Wirtualne muzeum: Muzeum chleba

Kiedy słyszymy słowo muzeum, przed oczami zwykle staje nam budynek pełen zabytków związanych z jakimś okresem w historii świata, kraju albo danego miasta. Jednak równie często tworzone są muzea tematyczne. Dzisiaj zajrzymy do jednego z takich miejsc, które zajmuje się historią... chleba.
Spis treści

Niewinne początki zbieractwa

Muzeum Chleba w Radzionkowie powstało w 2000 roku dzięki pasji kolekcjonerskiej Piotra Mankiewicza. Zbiory prywatne stały się przyczynkiem do stworzenia miejsca, w którym piekarze i cukiernicy mogliby gromadzić, ale i udostępniać stare, zabytkowe narzędzia swojej pracy. Okazało się jednak, że pomysł cieszy się takim powodzeniem, że placówka została otwarta dla szerszej publiczności, głównie dla dzieci i młodzieży. Część muzealnych eksponatów oraz wszystkie sale tego niedużego w sumie muzeum zostało zdigitalizowane, dzięki czemu do muzeum chleba można zaglądać siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku. I - jak sami twórcy muzeum mówią - ideą powstania placówki jest „kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz związanych z nim tradycji i zwyczajów”.

Wirtualne Muzeum Chleba

Wirtualne zwiedzanie

Przez komputer możemy obejrzeć salę wypieku, starą cukiernię, wyposażenie sklepu, urządzenia piekarnicze, śląską kuchnię, bacówkę, kolekcję komputerów, historyczną salę, a także rekonstrukcję piekarni. W każdej z sal znajdują się zabytki, które można powiększyć, nie posiadają one jednak opisów. Dodatkowo, w zakładce Zbiory znajduje się prawie osiemdziesiąt innych przedmiotów, których nie odnajdziemy na wirtualnych półkach.

 

Zobacz też: Co to jest wirtualne muzeum?

Eksponaty muzeum


Jak można się spodziewać, w muzeum chleba znajdziemy przede wszystkim przedmioty związane z jego produkcją i dystrybucją. Koło antycznych maszyn do produkcji bułek znajdziemy drewniane, półautomatyczne krajalnice i maszynki do mielenia zboża. Jednak we wnętrzach sklepowych oraz w bacówce natrafimy również na inne ciekawe eksponaty: tematyczne pocztówki, archiwalne dokumenty z czasów od XVI do XX wieku czy antyczny telefon na korbkę i starą niemiecką kasę sklepową na marki fenigi.

chleb3

Ciekawym przykładem zachowanej historii są również zawieszone na ścianach czarno-białe zdjęcia przedstawiające pracę w piekarni dosłownie „od kuchni”.

Wypiek chleba

Dla tych, którzy chcieliby bardziej zagłębić się w temat, utworzono ponadto wirtualną bibliotekę, gdzie udostępniony jest album ze zdjęciami i obrazami dotyczącymi chleba.

Strona internetowa Muzeum Chleba w Radzionkowie

 

Więcej z kategorii Podróże
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Google Street View. Wirtualne spacery po świecie
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wirtualne muzeum: Luwr
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem