Wnuki na wakacjach u dziadków. O czym pamiętać?

Jak sprawić, żeby wakacje u dziadków były dla wnuków pięknym wspomnieniem na całe życie? Jak odnaleźć równowagę między ich oczekiwaniami, potrzebami a własnymi możliwościami?
Spis treści

Nie ma to jak wakacje u dziadków! Najlepiej jeszcze, jeśli dziadkowie mieszkają na wsi, bo tam możliwości zabawy jest co niemiara! Niemniej jednak, wakacje w mieście też mają swoje atuty. Liczy się bowiem przede wszystkim czas, który można wspólnie spędzić. Warto potraktować go jako coś więcej niż pomoc wyświadczona dzieciom, które nie bardzo mają inny pomysł czy możliwości, aby zorganizować swoim pociechom letni wypoczynek.

 

Dziadkowie i wnuki - potrzebna wzajemna elastyczność

Trzeba pamiętać, że wnuki, które na co dzień mieszkają poza domem swoich dziadków, z jednej strony mają już pewne przyzwyczajenia i wyuczone zachowania, z drugiej natomiast oczekują przyzwolenia niemal na wszystko, bo w końcu są wakacje i „już nic nie trzeba”.

W starciu z rytmem dnia dziadków może zatem czasem dochodzić do pewnych potyczek. Trzeba w takich momentach wykazać się tolerancją i dużą elastycznością we wzajemnym dostosowywaniu się do siebie. Aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, warto wdrożyć w życie kilka prostych zaleceń:

1. Ustalenie wspólnych planów

Traktujmy wnuki jak świadome i myślące istoty ludzkie. To, że są jeszcze dziećmi, nie oznacza, że nie mają własnego zdania i własnych planów. Aby wakacje były satysfakcjonujące dla obu stron, warto wspólnie ustalać, co, kiedy i gdzie będziecie robić. Można negocjować, dyskutować i argumentować – ważne, żeby na koniec wszyscy mieli poczucie, że tego właśnie chcą.

2. Finanse pod kontrolą

Przed przyjazdem wnuków, warto ustalić z ich rodzicami, jak będzie wyglądał aspekt finansowy ich pobytu. Oczywiście, dziadkowie mogą wziąć całe koszty na siebie, ale – niestety – nie wszystkich na to stać. Nie można doprowadzić do sytuacji, kiedy zabraknie pieniędzy na opłacenie rachunków czy wykupienie recept, bo rozeszły się one na przyjemności dzieci. Warto na samym początku założyć, jaki budżet możemy przeznaczyć i w jego ramach zaplanować atrakcje umilające wakacje.

3. Na co można pozwolić

Wspólnie z rodzicami warto również omówić to, na co dziecko ma od nas pozwolenie, a na co nie. Lepiej nie doprowadzać do tego, że wakacje u dziadków będą przywodziły na myśl jedynie skojarzenia z koszarami wojskowymi, na których obowiązywała surowa dyscyplina, albo – wręcz przeciwnie – realizuje się je pod hasłem „hulaj dusza, piekła nie ma”. Warto tak wypośrodkować, żeby przy zachowaniu domowych nakazów i zakazów, dziecko miało poczucie, że jest na wakacjach.

4. Angażowanie wnuków w rozwijające czynności

Postarajmy się, żeby pobyt u dziadków nie był czasem straconym wychowawczo. Pamiętajmy, że odpoczynku trzeba się nauczyć, a relaksować można się na różne sposoby, te dobre i te złe. Zależnie od wieku wnucząt, podsuwajmy im wartościowe lektury, rozmawiajmy na ważne tematy, wciągajmy go w rozmaite aktywności. Kto wie, może ciekawszą aktywnością niż ślęczenie przed komputerem okaże się majsterkowanie przy samochodzie razem z dziadkiem albo pieczenie ciasta z babcią.

Wakacje u dziadków w założeniu mają być czasem, który dzieci będą wspominać z sentymentem do końca życia. A dopóki są dziećmi, niech będą tym, na co czeka się okrągły rok. Uczyńmy, co w naszej mocy, by tak właśnie się stało.

 

Więcej z kategorii Miłość i związki
Brylantowe gody, czyli 75 rocznica ślubu. Pomysł na prezent
Szafirowe gody - 45 rocznica ślubu. Jaki prezent kupić?
Dębowe gody - która to rocznica ślubu?
Powiązane artykuły
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Złote gody - ile lat? Jaki prezent i życzenia na złote gody?
Diamentowe gody, czyli 60 rocznica ślubu - jak ją świętować i co kupić w prezencie?
Rubinowe gody, czyli 40 rocznica ślubu. Jakie życzenia złożyć?
Zaproszenia na 50 rocznicę ślubu – jakiego tekstu użyć?