się do działania? 10 motywujących wskazówek psycholog Pauliny Owsińskiej.
Spis treści

O tym, jak czasem trudno zmotywować się do czegokolwiek, można by opowiadać godzinami. Problemy związane z przystąpieniem do działania dotyczą wszystkich, bez względu na wiek. Tracimy przez nie ogrom czasu i mnóstwo szans. Tych zmarnowanych już odzyskać się nie da, ale do uratowania jest jeszcze to wszystko, co przed nami. Bezzwłoczne przystępowanie do działania to również jasna wskazówka dla wnuków, jak dobrze wykorzystywać swój czas.

Czytaj więcej: Cechy charakteru człowieka - jak zmieniają się z wiekiem?


Jak zatem nie dać się skusić bezczynności i jasno świecić przykładem? Poniżej garść wskazówek:

1. Pozytywne formułowanie myśli

Formułuj myśli w pozytywny sposób. Unikaj słowa „nie” i koncentruj się na tym, czego chcesz, a nie na tym, czego nie. Bardziej motywuje myśl „Będę chodził na półgodzinne spacery każdego wieczoru” niż „Nie będę siedział przed telewizorem”.

2. Porządek w domu - porządek w głowie

Zrób porządek w swoim otoczeniu. Środowisko, w którym przebywamy, wpływa na nasze samopoczucie, to nie ulega wątpliwości. Porządek w domu oznacza porządek w głowie. Nie musząc użerać się z bałaganem, szybciej można przystąpić do działania.

3. Hierarchia celów

Osiągaj cele po kolei, stwórz hierarchię, rozplanuj w czasie. Nie da się robić miliona rzeczy na raz, a tylko właściwe ich wypunktowanie i realizowanie w określonym porządku może nas uratować.

4. Inspiracja w innych ludziach

Poznawaj historie tych, którzy dzięki swojej motywacji osiągnęli coś wartościowego. Czytaj biografie, oglądaj filmy, wybieraj się z wnukiem na spotkania ze znanymi ludźmi. Ich pasja i determinacja w jej realizowaniu jest najlepszym dowodem na to, że warto się starać.

Uśmiech, dziadek, pozytywny, starszy pan

5. Nagrody

Nagradzaj się nawet za najdrobniejsze sukcesy. Zresztą, może bardzo szybko okaże się, że samo działanie stanowi dla Ciebie już wystarczająca nagrodę.

6. Publiczne zobowiązanie

Zobowiązuj się publicznie. Jeśli przypuszczasz, że możesz szybko zrezygnować z postawionego sobie celu, powiedz o planie jego osiągnięcia innym. Możesz nawet poprosić wnuka, żeby Cię na bieżąco sprawdzał. W zamian Ty możesz go motywować w jego działaniach. Taki duet będzie bardzo owocny i pozwoli umocnić Wasze więzi.

7. Dziennik sukcesów

Prowadź dziennik sukcesów. Notuj wszystko, co udało Ci się zrobić. W chwilach zwątpienia w sens swoich działań, one przywrócą Ci wiarę we własne siły.

8. Otoczenie się motywującymi ludźmi

Otaczaj się radosnymi ludźmi, którzy będą wzmacniać Twoją wiarę w siebie. Wiecznie niezadowolone marudy odbiorą Ci energię i przekonanie o własnej skuteczności. Kiedy tylko możesz, przebywaj w towarzystwie uśmiechniętych osób, które potrafią czerpać z życia pełnymi garściami.

9. Nauka na błędach

Ucz się na błędach. Błądzić wszak jest rzeczą ludzką, jak mówił Seneka Starszy. Nie traktuj ich jako porażki, ale jak cenną naukę na przyszłość. Znajomość swoich słabych stron zawsze przybliża nas do sukcesu. Ponadto, akceptując swoje słabości, dajesz innym jasny komunikat, że ich osobiste upadki nie dyskredytują ich w Twoich oczach. Dla dorastających wnucząt to niezwykle cenna informacja.

10. Motywujące hasła

Umieszczaj motywujące hasła w widocznych miejscach. Mogą to być cytaty, powiedzenia, krótkie hasła. W notatniku, na lodówce, w kalendarzu, w telefonie, na pulpicie komputera. Ciągle szukaj nowych, wymieniaj się nimi z innymi, stwórz sobie bazę takich motywatorów.

Warto pamiętać, że bycie seniorem oznacza – przede wszystkim – bycie drogowskazem dla młodego pokolenia. To ono jest najbaczniejszym obserwatorem, które od starszych uczy się życia. I właśnie ta świadomość powinna motywować do działania najbardziej.

 

Więcej z kategorii Psychologia
Tydzień życzliwości – zrób coś miłego!
Objawy demencji starczej, etapy choroby i opieka
Kobieta z demencją starczą
Jak mądrze udzielać rad?
Powiązane artykuły
Gerontologia - przyczyny i procesy starzenia się
Sen o zmarłej osobie - co może oznaczać taki sen?
Kiedy senior naprawdę staje się seniorem?
Jak sobie radzić z poczuciem bycia niepotrzebnym?
Rozwód po 50-tce. Dlaczego seniorzy się rozwodzą?