Wrocław: Seniorki tworzą piękne stroje

Aktywne seniorki, które we Wrocławskim Centrum Seniora biorą udział w projekcie "Rekonstrukcje sukien dawnych", 31 marca spotkały się, by podsumować ostatnie warsztaty i podziwiać ich efekty.
Spis treści

Krój i szyj!

31 marca w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, odbyły się warsztaty z rękodzieła, cykliczne cotygodniowe zajęcia prowadzone w ramach Akademii Rozwoju Seniora – długofalowego edukacyjnego projektu Wrocławskiego Centrum Seniora, przez grupę aktywnych seniorek – pomysłodawczyń i realizatorek projektu „Rekonstrukcje sukien dawnych”, który to wyrósł na bazie kilkuletnich działań tychże pań, prowadzonych do tej pory pod nazwą „Krój i szyj”. Warsztaty prowadzone są zazwyczaj przez członkinie grupy, które wzajemnie przekazują sobie wiedzę z poszczególnych artystycznych tematów, do których starannie się przygotowują i profesjonalnie przeprowadzają zajęcia.

Poniedziałkowe warsztaty seniorek

Poniedziałkowe warsztaty stanowiły podsumowanie kilku spotkań dotyczących szycia i własnoręcznego wyrobu przez uczestniczki kamizelek oraz mitenek, przepięknych rękawiczek wykonanych misternie na szydełku lub uszytych z delikatnych koronek. Projekty panie wykonały na bazie sugestii stylistki mody – pani Krystyny Bałakier.

Zgodnie z poradami faworytki seniorek w świecie współczesnej mody dla kobiet 50+, panie uszyły eleganckie, tuszujące krągłości kamizelki. Efekt końcowy ich pomysłowości i żmudnej pracy zaprezentowały podczas mini sesji fotograficznej w trakcie warsztatów odbywających się w ostatni dzień marca.

Oprócz dodatku w postaci dobrego humoru, uśmiechu i elegancji podczas pozowania, kilka pań zaprezentowało się także w wykonanych przez siebie spódnicach, szmizjerkach i oryginalnych paskach wykonanych z tej samej tkaniny.

Niesamowity zapał seniorek

Ale to jeszcze nie wszystko! Panie zainspirowane tą tematyką tworzą dalej. Powstają zatem kolejne projekty kamizelek i mitenek, zarówno z tkanin, jak i na drutach i szydełku. Warto zwrócić również uwagę nie tylko na pomysłowość i zapał seniorek, ale również talent do wyszukiwania tanich materiałów, dostosowanych do przysłowiowej „kieszeni seniora”. Panie, jak same przyznają, chciały pokazać, że „chomikując resztki, można je z powodzeniem wykorzystać, tworząc fajny ciuszek”.

Zaangażowanie sekcji Rekonstrukcje sukien dawnych nie ma końca, a inspiracje i sugestie osób prowadzących warsztaty, a także autorytetów pań w świecie mody i rękodzieła, są wdrażane w życie oraz prezentowane i noszone przez nie w stosownych sytuacjach. Panie planują wykorzystać na uszytych kreacjach aplikacje. Inspiracją ku temu stały się urocze przyozdobienia na strojach kukiełek, które seniorki miały okazję zobaczyć podczas wernisażu w CK Zamek w Leśnicy „Cudze oblicza”, według projektów nieżyjącej artystki - Jadwigi Mydlarskiej-Kowal.

Kreatywność pań wraz z pojawieniem się wiosny kwitnie coraz bardziej. Ich działania wpisują się zdecydowanie w myśl przewodnią Akademii Rozwoju Seniora, związaną z edukacją społeczną poprzez realizację działań z różnych dyscyplin, prowadzących do samorealizacji i doskonalenia swych pasji, a często podejmowania nowych.

Zaproszenie do udziału

Wrocławskie Centrum Seniora gratuluje seniorkom zapału, talentu, pomysłów, jak i odwagi do ich realizacji i kontynuacji. W ich imieniu zaprasza także wszystkie chętne panie do współpracy i działania na rękodzielniczym polu. Panie z chęcią przyjmą nowe uczestniczki.

Wszystkie warsztaty odbywają się we Wrocławskim Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim 6, w sali 23. Zapisy przyjmuje: Ewa Landsberg, tel. 604 26 26 35

 

 

Źródło: Joanna Ryłko, Wrocławskie Centrum Seniora

 

Więcej z kategorii Hobby
Warcaby, szachy, mahjong… Gry, które rozwijają umysł
Joga na zdrowe stawy
Odwiedzajcie las, aby dobrze żyć
Powiązane artykuły
Gdzie można zagrać w brydża online?
Jak aktywizować seniorów? 7 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Pisanki, malowanki
Autografomania: senior też może
Lifemanagerka.pl: Blogowanie to dzielenie się swoją pasją!